خبرنگاران نظارت بر فضای مجازی بر عهده پلیس فتاست نه صداوسیما

به گزارش لیسون، تهران- خبرنگاران- منتقد سینما گفت: نظارت بر محتوای فضای مجازی یکی از وظایف پلیس فتاست و صداوسیما در این رابطه مسئولیتی ندارد.

خبرنگاران نظارت بر فضای مجازی بر عهده پلیس فتاست نه صداوسیما

مصطفی جلالی فخر در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، با بیان این که نظارت بر محتوا باید بعد از انتشار صورت گیرد، گفت: در کشورمان پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات) را داریم که مسئولیتش نظارت بر فضای مجازی است. اگر کسی در این بستر محتوای نامطلوبی تولید کند، توسط پلیس فتا بازخواست می شود. این که قبل از تولید نهادی مسئول نظارت شود، کمکی به رشد نمی کند و به بسته تر شدن فضا می انجامد.

وی ضمن انتقاد از مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر سپردن مدیریت و نظارت بر محتوای فضای مجازی به صدا و سیما گفت: تلاش برای افزایش محدودیت ها و ارجاع آن به بخش های حاکمیتی، فضا را سیاسی می کند و این اختیار و قدرت را به صداوسیما می دهد که همه چیز را با نگاه محدود سیاسی ببیند. نتیجه این مصوبه، افزایش فشارها روی تولیدکنندگان محتواست.

این منتقد سینما ضمن انتقاد از شرایط محتوا در فضای مجازی شرح داد: محتوای موجود در فضای مجازی یقینا آسیب های جدی دارد. چون هر کسی می تواند تولید محتوا کند. اما چاره کار این نیست که یک چنبره شدید روی تولیدکننده بگذاریم که مبادا کسی خطا کند.

وی مصوبه اخیر را آسیب رسان خواند و ادامه داد: صداوسیما امروز شرایط مطلوبی ندارد و در ارتباط با مخاطب و تاثیرگذاری بر افکار عمومی چندان پیروز نبوده است. تعداد مخاطبان این رسانه نسبت به قبل کم شده و مردم کمتر تلویزیون نگاه می کنند. صداوسیما به جای نظارت بر فضای مجازی باید تلاش کند که اعتماد و نظر مردم را جلب کند.

به گفته جلالی فخر صداوسیمایی که وظیفه اصلی خود در حوزه جذب مخاطب را به درستی انجام نداده؛ نمی تواند بر حوزه هایی مثل فضای مجازی که ارتباطی هم با وظایف این سازمان ندارد نظارت کند.

این مصوبه یک کادوی سیاسی است

نویسنده کتاب های نبض لیلا و تب چهل تکه تقدیر مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر سپردن مدیریت و نظارت بر محتوای فضای مجازی به صدا و سیما را یک تعامل درون جناحی سیاسی بین صداوسیما و مجلس عنوان کرد و اظهارداشت: مراکز دیگری هستند که می توانند تولید محتوا داشته باشند. آنها از حیث شرح وظایف نزدیک تر به تولید محتوا در فضای مجازی هستند و می شد بودجه 2 هزار میلیارد تومانی در اختیار آنها قرار گیرد.

وی با اشاره به عملکرد پیام رسان های داخلی در چند سال اخیر خاطرنشان کرد: باید از گذشته عبرت بگیریم. پیشتر نیز بودجه های کلان به پیام رسان های داخلی داده شد اما چرا کاربران ایرانی به سمت استفاده از این پیام رسان ها نرفتند؟

مصطفی جلالی فخر ادامه داد: پول پخش کردن بدون حساب و کتاب شبیه یک کادوی سیاسی است که برایش اسم تولید محتوا در فضای مجازی را انتخاب کرده اند. عناوینی مثل تولید محتوا کلی هستند و نهاد را پاسخگو نمی کنند. من مخالف تولید محتوا نیستم. ولی باید آسیب شناسی درست انجام و سال دیگر پرسیده شود که چه محتوایی تولید شده و آنچه تولید شده با مبلغ تخصیص یافته تناسب دارد یا خیر.

محتوای جذاب الزاما با پول به دست نمی آید

وی تاکید کرد: محتوای جذاب الزاما با پول به دست نمی آید و با اندیشه و فکر حاصل می شود. صداوسیما امروز هم پول و بودجه زیادی در اختیار دارد. اما سریال هایش مخاطب متناسب با هزینه ها ندارد.

جلالی فخر با پرسش از عملکرد اتاق فکر صداوسیما، گفت: اول باید یک اتاق فکر درست داشته باشیم و برای آن فکر و برنامه پول خرج کنیم. در حالی که ما برعکس عمل می کنیم؛ اول پول می دهیم و بعد می گوییم بروید کاری بکنید. ضمن این که مبالغ کلان فضا را برای رانت و طمع مالی نیز باز می کند.

این پژوهشگر و نویسنده پرسید: از صداوسیمایی که به خاطر مسایل سیاسی برخی نیروهای محبوب و موثر و پیشکسوت خودش را از دست داده؛ چگونه می توان انتظار داشت که در محتوا جذاب باشد؟

هفته گذشته اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی بر اساس مصوبه ای مدیریت و نظارت بر محتوای فضای مجازی را به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران سپردند. بر اساس این مصوبه 2 هزار میلیارد تومان اعتبار برای تولید محتوا در فضای مجازی تخصیص داده شده که بر اساس جدول تعیین شده در اختیار سازمان صدا و سیما، سازمان فرهنگ و ارتباطات سازمان تبلیغات اسلامی و... قرار گیرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1413

به "خبرنگاران نظارت بر فضای مجازی بر عهده پلیس فتاست نه صداوسیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نظارت بر فضای مجازی بر عهده پلیس فتاست نه صداوسیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید