جمعیت کارگران با قرارداد کمتر از یکسال افزایش یافت، نبود امنیت شغلی در کارگاه های کوچک

به گزارش لیسون، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانکاری کشور با اشاره به اینکه تعداد کارگران موقت از سال 73رو به افزایش است، گفت: خواستار اجرایی شدن ماده 7 قانون کار هستیم تا کارگرانی که در شغل هایی با ماهیت دائم هستند قرارداد موقت نداشته باشند.

جمعیت کارگران با قرارداد کمتر از یکسال افزایش یافت، نبود امنیت شغلی در کارگاه های کوچک

به گزارش گروه اقتصادی لیسون، فتح الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانکاری کشور با اشاره به اینکه تعداد زیادی از کارگران با شیوع بیماری کرونا شغل خود را از دست دادند بیان نمود:از اوایل اسفند ماه بخشی از کارگاه های اقتصادی با رکود اقتصادی روبرو شدند و انتها اسفند ماه که قرارداد های بخشی از کارگران به اتمام رسید دیگر با کارگران قراردادهایشان منعقد نشد. یکی از مسائل کارگران در کنار کار، بحث حقوق و دستمزد است. شورای عالی کار هرساله مطابق ماده 41 قانون کار، وظیفه تأمین حقوق و دستمزد را دارد. امسال شرایطی پیش آمد که کنندگان کارگران مجبور شدند مصوبه شورای عالی کار را امضا نکنند. چرا که توافق نامه به شکل کارفرمایی انجام شد و نظر کارگران تأمین نشد. این مسئله غیرقانونی است. این اجحاف در حق کارگران است.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانکاری کشور بیان نمود: انتظار داریم که شورای عالی کار تجدید نظری انجام دهد و به ادامه موضوع باز گردند. زمانی که بانک مرکزی اعلام می کند تورم 41 درصد است تعیین حداقل دستمزد کمتر از هزینه کارگران را مسائل متعدد روبرو می کند.

بیات با اشاره به اینکه بیشتر کارگران در کشور قرارداد موقت کمتر از یک سال دارند گفت:دستمزدی که کارگران دریافت می کنند جوابگوی هزینه های زندگی آن ها نیست. سامانه ثبت قرارداد ها به خوبی عملیاتی نشد. چرا که بازرسی دقیقی بر این موضوع انجام نمی شود، مطابق قانون کار یک نسخه از قرارداد باید به دست کارگر برسد. اما بیشتر کارفرمایان یک نسخه را به کارگر نمی دهند و همین زمینه اختلاف بین کارگر و کارفرما می شود.

وی با بیان اینکه حجم کارگران قراردادی از سال 73 به بعد افزایش یافته است گفت:در کار هایی که ماهیت مستمر و دائم دارند، قرارداد نباید به صورت موقت ثبت شود. ما به دنبال اجرایی شدن ماده 7 قانون کار هستیم. قرارداد کارگران در کار هایی که ماهیت دائمی دارند نباید به صورت کوتاه مدت منعقد شود. به هر حال این مسائل گریبانگیر کارگران قراردادی است. ما از مسئولان انتظار داریم که شرایط قرارداد کارگران ساماندهی شود. تبصره 1 ماده 7 قانون کار تعیین شد که اگر کار بالاتر از 4 سال باشد، کار دائمی است. اما ما قصدمان این است کارگرانی که کار دائم دارند قرارداد موقت منعقد نشود.

بیات تأکید کرد: بخش زیادی از کارگرانی که در کارگاه های کمتر از 10 نفر فعالیت می کنند، فقط حقوق و دستمزد دریافت می کنند گفت: در آستانه روز کارگران خواستار افزایش بازرسی ها از سوی وزارت کار به منظور احیای حقوق کارگران هستیم. کارگران این کارگاه ها با وجو اینکه حداقل حقوق را دریافت می کنند و مشمول هیچ مزایایی نمی شوند، ولی از ترس بیکاری شکایت نمی کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 961

به "جمعیت کارگران با قرارداد کمتر از یکسال افزایش یافت، نبود امنیت شغلی در کارگاه های کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت کارگران با قرارداد کمتر از یکسال افزایش یافت، نبود امنیت شغلی در کارگاه های کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید