سنجش آلاینده های بو به ارتقاء کیفیت محیط زیست یاری می نماید

به گزارش لیسون، کارگاه آموزشی آشنایی با روش ها و استانداردهای سنجش پارامتر بو با حضور شینا انصاری، مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست و اردوان باختری، فارغ التحصیل دانشگاه تورنتو و مدرس این دوره آموزشی در سالن سرو این سازمان برگزار گردید.

سنجش آلاینده های بو به ارتقاء کیفیت محیط زیست یاری می نماید

شینا انصاری مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست در این کارگاه آموزشی یک روزه گفت: توان انطباق پذیری بدن انسان با محیط در کلانشهرها به این معنای نیست که محل زندگی ما به لحاظ میزان آلاینده ها، کیفیت مطلوبی دارد. با رشد سریع جمعیت در کلانشهرها، تمرکز جمعیت و صنعت در یک محل و تداخل محدوده های سکونتگاهی با مراکز کار و فعالیت، موجب شده محیط زندگی شهری با آلودگی هایی روبرو باشد و محل زیست ما از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد.

وی ادامه داد: زندگی در میان آلاینده ها ما را در دراز دچار مسائل جسمی و روحی می نماید.. بنابراین، باید شهرهای صنعتی به لحاظ میزان آلاینده ها ارزیابی شوند و زمانیکه وجود آلودگی ها در محیط تایید شد، باید به دنبال راهکارهای کنترل و کاهش انتشار این آلاینده ها برای ارتقای کیفیت زندگی باشیم.

انصاری اضافه نمود: هنگامیکه صحبت از آلودگی ها می گردد، عموماً آلودگی های متداول و مرسوم به ذهن می رسند؛ در حالیکه آلودگی هایی وجود دارند که کمتر در ایران به آن ها توجه شده است.

آلودگی صوتی، آلودگی نوری و آلودگی بویایی از جمله این آلودگی ها است. این آلودگی ها می توانند به شدت آسیب زننده و آزاردهنده باشند و باعث افت کیفیت محیط زندگی ما شوند.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر نبود استاندارد معین در زمینه آلودگی بو در کشور، توضیح داد: آلودگی بو امروزه به عنوان یک آلودگی جدید محیط زیستی در دنیا مطرح است و در ایران نیز فعالیت هایی در مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان برای تدوین استاندارد در زمینه پایش آلودگی بویایی جهت ارتقای کیفیت محیط زیست در حال اجرا است.

وی ادامه داد: فقدان استاندارد برای اندازه گیری آلودگی بو در کشور در اغلب موارد موجب شده است که در احراز آلایندگی صنایع و پایش کانون های انتشار آلودگی در بخش های مسکونی همچون واحدهای تصفیه روغن، اوره، آمونیاک، تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی، واحدهای بازیافت پسماند، کمپوست، دامداری مرغداری و کشتارگاه ها دچار مشکل باشیم و شکایات مردمی در مورد آلودگی بو را در بعضی موارد به وسیله کمیسیون تشخیص مزاحمت قانون شهرداری ها (بند 20 ماده 55) پیگیری نموده، بدون اینکه بتوانیم وجود این آلودگی را در واحدهای صعتی برای رسیدگی در مراجع قضایی اثبات کنیم.

انصاری خاطر نشان کرد: در این کارگاه آموزشی سعی شده علاقمندان با روش های اندازه گیری پارامترهای بو(غلظت، شدت، کیفیت، حد آستانه بو)، ابزارهای اندازه گیری بو(الفکتورمترها)، استانداردهای در نظر گرفته شده برای آلاینده های بو در کشورهای پیشرو همچون کانادا، سیاست های اتخاذ شده در دنیا برای کنترل بو در صنایع، فناوری های کاهش انتشار بو، آشنا شوند تا آغازی برای انجام پایش و سنجش آلاینده های تاثیرگذاری بو برای ارتقای کیفیت محیط زیست در آینده باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 468

به "سنجش آلاینده های بو به ارتقاء کیفیت محیط زیست یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنجش آلاینده های بو به ارتقاء کیفیت محیط زیست یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید