بیانیه پایانی مذاکرات بین الافغانی در تهران منتشر شد

به گزارش لیسون، طرفین شرکت کننده در نشست بین الافغانی صلح که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 16 و 17 تیرماه 1400 در تهران برگزار گردید، بیانیه ای شامل 6 بند صادر کردند.

بیانیه پایانی مذاکرات بین الافغانی در تهران منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، محورهای شش گانه این بیانیه به شرح زیر است:

1- هیئت های طرفین، از مساعی و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران در خصوص تأمین صلح در افغانستان و مهمان نوازی های به عمل آمده ابراز امتنان می کنند.

2- هر دو طرف با درک مشترک از خطرات ناشی از ادامه جنگ و صدمه ای که از آن متوجه سلامت کشور افغانستان می گردد به توافق رسیدند که جنگ، راه چاره مسأله افغانستان نبوده و باید همه کوشش ها در جهت رسیدن به راه چاره سیاسی و صلح آمیز جهت گیری شوند.

3- گفت وگوها در فضای صمیمانه صورت گرفت و همه مسائل به صورت مفصل و با صراحت مطرح شد.

4- هر دو طرف تصمیم گرفتند مواردی را که ضرورت به مشورت و شرح بیشتر دارد مانند سازوکار گذار از جنگ به صلح دائمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوه دستیابی به آن، طی نشست بعدی که در نزدیک ترین فرصت ممکن برگزار خواهد شد، مورد بحث قرار داده و به نتیجه برسند.

5- طرف ها، نشست تهران را فرصت و زمینه جدیدی برای تقویت راه چاره سیاسی معضل افغانستان می دانند.

6- هر دو طرف، حملات به خانه های مردم، ادارات، مساجد، بیمارستان هایی را که به قربانی شدن مردم می انجامد و هم تخریب مؤسسات عمومی را به شدت تقبیح نموده و خواهان مجازات عاملان آن می شوند.

نشست گفتگوهای بین الافغانی با حضور کنندگان دولت افغانستان، شخصیت های عالی جمهوریت و هیئت عالی سیاسی طالبان صبح دیروز (چهارشنبه) 16 تیرماه، به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در تهران افتتاح شد.

ظریف طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این نشست، ضمن اعلام آمادگی ایران برای یاری به فرایند گفت وگوها بین جناح های افغانستان به منظور حل وفصل بحران های جاری در این کشور، بر تعهد جمهوری اسلامی برای یاری به توسعه همه جانبه افغانستان پس از برقراری صلح تأکید کرد.

رهبری هیئت جمهوری اسلامی افغانستان در این دور از مذاکرات را یونس قانونی وزیر امور داخله پیشین افغانستان و رهبری هیئت مذاکراتی گروه طالبان را عباس استانکزی معاون دفتر این گروه بر عهده داشتند.

کریم خرم، ارشاد احمدی، محمدالله بتاش، ظاهر وحدت و سلام رحیمی اعضای هیئت سیاسی بودند که به رهبری یونس قانونی برای حضور در این نشست، از کابل به تهران آمده بودند.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1685

به "بیانیه پایانی مذاکرات بین الافغانی در تهران منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه پایانی مذاکرات بین الافغانی در تهران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید