فروشندگان سوال های کنکور نگران پیگرد قانونی نیستند!

به گزارش لیسون، رئیس پیشین پلیس فتا مرکز گفت: در سنوات گذشته با توجه به ظهور بسترهای شبکه های اجتماعی کلاهبرداران با اخذ وجوهی از دانش آموزان این اقدام را صورت می دادند.

فروشندگان سوال های کنکور نگران پیگرد قانونی نیستند!

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، تورج کاظمی رئیس پیشین پلیس فتا مرکز درخصوص پیشینه برخوردهای پلیسی با فروش غیرقانونی سوالات کنکور گفت: در سالیان گذشته چه درمورد مساله فروش سوالات کنکور و چه بحث فروش سوالات امتحانی دانش آموزان موارد متعددی مطرح بوده و تعداد قابل توجهی از کلاهبردارانی هم که در این زمینه مبادرت به سواستفاده و فریب شهروندان می کردند شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی در پاسخ به اینکه آیا در سال های گذشته آنچه که با نام سوالات کنکور به فروش می رسیده واقعی بوده یا خیر گفت: در سالیان گذشته ما با همه گونه از این موضوعات برخورد داشتیم و رفتارهای مجرمانه گوناگونی مورد شناسایی قرار می گرفت. از این بابت کلاهبردارانی بودند که سوالات واقعی کنکور را در اختیار مشتریان می گذاشتند. چنین رفتار مجرمانه ای به کرات انجام می گرفت که با پیگیری و برخوردهای پلیس فتا روبرو می شد. اما تعداد زیادی از کلاهبرداران هم در این حوزه بودند که فقط با جعل نام فروش سوالات امتحانی اقدام به کلاهبرداری و فریب دانش آموزان می کردند و سوالات واقعی را در اختیار نداشتند.

کاظمی درخصوص وجود بعضی از فروشندگان سوالات کنکور که اقدام به دریافت وجوهی از خریداران می نمایند و بعد هیچ سوالی را در اختیار آن ها نمی گذارند گفت: ما موارد زیادی را داشتیم که افرادی با هدف کلاهبرداری صرفا وجوهی را از افراد مختلف دریافت می کردند و بعد چیزی در اختیار آن ها نمی گذاشتند. به خصوص در سنوات گذشته با توجه به ظهور این بسترهای موجود و شبکه های اجتماعی کلاهبرداران با اخذ وجوهی از دانش آموزان این اقدام را صورت می دادند و البته کلاهبرداران اطمینان داشتند که دانش آموزان هم مبلغ اندکی را پرداخت می کردند و هم توانایی و جسارت درمیان گذاشتن این قضیه با خانواده هایشان یا گزارش به مراجع قضایی را نداشتند و کلاهبرداران خیالشان راحت بود که تحت پیگرد قرار نمی گیرند. به خاطر همین در این حوزه افراد زیادی اقدام به کلاهبرداری می نمایند که ما طی سال های گذشته پرونده های زیادی در این رابطه داشتیم که مورد رسیدگی هم قرار می گرفت.

رئیس پیشین پلیس فتا مرکز در پاسخ به اینکه آیا خرید سوالات کنکور به نام جرم شناخته می گردد گفت: من اطلاع دقیقی در این باره ندارم. درباره اینکه از نظر قانونی چنین مساله ای جرم انگاری شده یا نه و آیا نام مجرمانه برای چنین رفتاری تعریف شده من نمی توانم با اطمینان سخن بگویم.

وی درباره حجم شکایت های فریب خوردگان در رابطه با خرید سوالات کنکور گفت: درباره شکایت ها باید بگویم که، چون سوالی به دست دانش آموزان فریب خورده نمی رسید بعضی از آمارهای مربوط به شکایت ها هم بالا بود. چون اگر واقعا سوالی به دستشان می رسید و مورد بهره برداری قرار می گرفت قاعدتا شاکی و شکایتی هم وجود نداشت. پس قاعدتا بعد از دریافت پول سوالی به این دانش آموزان فریب خورده ارائه نمی شد. در چنین شرایطی شاکیان اعلام شکایت خودشان را پیگیری و در مراجع قضایی طرح دعوی می کردند. هرچند اگر هم خرید سوالات کنکور جرم انگاری شده باشد، چون این موضوع به این بر می گشت که مساله وجود کلاهبرداری مطرح است و با این نام افراد کلاهبردار فقط اقتصادی را از مال باخته می گرفتند و در قبال دریافت پول چیزی به فریب خوردگان عرضه نمی کردند؛ بنابراین شکایت هایی طرح می شد و شاکیان در مراجع قضایی پیگیر این مساله هم می شدند.

کاظمی با اشاره به ترس بعضی فریب خوردگان فروش سوالات کنکور گفت:چون وعده افراد مجرم برای عرضه سوالات کنکور عملی نمی شد و مورد قبول طرف مقابل قرار نمی گرفت و اشخاصی که با پرداخت وجوهی درصدد خرید سوالات کنکور بودند به خواسته خود نمی رسیدند به نام کلاهبرداری شکایت می کردند و پیگیر شکایت هایشان هم می شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1709

به "فروشندگان سوال های کنکور نگران پیگرد قانونی نیستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروشندگان سوال های کنکور نگران پیگرد قانونی نیستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید