بلغارستان روسیه را متهم اصلی انفجار و ترور معرفی کرد

به گزارش لیسون، ایسنا نوشت:مقامات بلغارستان امروز، چهارشنبه اعلام کردند، به شش شهروند روس در مورد انفجارهای اتفاق افتاده در کارخانه های مهمات سازی و انبارهای تسلیحاتی در سال های اخیر مظنون هستند که سه تن به کوشش برای ترور یک تاجر بلغاری نیز متهم هستند.

بلغارستان روسیه را متهم اصلی انفجار و ترور معرفی کرد

با ما سفر کنید و با تور ارزان بلغارستان از معماری شگفت انگیز اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای صوفیه را ببینید.

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، سکا میلیوا، سخنگوی دادستانی کلی بلغارستان در کنفرانسی خبری در صوفیه گفت: بارپرسان معتقدند تشابهات مشخصی در انفجارهای اتفاق افتاده در انبارهای مهمات وجود دارند به طوریکه تسلیحات فراوری شده که برای صادرات به اوکراین و گرجستان بودند، منهدم شده اند.

او افزود: انفجارها به دلایل فنی مشخصی نبوده و شش شهروند روس در روزهای نزدیک به تاریخ های وقوع انفجارها در خاک بلغارستان حضور داشته اند و همچنین کوشش برای ترور امیلیان گبریف، تاجر اسلحه بلغارستان که سلاح های انبار شده ای در انبارهای مهمات منهدم شده داشته، وجود داشته است.

طبق گفته دفتر دادستان کل بلغارستان، کوشش برای ترور گبریف در برهه زمانی 28 آوریل تا چهار مه 2015 اتفاق افتاده در حالی که اولین انفجار در نوامبر 2011 و دو انفجار دیگر در سال های 2015 و 2020 بوده اند.

میلیوا اشاره نمود: مدارکی که تا به امروز جمع آوری شده تا حد زیادی معتبر هستند و نشان می دهند هدف اقدامات شهروندان روس توقف صادرات ذخایر تسلیحاتی به گرجستان و اوکراین بوده است.

او افزود، جمع آوری مدارک و شواهد ادامه دارند.

این سخنگو اعلام کرد: صوفیه با پراگ درباره وجود ارتباط بین انفجارهای اتفاق افتاده در بلغارستان و انفجار در جمهوری چک در سال 2014 همکاری می نماید.

هیئت دیپلماتیک روسیه در صوفیه نیز گفت، مقامات مراتب تحقیقات در انفجارها را به اطلاع این دفتر دیپلماتیک نرسانده اند.

گفته می گردد طی 18 ماه بلغارستان شش دیپلمات روس را به ظن اقدامات و فعالیت های جاسوسی اخراج نموده که منجر به تیره شدن روابط دیپلماتیک تاریخی و مستحکم صوفیه و مسکو شده است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1663

به "بلغارستان روسیه را متهم اصلی انفجار و ترور معرفی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلغارستان روسیه را متهم اصلی انفجار و ترور معرفی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید