خاورمیانه پیشرو در مصرف سوخت بعد از چین

به گزارش لیسون، در طول یک دهه گذشته منطقه خاورمیانه بعد از چین سریع ترین رشد را از نظر مصرف نفت تجربه کرد، زیرا جمعیت جوان و اقتصادهای در حال رشد این منطقه موجب افزایش تقاضا برای سوخت شده است.

خاورمیانه پیشرو در مصرف سوخت بعد از چین

با تور چین ارزان بهار 99 سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، در طول یک دهه گذشته منطقه خاورمیانه بعد از چین سریع ترین رشد را از نظر مصرف نفت تجربه کرد، زیرا جمعیت جوان و اقتصادهای در حال رشد این منطقه موجب افزایش تقاضا برای سوخت می شد.

خاورمیانه نه تنها یکی از مهمترین فراوری نمایندگان و صادر نمایندگان نفت دنیا است، بلکه در سال های اخیر به یکی از مهمترین و رو به رشد ترین مصرف نمایندگان انرژی نیز تبدیل شده است.

هر چه کشورهای حاشیه خلیج فارس ثروتمندتر شده اند، مصرف انرژی آنها نیز بیشتر شده و نقش بزرگترین در تقاضا برای نفت ایفا نموده اند.

مصرف بنزین، نفت کوره و دیگر فرآورده های نفتی در این منطقه به طور متوسط در طول سال های 2004 تا 2014، 3.9 درصد رشد داشته است.

بر اساس آمارهای شرکت بی پی، مصرف نفت خاورمیانه تقریبا 4 برابر سریعتر از متوسط دنیای افزایش یافته است.

در سال 2004، خاورمیانه روزانه حدود 6 میلیون بشکه نفت و فرآورده های نفتی مصرف می کرد، که 7 درصد کل مصرف دنیای را شامل می شد.

اما این رقم تا سال 2014، حدود 50 درصد افزایش یافته و به 8.7 درصد رسیده که حدود 9.5 درصد کل مصرف دنیا را تشکیل می دهد.

نفت اضافی مصرف شده در خاورمیانه (یعنی 2.8 میلیون بشکه در روز) 30 درصد کل رشد تقاضای دنیای برای نفت (9 میلیون بشکه در روز) در فاصله سال های 2004 تا 2014 را تشکیل داده است.

هر چه قیمت نفت بالاتر رفته، درآمد بیشتری به جیب کشورهای منطقه ریخته شده و اقتصاد آنها با سرعت بیشتری رشد نموده و نتیجتا آنها سوخت بیشتری مصرف نموده اند.

کشورهای خاورمیانه به دلیل آب و هوای نامطلوب، افزایش درآمدها و یارانه ای که بابت مصرف دریافت می نمایند، در بین کشورهایی با بالاترین میزان مصرف سرانه انرژی در دنیا قرار دارند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، جمعیت عربستان از 10 میلیون نفر در 1980 به 28 میلیون نفر در سال 2010 رسیده است. جمعیت امارات نیز از یک میلیون نفر در 1980 به بیش از 8 میلیون نفر در سال 2010 رسیده است.

سرانه درآمد ناخالص ملی عربستان بیش از 3 برابر شده و از 7 هزار دلار در سال 1990 به 25 هزار دلار در سال 2013 رسیده است.

رشد مالی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بین سال های 2000 تا 2012 به طور متوسط 5.8 درصد رشد داشته است.

151

منبع: تسنیم
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 698

به "خاورمیانه پیشرو در مصرف سوخت بعد از چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاورمیانه پیشرو در مصرف سوخت بعد از چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید