شروع مرمت تزیینات ارگ کلاه فرنگی

به گزارش لیسون، در ادامه عملیات مرمت ارگ کلاه فرنگی، مرمت تزئینات گچی اشکوب دوم بنا شروع شد.

شروع مرمت تزیینات ارگ کلاه فرنگی

به گزارش لیسون به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، محمد علی جنتی فر دیر پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه با بیان این مطلب اضافه کرد: این تزئینات که شامل شباک های گچی، لایه های گچی رنگی در ازاره فضاهای داخلی اشکوب اول و تزئینات ترسیمی است، در جریان مرمت سازه فضاهای داخلی اشکوب دوم بنا آشکار شد.

او ادامه داد: با لایهبرداری اندود گچی که طی سالیان اخیر بر روی این تزئینات کشیده شده بود، به طور کامل آشکار شد. مرمت این تزئینات توسط تیم اجرایی متخصص در زمینه مرمت تزئینات معماری در حال اجراست و تا انتها دی ماه امسال به اتمام می رسد.

جنتی فر خاطر نشان کرد: ارگ کلاه فرنگی در زمره باغ های ارزشمند ایرانی در شهر بیرجند و متعلق به دوره تاریخی زندیه است که با شماره 1880 در سال1376 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. مرمت اساسی عمارت ارگ کلاه فرنگی از سال 1395 شروع شده و مرمت کامل اشکوب اول بنا، محوطه سازی و باغ آرایی جبهه جنوبی و شمالی بنا و مرمت حوض های شمالی و جنوبی باغ در طی این دو سال توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و با نظارت پایگاه میراث جهانی باغ اکبریه به انجام رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 307

به "شروع مرمت تزیینات ارگ کلاه فرنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مرمت تزیینات ارگ کلاه فرنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید