خبرنگاران راستا حرکت دولت ، ارتقای روستا و افزایش اختیار دهیاران است

به گزارش لیسون، رشت - خبرنگاران- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با بیان اینکه حرکت دولت تحول گراست ، گفت: جهت حرکت دولت ارتقای روستا و افزایش اختیار دهیاران است.

خبرنگاران راستا حرکت دولت ، ارتقای روستا و افزایش اختیار دهیاران است

علی اوسط اکبری مقدم شنبه شب در جلسه تجلیل از دهیاران استان در رشت با بیان اینکه باید تکیه بر اقتصاد دولتی را از نگاه مان خارج کنیم ، اظهار کرد: اعتباراتی که دولت در بخش های مختلف از جمله روستاها هزینه می کند، کم نیست که بر همین اساس از ابتدای سال 82 تا کنون ، افزون بر 19 هزار میلیارد تومان اعتبار برای دهیاری ها جهت بخش های مختلف عمران و آبادانی روستا اختصاص یافته است.

وی با اشاره به توجه دولت با وجود تحریم ها و محدودیت های اعتباری خاطر نشان کرد: افزون بر 81 درصد از این اعتبار در دولت تدبیر و امید تحقق یافته است.

اکبری مقدم با بیان اینکه منابع اقتصادی و ابزارهای مان محدود است ، شرح داد: اما ظرفیت های انسانی محدودیتی ندارد و باید از آنها استفاده بهینه را انجام دهیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان، پسماند را یکی از مهمترین و اساسی ترین مسائل روستاهای استان به ویژه روستاهای هدف گردشگری عنوان و خاطرنشان کرد: دولت در ارتباط با پسماند هزینه بسیاری کرده است اما به تنهایی این معضل را نمی تواند برطرف کند.

وی با بیان اینکه نگاه دولتی داشتن در حوزه پسماند، کار را سخت می کند، اظهار کرد: پسماند اثرات سوئی برای روستاها دارد ؛ از این رو ، باید همگان برای برطرف کردن این مشکل اهتمام داشته باشند.

وی همچنین با تاکید بر ظرفیت آب بندان ها برای بخش های مختلف گفت: آب بندان ها یکی از ظرفیت های اقتصادیست که توان اقتصادی روستا را تقویت می کند.

اکبری مقدم در ادامه با اشاره به انتظار دهیاران برای تامین امنیت شغلی اظهار کرد: سال گذشته توسط وزیر کشور پیگیری هایی انجام شد که منجر به مصوبه ای برای بهتر شدن شرایط درآمدی روستاها و بحث های حقوقی در رابطه با امنیت شغلی دهیاران شد.

وی بر ضرورت استفاده از مشارکت مردم در توسعه روستاها تاکید و اضافه نمود: هر ساله به دلیل حادثه خیز بودن کشور و از جمله گیلان حوادث مختلف طبیعی را شاهد هستیم که دهیاران به عنوان مدیران بحران روستاهایمان نقش های موثری در این رابطه داشته و دارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان همچنین با بیان اینکه بدلیل مسافرت هایی که بویژه در تابستان به سمت روستاهای استان می شود، تهدید جدی برای شیوع کرونا وجود دارد ، شرح داد: دهیاران می توانند این آسیب ها را به حداقل برسانند.

گیلان با دو و نیم میلیون جمعیت از جمله پر تراکم ترین استانهای کشور است . گیلان دارای دو هزار و 100 روستای بالای 20 خانوار است . 37 درصد جمعیت ساکن استان در روستاها هستند.یک هزار و 834 دهیاری در روستاهای بالای 20 خانوار در گیلان وجود دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1080

به "خبرنگاران راستا حرکت دولت ، ارتقای روستا و افزایش اختیار دهیاران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران راستا حرکت دولت ، ارتقای روستا و افزایش اختیار دهیاران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید