حمله های تنفسی اهواز در هیاهوی کرونا می آیند

به گزارش لیسون، خبرنگاران/خوزستان باران های پاییزی چند سالی است که برای اهوازی ها داستان شده اند؛ هر سال همین روزها با اولین بارش پاییز، معلوم نیست از آسمان چه می بارد که هوا را خفه می نماید و نفس اهوازی ها تنگ می گردد.

حمله های تنفسی اهواز در هیاهوی کرونا می آیند

دلیل بروز این پدیده که به تنگی نفس پاییزی اهواز معروف شده، آلودگی نفتی باشد یا آلودگی صنعتی یا حساسیت گیاهی؛ با شروع هر باران تنها در چند ساعت هزاران نفر از شهروندان اهواز را با تنگی نفس راهی اورژانس بیمارستان ها و کلینیک ها می نماید تا اکسیژن بگیرند تا مگر نفس شان دوباره در بیاید.

به گزارش خبرنگاران، در همه سال های گذشته بیمارستان ها و اورژانس های اهواز از پیش از وقوع بارندگی ها در حالت آماده باش قرار می گرفتند تا آماده ارائه خدمات به خیل بیماران تنگی نفس باشند؛ از اکسیژن گرفته تا بستری در بخش مراقبت های ویژه و البته در همان حالت تمام آماده باش هم گاه نمی توانستند جوابگوی تعداد پرشمار بیماران تنفسی باشند.

حالا سال جاری با شیوع کرونا، همه چیز به هم ریخته؛ رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز به عنوان مرجع پذیرنده بیماران تنفسی پاییزی با هشدار نسبت به همزمانی بروز حمله های تنفسی ناشی از باران های پاییزی با شرایط قرمز کرونا، می گوید که سال جاری مانند سال های گذشته ظرفیت خالی برای پذیرش بیماران تنفسی نداریم تا بتوانیم خدمات خوبی ارائه دهیم بنابراین باید خود مردم از بروز حملات تنفسی پاییزی پیشگیری نمایند.

دکتر ساسان موگهی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: هر ساله با نخستین بارش پاییزی، بعضی از شهروندان اهواز دچار حمله حاد تنفسی می شوند که تا به امروز علت این مساله به خوبی شناسایی نشده است. بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز به عنوان یکی از بیمارستان های اصلی مرکز استان خوزستان، هر ساله پذیرای این بیماران بوده است.

صحنه بحران زای مراجعه خیل بیماران تنفسی

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز بیان نمود: در سالیان گذشته به صورت مرتب در پی نخستین بارش پاییزی، خیل زیادی از همشهریان به بیمارستان مراجعه نموده اند که در این مواقع، صحنه بحران زایی ایجاد می گردد.

وی افزود: اینکه در یک شهر بالغ بر 600 تا 700 نفر در یک بازه زمانی کوتاه به بیمارستان مراجعه نمایند، بزرگترین بیمارستان ها و اورژانس های جهان نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و این شرایط، می تواند کار را مختل کند.

موگهی گفت: در سالیان گذشته همه کوشش مان را برای مداوای بیماران کردیم تا با کمترین آسیب این بحران را پشت سر بگذاریم که در این زمینه پیروز بودیم و همچنان این کوشش ها ادامه دارد. سال جاری با توجه به شیوع کروناویروس شرایط متفاوت شده است و مردم باید به این مساله توجه نمایند.

انتقال بار مراجعه دیگر بیمارستان های اهواز به بیمارستان امام

وی ادامه داد: سال جاری بعضی بیمارستان های اهواز به پذیرش بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته اند و بخش های ICU چند بیمارستان تنها به کرونا اختصاص یافته است. این مساله موجب شده که بار مراجعه نمایندگان این بیمارستان ها به بیمارستان امام منتقل گردد.

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز بیان نمود: در حال حاضر بیمارستان امام از نظر کرونا، بیمارستان پاک محسوب می گردد. در بیمارستان امام، تنها کارهای اورژانسی بیماران مبتلا به کرونا انجام می گردد و سپس با ثابت شدن شرایط بیماران، به بیمارستان های ویژه بیماران کرونا منتقل می شوند.

سال جاری تخت ICU برای بیماران تنفسی باران های پاییزی نداریم

وی توضیح داد: در سال های گذشته شاید تعدادی تخت ICU خالی در بیمارستان داشتیم و این تخت ها را در اختیار بیماران دچار حمله تنفسی در پی نخستین بارش پاییزی قرار می دادیم اما سال جاری با توجه اینکه بیمارستان های دیگر نمی توانند بیماران را پذیرش نمایند و بیماران خود را به بیمارستان امام(ره) اعزام می نمایند، تخت های ICU این بیمارستان نیز تکمیل هستند.

موگهی گفت: سال جاری مانند سال های گذشته ظرفیت خالی برای پذیرش بیماران تنفسی نداریم تا بتوانیم خدمات خوبی ارائه دهیم بنابراین باید خود مردم از بروز حملات تنفسی پاییزی پیشگیری نمایند.

سعی کنید گرفتار حمله تنفسی نشوید

وی بیان نمود: کسانی که دچار بیماری های حاد تنفسی هستند و یا در سال های گذشته در پی وقوع باران های پاییزی دچار حمله تنفسی شده اند، به جای اینکه اجازه بدهند دچار حمله تنفسی شوند و سپس به بیمارستان مراجعه نمایند و در پیچ و خم اورژانس و تخت های ICU گرفتار شوند، باید از هم اکنون و قبل از شروع بارش ها به پزشک مراجعه و داروهای مورد احتیاج را استفاده نمایند تا وارد فاز حمله نشوند.

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز افزود: شهروندان در زمان شروع بارش پاییزی، به هیچ وجه از منزل خارج نشوند. درب و پنجره ها را ببندند تا دچار حمله تنفسی نشوند تا هم خودشان دچار مشکل نشوند و هم بار بر سیستم درمان بیشتر از این نگردد.

تشدید بیماری کرونا در صورت بروز حمله تنفسی

وی با اشاره به همزمانی کووید - 19 با سایر بیماری ها در پاییز، توضیح داد: در حال حاضر شیوع ویروس کرونا افزایش یافته و اکنون در شرایط قرمز به سر می بریم و با بیماران دچار سکته مغزی و کرونا، سکته حاد قلبی و کرونا و خون ریزی های گوارشی و کرونا، روبرو شده ایم.

موگهی گفت: بنابراین احتمال همزمانی ابتلا به کرونا و حمله حاد تنفسی ناشی از بارش های پاییزی وجود دارد که در این شرایط، به مراتب شرایط بیماران بدتر می گردد و کار نیروهای درمان نیز سخت تر خواهد شد که باید از چنین اتفاقاتی پیشگیری گردد.

وی افزود: بیمارانی که در فاز خفیف کرونا هستند، ممکن است با نخستین بارش پاییزی دچار حمله تنفسی هم شوند و این همزمانی کرونا و حمله تنفسی موجب تشدید هر دو بیماری می گردد که این مساله، ضرورت مراجعه به پزشک را نشان می دهد.

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز بیان نمود: کسانی که دچار بیماری های تنفسی هستند، باید به پزشک مراجعه نمایند تا در صورت ابتلا به ویروس کرونا، بیماری کووید - 19 را درمان نمایند و در غیر این صورت نیز داروهای پیشگیری را مصرف نمایند.

احتمال آلوده شدن به کرونا با مراجعه به بیمارستان

وی ادامه داد: درست است که در حال حاضر بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز بیمارستان سبز است اما درب بیمارستان را به روی بیماران بدحال کرونا نبسته ایم و ممکن است این بیماران به بیمارستان مراجعه نمایند بنابراین ما موظف هستیم خدمات به این بیماران ارائه کنیم و این بیماران پس از بهتر شدن شرایط شان، به بیمارستان های مرجع کرونا منتقل می شوند.

موگهی گفت: در این فاصله زمانی، ممکن است بیمار مبتلا به کرونا چندین ساعت در بیمارستان حضور داشته باشد و اگر در این بازه زمانی، بیماران دچار حمله تنفسی ناشی از نخستین بارندگی پاییزی نیز به بیمارستان مراجعه نمایند، احتمال برخورد این بیماران و آلوده شدن وجود دارد.

وی افزود: هر چند کوشش نموده ایم که بیماران مبتلا به کرونا را در فضای جدا نگهداری کنیم اما زمانی که بحران ایجاد می گردد و تعداد زیادی بیمار به بیمارستان مراجعه می نمایند، ممکن است کار از دست همه خارج گردد و انتقال ویروس رخ دهد و جلوگیری از انتقال ویروس بین این افراد اجتناب ناپذیر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1221

به "حمله های تنفسی اهواز در هیاهوی کرونا می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله های تنفسی اهواز در هیاهوی کرونا می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید