انتشار مکالمات برج مراقبت و اپروچ با هواپیما های ایرانی ، رضایی فر: دیگر هیچ سندی به اوکراینی ها ارائه نمی دهیم

به گزارش لیسون، امروز یکی از رسانه های اوکراینی مکالمه ای بین خلبان یک پرواز ایرانی و برج مراقبت یا اپروچ مهرآباد منتشر و اعلام نموده است این مکالمات حین وقوع حادثه برای هواپیمایی اوکراین اتفاق افتاده است.

انتشار مکالمات برج مراقبت و اپروچ با هواپیما های ایرانی ، رضایی فر: دیگر هیچ سندی به اوکراینی ها ارائه نمی دهیم

به گزارش گروه بین الملل لیسون، امروز شبکه خبری یونیان در اوکراین، مکالمه ضبط شده ای را منتشر و اعلام نموده است این مکالمه بین خلبان یک هواپیمای در حال پرواز ایرانی با برج مراقبت فرودگاه تهران همزمان با وقوع حادثه بوئینگ 737 اوکراینی است.

در این مکالمه منتشر شده، خلبان می گوید نور موشک و سپس انفجار بزرگی را می بیند.

در مکالمه منتشر شده از سوی شبکه خبری یونیان اوکراین، خلبان هواپیما که ظاهرا پرواز تهران-شیراز آسمان است، اعلام می نماید که نوری بزرگ دیده و به چیزی نزدیک فرودگاه پیغام کرج برخورد نموده است، سپس متصدی اپروچ چندین بار پرواز اوکراینی را صدا می نماید و جوابی نمی شنود.

در این باره، مدیرکل دفتر آنالیز سوانح سازمان هواپیمایی کشوری گفته است: از انتشار چنین فایلی آگاه و متعجب شدیم، این فایل از مجموعه اسنادی بوده که در تیم مشترک آنالیز سانحه هوایی در اختیار گروه کارشناسان اوکراینی قرار گرفته است.

به گفته حسن رضایی فر این اقدام اوکراینی ها سبب شد دیگر هیچ سندی به آن ها ارائه ندهیم؛ در حال حاضر تیم اوکراینی کشور را ترک نموده و فعلاً هیچ گروه کارشناسی از کشور های ذی نفع در این پرونده که بر اساس انکس 13 ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) می توانند همزمان در حین آنالیز های کارشناسی کشور محل وقوع سانحه حضور داشته باشند، در ایران حاضر نیستند؛ بنابراین گزارش انتشار این فایل صوتی در حالی از سوی رسانه اوکراینی اجرا شده است که طبق مقررات بین المللی، مکالمات خلبانان با برج مراقبت جز اسناد محرمانه هر کشور است و هیچ فرد یا کشور دیگری نمی تواند این مکالمات را بدون هماهنگی با کشور مالک این خدمات، منتشر کند.

این رفتار غیرقانونی متولیان سازمان هواپیمایی کشوری اوکراین در انتشار اسنادی که برای تسهیل آنالیز سانحه بوئینگ 737 شرکت هواپیمایی اوکراین به آن ها ارائه شده است، نشان از این دارد که نه تنها قوانین بین المللی را رعایت ننموده اند بلکه در حفظ اسناد آنالیز سانحه غیرقابل اعتماد هستند؛ بنابراین گزارش این رفتار اوکراینی ها نشان می دهد که تأکید وزیر راه و شهرسازی بر بازخوانی جعبه سیاه بوئینگ اوکراینی در داخل کشورمان، بی دلیل نبوده است و متخصصان این بخش در سازمان هواپیمایی اوکراین، بابت حفظ اسناد، قابل اعتماد نیستند.

لازم به ذکر است، روز چهارشنبه 18 دی ماه بود که یک فروند هواپیمای بوئینگ 800-737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با شماره پرواز 752 در ساعت 6:12 از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کی اف پرواز نموده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت 6:18 در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران دچار حادثه شد و سقوط کرد.

هواپیما دارای 167 مسافر و 9 نفر خدمه پروازی بود که همه سرنشینان آن جان باختند؛ اغلب مسافران این پرواز یعنی حدود 140 نفر ایرانی بودند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 786

به "انتشار مکالمات برج مراقبت و اپروچ با هواپیما های ایرانی ، رضایی فر: دیگر هیچ سندی به اوکراینی ها ارائه نمی دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار مکالمات برج مراقبت و اپروچ با هواپیما های ایرانی ، رضایی فر: دیگر هیچ سندی به اوکراینی ها ارائه نمی دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید