بورس بازی با مسکن در موبایل!

به گزارش لیسون، خبرنگاران : عرضه پروژه های ساختمانی در بورس از سوی شرکت های سرمایه گذاری زمین و ساختمان که بنا به گفته مسئولان تا یک ماه آینده محقق می شود امکان خرید متری مسکن را برای سهامداران خرد و کلان فراهم می کند؛ در این بین برخی معتقدند فرایند بورس منجر به افزایش قیمت مسکن می شود و در سوی دیگر موافقان می گویند که ساخت و ساز با این روش رونق می گیرد.

بورس بازی با مسکن در موبایل!

جهت دریافت خدمات آلاچیق در باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد حریق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش لیسون به نقل از ایسنا، تا یک ماه آینده با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، پروژه های ساختمانی در بورس کالا پیش فروش می شود. در این خصوص امیدنامه اوراق سلف موازی استاندارد توسط شرکت سرمایه گذاری مسکن وابسته به بانک مسکن تهیه و به بورس کالا تحویل شده است. افراد می توانند در این قالب به صورت متری، مسکن خریداری کنند.

یکی از بازارهای سودده طی یک سال گذشته، بورس کالا بوده است که گوی سبقت را از رقبا ربود؛ البته آمار و ارقام بلند مدت بورس هم نشان می دهد که رشد بیشتری نسبت به بازارهای مسکن، طلا و ارز داشته است. در ماه های اخیر هم شاهد افزایش اقبال به بازار بورس بوده ایم و رکورد شکنی هایی در شاخص کل رخ داد و حتی برای اولین بار وارد کانال دو میلیونی شد البته بعد از آن بازار با چند اصطلاح به شاخص یک میلیون و 700 هزار رسید. با این حال بسیاری از افراد با سرمایه های ریز و درشت در بازار بورس حضور دارند و با گسترش تکنولوژی، بعضاً به طور دائم با موبایل های خود شرایط بازار را رصد می کنند. اما تلفیق بورس با حوزه مسکن نگرانی هایی بابت افزایش قیمت ها در بازار مسکن ایجاد کرده است.

مطابق این برنامه قرار است نقدینگی ساخت پروژه های ساختمانی و حمل و نقل از طریق واگذاری برگه های سهام به متقاضیان تامین شود. طبق مدلی که وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده پروژه ها به صورت متری عرضه خواهد شد و ظاهراً هر سهم به عنوان یک متر مربع در نظر گرفته می شود. به طور مثال برای واحدی در طبقه چهارم یک ساختمان معادل 1000 برگه سهام با قیمت تعیین تعیین می شود. اگر فردی تمام هزار برگه را خریداری کند در خاتمه پروژه مالک واحد مد نظر خواهد بود.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی مدتی قبل در این خصوص گفت که بورس مسکن منجر به جذب سرمایه های خرد و رونق ساخت و ساز خواهد شد. البته این را هم گفت که این بازار سوددهی مناسبی برای سهامداران به دنبال دارد.

از طرف دیگر برخی کارشناسان و کنندگان مجلس، ورود زمین و ملک در بورس مسکن را عامل افزایش قیمت می دانند. محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در این خصوص می گوید: در حال حاضر بورس شرایط عادی ندارد و هر چیزی که وارد بورس می شود به دلیل نقدینگی بالا در کشور به قیمت غیر واقعی خرید و فروش خواهد شد.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز با رضایی کوچی هم نظر است. خسروی در این باره به ایسنا گفت: سهامدارانی که اقدام به خرید متری مسکن می کنند لزوماً با نیت رونق ساخت و ساز این اقدام را انجام نمی دهند بلکه به عنوان فعال مالی دنبال سود هستند و این فرایند منجر به رشد قیمت زمین و مسکن خواهد شد.

به گفته خسروی، مشکل رکود ساخت و ساز، عدم عرضه در بورس نیست بلکه به نبود رغبت سرمایه گذارب مربوط می شود. به هر حال قیمت مسکن در سال های اخیر افزایش و توان متقاضیان کاهش یافته است. کاری که دولت و مجلس باید انجام دهند تسهیلگری در حوزه تولید مسکن است تا عرضه با تقاضا متعادل شود.

دبیر کانون انبوه سازان هم در پاسخ به این سوال که تاثیر بورس مسکن در این بازار را چگونه ارزیابی می کنید، اظهار کرد: سالیان سال است که به دلیل ورود دلالان و سفته بازان و همچنین تاثیر پذیری از بازارهای موازی، قیمت مسکن صعودی بوده اما انواع و اقسام مالیات برای سازندگان وضع شده و دولت ها با این اقدام مسکن گران را گران تر کردند.

فرشید پورحاجت تاکید کرد: ورود بورس به حوزه مسکن کار بسیار سختی است که کنترلی هم بر روی آن نخواهد بود. تنها نسخه ساماندهی بازار مسکن، تعادل بخشی به نظام عرضه و تقاضاست. دولت باید زمین مناسب را برای ساخت مسکن ارزان قیمت به بخش تولید مسکن اختصاص دهد. مجلس نیز قوانین رکودزا را اصلاح کند. تقویت قدرت خرید مردم از طریق حمایت های مالی و پرداخت تسهیلات مناسب نیز در دستور کار قرار گیرد. در آن صورت مسکن از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تغییر ماهیت میدهد و قیمت ها پایین خواهد آمد.

به گفته پورحاجت، فروش متری مسکن در جهت تقویت بنگاه های تولیدی مسکن خواهد بود نه اینکه به خانه دار شدن مردم بیانجامد. نمونه این تجربه را در شاندیز داشتیم که نتایجش را هم دیدیم.

با وجود این مخالفت ها، مسئولان وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس بر این اعتقادند که با ایجاد بورس مسکن به عنوان یک بازار پیش نگر، امکان تامین مالی و پوشش ریسک نوسان قیمت ها فراهم می شود.

استفاده از اوراق سلف استاندارد موازی در بازار املاک با هدف جذب منابع مالی و پیش فروش مسکن با امکان قراردادهای ثانویه، از مزیت ابزارهای مالی بازار بورس برای ایجاد بازارهای پیش نگر استفاده خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1068

به "بورس بازی با مسکن در موبایل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس بازی با مسکن در موبایل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید