توزیع واکسن آنفلوآنزا از ابتدای مهر ، خیرین هلال احمر را تنها نگذارند

به گزارش لیسون، رئیس جمعیت هلال احمر با حضور در شبکه خبر، به تشریح اقدامات هلال احمر در زمنه خرید، تامین و واردات واکسن آنفلوآنزا، اجرای طرح نذر آب 3 در استان های دچار تنش آبی و همچنین آمادگی هلال احمر برای مواجهه با انواع حوادث از حیث تامین اقلام انبار های امدادی پرداخت.

توزیع واکسن آنفلوآنزا از ابتدای مهر ، خیرین هلال احمر را تنها نگذارند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، کریم همتی با حضور در برنامه زنده گفت و گوی 18:30 در شبکه خبر، گفت: با توجه به همزمانی شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان امسال، وزارت بهداشت میخواهد 16 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارد کشور کند که از این میزان، هلال احمر وظیفه خرید و تامین 2 میلیون دوز واکسن را برعهده دارد و هفته آینده واکسن خریداری شده از سوی هلال احمر به کشور وارد می گردد.

همتی اضافه کرد: طبق پروتکل وزارت بهداشت، توزیع واکسن ها از ابتدای مهرماه آغاز می گردد. علاوه بر این 2 میلیون دوز، هلال احمر در حال حاضر 150 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در اختیار دارد که منتظر مجوز وزارت بهداشت برای توزیع این واکسن ها هستیم.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین تاکید نمود: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده کسانی که واکسن آنفلوآنزا را از هلال احمر خریداری می نمایند در مراکز در نظر گرفته شده از سوی این جمعیت، تزریق آن را انجام دهند تا امکان هیچگونه سوءاستفاده برای دلالان این واکسن در بازار آزاد باقی نماند.

همتی با اشاره به شیوع بالای آنفلوآنزا در سال گذشته، اضافه کرد: پیش بینی ها این است که با توجه به همزمانی و تقارن شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزا، درخواست و تقاضا برای دریافت و خرید واکسن نسبت به سال های قبل بیشتر باشد، بنابراین انتظار این است کسانی که مسائل خاص و زمینه ای ندارند برای خرید و تزریق این واکسن عجله ننمایند چرا که اولویت خرید، با سالمندان، زنان باردار، بچه ها و بیماران است.

نظارت کامل وزارت بهداشت بر خرید نوع واکسن و نحوه توزیع آن

وی با بیان اینکه بهترین زمان تزریق واکسن مهرماه است، تاکید نمود: وزارت بهداشت نظارت کامل بر نوع کالا و نحوه توزیع واکسن ها را برعهده دارد، اما درخواست ما از سازمان غذا و دارو این بوده که سهمیه ای از واکسن ها برای توزیع در داروخانه های هلال احمر در سراسر کشور در نظر گرفته گردد.

رئیس جمعیت هلال احمر قیمت واکسن های خریداری شده با ارز دولتی را که شامل واکسن های آلمانی، فرانسوی و کانادایی است بین 5.9 تا 7 یورو خاطرنشان کرد و اضافه کرد: اگر تقاضا برای واکسن آنفلوآنزا بیشتر باشد و این 16 میلیون دوز کفایت نکند مجبور خواهیم بود با ارز آزاد مجددا واکسن وارد کشور کنیم.

طرح نذر آب چرا و چگونه اجرا می گردد؟

دکتر همتی در ادامه به تشریح فرایند اجرای طرح نذر آب هلال احمر برای سومین سال متوالی و در چهار استان دچار تنش های آبی پرداخت و گفت: طرح نذر آب در 2 سال گذشته در 19 شهرستان دچار تنش های آبی اجرا شده بود، اما با توجه به بارش ها در سال گذشته و همچنین فعالیت ها و خدمات زیربنایی هلال احمر به یاری خیرین در این مناطق، امسال طرح نذر آب 3 در 12 شهرستان (6 شهرستان در سیستان و بلوچستان، 3 شهرستان در خراسان جنوبی، یک شهرستان در کرمان و 2 شهرستان نیز در استان هرمزگان) به اجرا درآمده که تا 16 مهرماه هم اجرای طرح ادامه خواهد داشت.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: در این طرح از ظرفیت 12 استان به عنوان استان های مشخص و 12 استان هم به عنوان استان های پشتیبان برای خدمات دهی در شهرستان های دچار تنش های آبی استفاده شده و 1000 داوطلب جمعیت برای خدمات رسانی در طرح با هلال احمر همکاری دارند. همچنین خیرین نیز 10 میلیارد تومان تا به امروز برای اجرای این طرح یاری نموده اند که یاری های خیرین شامل لوله کشی از منابع تا شبکه توزیع، تهیه دبه های حمل آب، تانکر های آب و. بوده است.

همتی در ادامه گفت: همزمان با کوشش برای برطرف تنش های آبی در این مناطق، تیم های پزشکان داوطلب هلال احمر که شامل 170 پزشک متخصص و فوق تخصص می گردد در این 12 شهرستان حضور پیدا می نمایند و ویزیت اهالی و همچنین توزیع داروی رایگان در داروخانه هایی که در نظر گرفته شده در این مناطق محروم انجام می گردد.

بخش عمده خدمات هلال در طرح نذر آب، خدمات حمایتی است

وی تاکید نمود: بخش عمده خدمات هلال احمر با همراهی خیرین در طرح نذر آب 3، کار های حمایتی است که شامل تامین لوازم تحریر برای بچه ها محروم، تهیه بسته های غذایی یک ماهه، 72 ساعته و .. و توزیع اقلام زیستی از جمله پتو میان کپرنشینان می گردد.

خیرین در یاری به محرومان هلال احمر را تنها نگذارند

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه این طرح بسیار ارزشمند است چراکه مردم می دانند ما به یاد آن ها و در کنارشان هستیم، اضافه کرد: شرایط زندگی در بعضی مناطق استان سیستان و بلوچستان اصلا قابل تصور نیست. مردم این مناطق بعضا 15 لیتر روزانه آب در اختیار دارند که شرایط زندگی را بسیار پیچیده و سخت می نماید؛ بنابراین از خیرین و کسانی که توانایی تامین لوله های آب، تانکر های آب، وسیله ای برای حمل آب به این مناطق، لوازم تحریر و ... دارند، انتظار داریم که هلال احمر را تنها نگذارند و یاری نمایند تا بار بیشتری از روی دوش مردم محروم این مناطق برداریم.

شرایط موجودی انبار های امدادی هلال احمر

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه این تبادل نظر و در پاسخ به این سوال که در حال حاضر شرایط موجودی انبار های امدادی هلال احمر برای روبروه با بحران های احتمالی چگونه است، گفت: در آغاز کار بنده در هلال احمر، به دلیل وقوع حوادث مختلف و متنوعی همچون سیل و زلزله در کشور در سال های اخیر، موجودی انبار های هلال احمر مناسب نبود که در گزارشی این شرایط را به رئیس جمهور خاطرنشان کردیم و در مرحله اول 250 میلیارد تومان برای تامین اقلام امدادی مورد احتیاج انبار ها دریافت کردیم. این میزان حدود 20 درصد از احتیاج های ما را برآورده نموده، اما طبق قول سازمان برنامه و بودجه، با دریافت 50 درصد از اعتبارات لازم در مهرماه و آبان ماه، هلال احمر برای روبروه با حوادث احتمالی بیشتر از 50 درصد آمادگی خواهد داشت.

همتی، تعمیر بالگرد های امدادی هلال احمر که زمین گیر شده اند، تامین چادر های امدادی برای دپو در انبار های هلال احمر و توزیع اقلام امدادی در محیط را از جمله اقدامات هلال احمر جهت آمادگی برای روبروه با انواع حوادث برشمرد.

افتتاح 1400 خانه هلال در سراسر کشور

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به اینکه از سال 94 راه اندازی خانه های هلال برای ارتقای تاب آوری جامعه و توانمندی مردم برای روبروه با انواع حوادث کلید خورده، اما به دلایلی متوقف شده بود، اضافه کرد: با پیگیری های صورت گرفته بخصوص از سوی رئیس جمهور، در هفته جاری 1400 خانه هلال در سراسر کشور افتتاح خواهد شد. در این طرح؛ اقلام امدادی لازم و همچنین آموزش های همگانی در اختیار داوطلبان هلال احمر قرار می گیرد تا در موقع بروز حوادث بتوانند امدادرسانی های اولیه را تا رسیدن نیرو های امدادی برعهده بگیرند.

همتی در پاسخ به اینکه آیا هلال احمر با کمبود نیروی امدادی روبرو است نیز گفت: 2 میلیون امدادگر و داوطلب در سراسر کشور با هلال احمر همکاری دارند که از این میزان 650 هزار نفر، نیروی پابه کار بوده و همیشه با هلال احمر همکاری دارند. ما امیدواریم با همکاری دولت و برای نگهداشت این داوطلبان بتوانیم برنامه های تشویقی از جمله استخدام و بیمه داشته باشیم تا انگیزه خدمت در این داوطلبان از بین نرود.

وی در خاتمه با تقدیر از خدمات و زحمات نجاتگران، امدادگران، داوطلبان و جوانان هلال احمر تاکید نمود: اگر همیشه از خدمات شبانه روزی، ایثارگرانه و بی منت این داوطلبان تقدیر و تشکر کنیم باز هم کافی نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1184

به "توزیع واکسن آنفلوآنزا از ابتدای مهر ، خیرین هلال احمر را تنها نگذارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع واکسن آنفلوآنزا از ابتدای مهر ، خیرین هلال احمر را تنها نگذارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید