گروه خونی بیشتر ایرانی ها چیست؟

به گزارش لیسون، سخنگوی سازمان انتقال خون کشور گفت: با گسترش مراکز پیوند عضو، جراحی های قلب باز و ... میزان مصرف فرآورده های خونی در کشور به شدت بالا رفته و توقع ما این است که مردم برای اهدای خون و زندگی به نیازمندان به طور مستمر به پایگاه های انتقال خون مراجعه نمایند.

گروه خونی بیشتر ایرانی ها چیست؟

به گزارش لیسون به نقل از ایسنا، بشیر حاجی بیگی با بیان این که سالانه بیش از 2.5 میلیون ایرانی برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون مراجعه می نمایند، گفت: همه مراجعه نمایندگان پیروز به اهدای خون نمی شوند. از مجموع مراجعه نمایندگان 2 میلیون و 100 هزار نفر پیروز به اهدای خون می شوند.

وی با بیان اینکه احتیاج به خون و فرآورده های خونی مختص زمان خاصی نیست، ادامه داد: سالانه 3 میلیون و 600 واحد خون و فرآورده خونی بین مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع می گردد.

حاجی بیگی توضیح داد: در فصل سرما میزان مراجعه مردم به پایگاه ها کم می گردد ولی نباید فراموش کنیم احتیاج به خون یک احتیاج همیشگی است. نه مقطعی. به همین دلیل از مردم درخواست می گردد یاریگر سازمان انتقال خون باشند.

این مسئول تاکید نمود: درحال حاضر 90 درصد از مردم کشور گروه خونی مثبت دارند که 34 درصد از آنها دارای گروه خونی o+ مثبت، 27 درصد A+، حدود 23 درصد B+ و 7 درصد نیز AB+ هستند.

حاجی بیگی اضافه نمود: در میان گروه های خونی منفی نیز 3 تا 4 درصد O-، 3 درصد A-، 2 درصد B- و زیر یک درصد AB- هستند.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور گفت: در بعضی از جراحی های بزرگ مثل پیوند عضو نزدیک به 60 واحد خون و فرآورده خونی مصرف می گردد. به همین دلیل از مردم می خواهیم که به صورت مستمر اهدا داشته باشند و این کار را به زمان و فصل خاصی محدود ننمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 719

به "گروه خونی بیشتر ایرانی ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروه خونی بیشتر ایرانی ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید