کاهش محبوبیت دولت ائتلافی آلمان در آستانه سال نوی میلادی

به گزارش لیسون، نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می دهد که در آستانه سال نوی میلادی احزاب دولت ائتلافی آلمان همچنان در راستا کاهش محبوبیت در بین شهروندان آلمانی قرار دارند.

کاهش محبوبیت دولت ائتلافی آلمان در آستانه سال نوی میلادی

به گزارش گروه بین الملل لیسون به نقل از روزنامه دی ولت آلمان، در آستانه ورود به سال جدید میلادی و کریسمس نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت دولت ائتلافی آلمان در بین شهفرایندان این کشور کاهش پیدا نموده است.

در این نظرسنجی که به سفارش نشریه بیلد آلمان صورت گرفته است حزب سوسیال دموکرات با کسب 15 درصد آراء شهفرایندان و اتحادیه احزاب متحد مسیحی هم با کسب 27 درصد آراء هر کدام 1 درصد نسبت به هفته گذشته با کاهش محبوبیت روبرو شدند و روی هم توانستند تنها 42 درصد آراء شهفرایندان را کسب نمایند.

خطری بزرگ در جهت بازنشستگی در آلمان

چگونه تیغ سیاست خارجی ائتلاف بزرگ آلمان را به دو نیم می نماید

حزب سبز آلمان هم در این نظرسنجی توانست 20 درصد آراء شهفرایندان را کسب کند. چپ ها و لیبرال دموکرات ها هم هر کدام 9 درصد آراء شهفرایندان را در این نظرسنجی به دست آوردند.

حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم با یک درصد صعود 14 درصد آراء شهفرایندان را به دست آورد.

دولت ائتلافی متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در آلمان از همان شروع تشکیل، با چالش های فراوانی روبه رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد .

اما فرایند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تأثیر بدی روی محبوبیت این دولت بین شهفرایندان گذاشت و اتفاقات و چالش های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد، به طوری که چهارمین دوره صدراعظمی مرکل به کام او تلخ شد .

احزاب دولت ائتلافی آلمان در انتخابات پارلمانی 2019 اروپا هم نتیجه تلخی را به دست آوردند و بعد از این انتخابات رئیس حزب سوسیال دموکرات از مقام خود استعفا داد .

تغییر رهبری حزب سوسیال دموکرات هم اخیرا مناقشات در دولت ائتلافی را تشدید نموده است.

جناح مخالف دولت ائتلافی در حزب سوسیال دموکرات خواستار مذاکرات مجدد درباره قرارداد ائتلافی بوده و شروط جدید برای تداوم این ائتلاف را مد نظر دارند.

اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان ساسکیا اسکن و نوربرت والتر بوریانس، که از مخالفان سرسخت مشارکت این حزب در دولت ائتلافی هستند را به عنوان رهبران حزب سوسیال دموکرات انتخاب کردند .

اولاف شولتز، وزیر دارایی و معاون صدر اعظم آلمان در دولت ائتلافی و کلاراگی ویتس که هر دو از هواداران مشارکت سوسیال دموکرات ها در ائتلاف بزرگ بودند در این انتخابات شکست خوردند. به این ترتیب اعضای حزب سوسیال دموکرات با این رای گیری به نوعی اعلام کردند که موافق ادامه مشارکت حزبشان در ائتلاف بزرگ نیستند .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 681

به "کاهش محبوبیت دولت ائتلافی آلمان در آستانه سال نوی میلادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش محبوبیت دولت ائتلافی آلمان در آستانه سال نوی میلادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید