فلاشینگ نما : نفوذ آب به نما، دیوار و پنجره را غیرممکن نمایید!

به گزارش لیسون، رطوبت نه تنها به نمای ساختمان آسیب می رساند، بلکه مسائل عمیق تر و بعضاً پرهزینه ای را نیز ایجاد می نماید. در زمان ساخت و ساز، باید از عناصر طراحی و موادی استفاده گردد که رطوبت مخرب را نمای ساختمان دور نگه دارد. یکی از این عناصر، استفاده از فلاشینگ نما است. این تکنیک با حفظ ساختار نمای ساختمان، از آسیب های درونی جلوگیری می نماید، همین امر از یک سو باعث کاهش هزینه های نگهداری و از سویی دیگر به افزایش خاصیت عایق پذیری نما یاری می نماید؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

فلاشینگ نما : نفوذ آب به نما، دیوار و پنجره را غیرممکن نمایید!

فلاشینگ نما چیست؟

رطوبتی که در نما نفوذ می نماید، آسیب های خارجی و داخلی را بر روی مصالح وارد می نماید. نماهای آسیب دیده در اثر رطوبت، بر فضای داخلی ساختمان نیز تأثیر می گذارد، زیرا رطوبت عاملی برای رشد قارچ ها، کپک ها و سایر آلودگی های میکروبی است. همانطور که در بالا بیان شد، فلاشینگ نما بهترین شیوه ممکن برای جلوگیری از نفوذ آب باران و برف به نمای ساختمان است. فلاشینگ از موادی ساخته می گردد که برای محافظت از درزها در نمای ساختمان جهت جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت طراحی مورد استفاده قرار می گیرد. فلاشینگ به طور معمول در مکان های از نما که مستعد ابتلا به نشت و جذب رطوبت هستند نصب می گردد.

نکته: نوع ورق های مورد استفاده در فلاشینگ، ورق گالوانیزه، ورق سیاه روغنی و ورق آلومینیومی هستند. از نظر قیمت، ورق سیاه روغنی ارزان تر از بقیه است؛ از نظر کیفیت، ورق آلومینیومی بالاترین کیفیت را دارد.

کاربردهای فلاشینگ نما

کاربردهای این نما اغلب به موارد زیر خلاصه می شوند:

 • سازه های شیروانی
 • فلاشینگ روی دیوار
 • نمای پیشانی ساختمان
 • پوشش سقف نورگیر
 • محوطه سرباز پارکینگ و آلاچیق
 • پوشش بام سوله ها، انبارها، کارگاه صنعتی، سالن های ورزشی، کارخانه ها، پاساژها، گلخانه ها و استخرها
 • در پارتیشن های داخلی فضاهای اداری، تجاری، سردخانه های صنعتی و محوطه های ورزشی

فواید استفاده از فلاشینگ در نمای ساختمان

مزایای فلاشینگ برای نمای ساختمان در زیر آورده شده است:

 • آب بندی و عایق بندی نقاط مستعد رطوبت و آسیب
 • پنهان نمودن درزهای دو قطعه ای (اتصال دو دیوار)
 • جلوگیری از نیروی باد و پیچش جزئی و در نتحیه خرابی نما
 • زیباتر شدن نمای بیرونی ساختمان
 • همچنین باعث به وجود آمدن یک دیواره آبند،غباربند و هوابند مناسب سقف
 • پنهان نمودن خرپای شیروانی

انواع فلاشینگ نما

وقتی مصالح ساختمانی مورد استفاده در نما دچار ترک خوردگی می شوند، نفوذ رطوبت اجتناب ناپذیر است. فلاشینگ یک ماده نازک است که از طریق مهر و موم کردن درزهایی که در معرض رطوبت قرار دارند، اجرا می گردد.

انواع فلاشینگ نما از نظر اجرایی

از نظر اجرایی، دو نوع فلاشینگ نما وجود دارد که اغلب در ساختمان ها با نمای سنگی و آجری استفاده می شوند:

فلاشینگ خارجی (در معرض دید)

فلاشینگ خارجی که در معرض نور واقع شده است، از نفوذ رطوبت به دیواره های دورتادور پشت بام، دیوار حیاط و لبه جلویی پنجره ها جلوگیری می نماید.

فلاشینگ داخلی (پنهان از دید)

فلاشینگ داخلی، آبی که به دیواره نفوذ نموده است را می گیرد و آن را از طریق سوراخ های ریزی به سمت خارج از دیوار تخلیه می نماید. علاوه بر این، فلاشینگ داخلی در هر مکانی که امکان نفوذ آب وجود دارد، مانند برآمدگی بالای پنجره یا درب ورودی (معمولاً برای برجسته نشان داده شدن، دورتادور پنجره ها را سنگ کار می نمایند).

انواع فلاشینگ نما از نظر مکان مورد استفاده

فلاشینگ نما از نظر مکان مورد استفاده به انواع زیر تقسیم می گردد:

فلاشینگ پنجره

برای آب بندی و ایجاد لبه فلزی در بالای پنجره ها استفاده می گردد که در کنار زیبایی نما، از ریزش برف و باران روی شیشه های پنجره نیز جلوگیری می نماید.

فلاشینگ پشت بام

ورق فلزی لبه پشت بام (جان پناه) است که از ورق گالوانیزه باکیفیت تهیه می گردد تا در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی مختلف، از لبه پشت بام محافظت کند.

فلاشینگ دیوار

برای آب بندی سطح بیرونی دیوار در نمای ساختمان استفاده می گردد. این فلاشینگ به زیباتر شدن نما می افزاید، به طوری که می تواند بخشی از طراحی نمای ساختمان باشد.

انواع فلاشینگ از نظر شکل ظاهری

فلاشینگ همچنین از نظر شکل ظاهر نیز به انواع زیر تقسیم می گردد:

فلاشینگ هلالی

شکل هلالی این فلاشینگ به زیبایی نما می افزاید و به عنوان یک پوشش دهنده قوی برای شیروانی ها شناخته می گردد. این نوع فلاشینگ از ورق گالوانیزه ساخته می گردد و در ابعاد و ضخامت های مختلف به فروش می رسد.

فلاشینگ پله دار

از نظر فنی به شکل پله پله اجرا می گردد و برای بیشتر نماهای ساختمای کاربرد دارد. این نوع فلاشینگ نیز در ابعاد و ضخامت های مختلف در بازار موجود است.

فلاشینگ آینه ای (نوع رومی)

این فلاشینگ به دلیل نوع متریالی که دارد اغلب در سقف شیروانی به کار می رود. همچنین به نمای ساختمان ظاهری زیبا و منحصربه فرد می بخشد.

نحوه نصب و اجرای فلاشینگ نمای ساختمان

هر نمای ساختمان منحصربه فرد است، بنابراین همواره باید یک بازرسی از آن انجام گردد، جایی که بتوان آسیب های موجود و علت مسائل را آنالیز کرد. به طور کلی، باید کل پوسته نما با دقت چک گردد، یعنی نه تنها دیوارها بلکه اتصالات سقف ها، درزها، پنجره ها و موارد دیگر باید بررشی شوند. به این ترتیب، می توان کاستی ها را شناسایی نموده و در خصوص کارهای مقدماتی که قبل از انجام مراحل حفاظت در برابر رطوبت، تصمیم گیری های لازم را انجام داد.

به عنوان مثال نمای آجری در برابر نفوذ رطوبت، ساختار بسیار پیچیده تری نسبت به نمای سنگی دارد. برای اینکه یک عایق ضد آب بتواند محافظت رضایت بخشی ایجاد کند، بستر که همان نمای ساختمان است باید عاری از نقص باشد (از نظر اجرایی). برای نمایی که قبلاً از طریق رطوبت آسیب دیده است، نخست باید محل آسیب دیدگی را تعمیرو سپس تمهیدات لازم برای محافظت از رطوبت انجام گیرد. همچنین، نوع متریال فلاشینگ و روش اجرا، به شرایط نما بستگی دارد.

اجرای فلاشینگ نما

چگونگی اجرای فلاشینگ نما به توضیح زیر است:

 1. باید نخست محل نصب فلاشینگ را از طریق ملات ماسه و سیمان و یا سنگ کاری به شکلی کاملاً صاف و محکم زیرسازی کرد. در زمان اجرای زیرسازی لازم است در یک جهت شیب ملایمی ایجاد گردد. شیب به وجود آمده برای دیوارهای پشت بام و حیاط به سمت داخل و برای جلوی پنجره ها به سمت بیرون است. همچنین در صورت بادخیز بودن محل نصب، می توان با استفاده از قوطی آهنی و یا چهارچوب زیرسازی را انجام داد.
 2. در مرحله بعد، لبه خارجی فلاشینگ باید به اندازه سه تا پنج سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد (قسمت آبچگان جهت جلوگیری از تماس قطرات باران با نمای ساختمان).
 3. سپس با استفاده از چسب آکواریوم یا بتونه و رنگ و یا از طریق جوش کاری، محل اتصال قطعات فلاشینگ باید کاملاً به یکدیگ متصل و آب بندی شوند.

اهمیت استفاده از فلاشینگ در نمای بیرونی ساختمان

آیا شما در حال ساخت یک ساختمان جدید هستید و یا نمای آسیب دیده یک بنا را تعمیر می کنید، در هر وضعیتی که باشید، باید یک ساختار ایمن و اصولی جهت حفاظت از نما طراحی کنید. مهم است که برای محافظت از نمای ساختمان در برابر نفوذ رطوبت، راه چاره مناسب مانند فلاشینگ نما را انتخاب کنید.

شایان ذکر است که هر کجای ساختمان که فلاشینگ را مشاهده کردید، باید بدانید این مکان ها مستعد نفوذ آب هستند. هرگونه نقص در متریال یا اجرا در این مناطق باید یک خط قرمز برای اهالی ساختمان باشد، و فوراً باید تمهیدات لازم را برای اصلاح آن به کار ببرند. در سرانجام، اجازه ندهید به دلیل استفاده از متریال بی کیفیت و یا اجرای غیر اصولی، نمای ساختمان شما دچار آسیب و خرابی گردد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 990

به "فلاشینگ نما : نفوذ آب به نما، دیوار و پنجره را غیرممکن نمایید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلاشینگ نما : نفوذ آب به نما، دیوار و پنجره را غیرممکن نمایید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید