استفاده از شاخص DNI برای شدت بیماری کووید در بچه ها

به گزارش لیسون، خبرنگاران/لرستان یک متخصص بیماری های عفونی بر استفاده از شاخص DNI برای شدت بیماری کووید در بچه ها خبر داد.

استفاده از شاخص DNI برای شدت بیماری کووید در بچه ها

دکتر محمدرضا ناظر در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه افت حساسیت مارکرهای معمول التهابی که در بچه ها طراحی شده، سندرم التهابی چند سیستمی در بچه ها (MIS-C) یک سندرم التهابی بسیار خطرناک است که پس از COVID-19 ظاهر می شود، افزود: شاخص نوتروفیل دلتا سرم (DNI) کسری از گرانولوسیت های نابالغ در گردش را منعکس می کند و در عفونت و التهاب ارزیابی می شود.

وی افزود: سودمندی DNI به عنوان یک نشانگر تشخیصی در بیماران مبتلا به MIS-C و ارزیابی نقش آن در تعیین شدت MIS-C ضروری است.

ناظر با بیان اینکه در مطالعه گذشته نگر و مشاهده ای شامل 83 بیمار مبتلا به MIS-C و 113 بیمار مبتلا به COVID-19 و 102 فرد سالم بود، افزود: پروتئین واکنشی C (CRP)، تعداد مطلق نوتروفیل (ANC)، تعداد مطلق لنفوسیت ها (ALC)، DNI و تعداد پلاکت ها ثبت شد که سطوح DNI در گروه MIS C 4.60 ± 5.70 درصد، در گروه COVID 0.30 ± 0.99 درصد و در گروه شاهد 0.20 ± 0.56 درصد بود (001/0p

وی ادامه داد: با توجه به شدت MIS-C، سطح DNI در MIS-C خفیف 1.22٪، در MIS-C میانه 4.3٪ و در MIS-C شدید 5.7٪ بود. بین سطوح DNI و شدت MIS-C ارتباط آماری معنی داری وجود داشت.

این متخصص بیماری های عفونی افزود: بر این اساس مقدار برش DNI برای پیش بینی MIS-C 0.45 درصد بود و در تجزیه و تحلیل عملکرد تشخیصی DNI در مقایسه با CRP، ANC، ALC و تعداد پلاکت، حساسیت، ویژگی، ارزش اخباری مثبت و ارزش اخباری منفی به ترتیب 79.5٪، 97.1٪، 95.7٪ و 85.3٪ بود.

ناظر گفت: شاخص دلتا نوتروفیل به عنوان یک نشانگر تشخیصی برای MIS-C مانند ANC، ALC، تعداد پلاکت ها و CRP شناسایی شد و سطوح DNI در تجزیه وتحلیل هموگرام ممکن است پزشکان را در تعیین تشخیص و شدت MIS-C راهنمایی کند.

وی گفت: آنچه شناخته شده است این است که اگرچه CRP، رسوب، ALC، ANC، شمارش پلاکت ها، سدیم و آلبومین به عنوان آزمایش های مرحله اول استفاده می شود، هیچ نشانگر آزمایشگاهی خاصی در تشخیص MIS C استفاده نمی شود.

این متخصص بیان نمود: شاخص نوتروفیل دلتا سرم (DNI) کسری از گرانولوسیت های نابالغ در حال گردش را منعکس می کند و در عفونت و التهاب افزایش می یابد.

وی گفت: دی آن آی یک نشانگر امیدوارکننده و به راحتی قابل دسترسی است که می تواند با مارکرهای دیگر در تشخیص استفاده شود و شدت MIS C را تعیین کرده و پزشکان را در تعیین تشخیص و شدت در MIS C راهنمایی می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1990

به "استفاده از شاخص DNI برای شدت بیماری کووید در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از شاخص DNI برای شدت بیماری کووید در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید