شناسایی ژن افزایش دهنده پروتئین ذرت برای تضمین امنیت غذایی

به گزارش لیسون، به گزارش خبرنگاران به نقل از سی جی تی ان، این یافته ها که اطلاعات مربوط به آن روز پنجشنبه در نشریه نیچر منتشر شد، راه های جدیدی را برای افزایش محتوای پروتئین در گیاه ذرت در دسترس قرار می دهد.

شناسایی ژن افزایش دهنده پروتئین ذرت برای تضمین امنیت غذایی

محصولاتی مانند ذرت برای فراوری پروتئین احتیاج به نیتروژن دارند و فراوری بسیاری از محصولات گیاهی مانند ذرت متکی به کودهای نیتروژنی است.

محققان مرکز ارتقای علوم گیاهی مولکولی که تحت نظر آموزشگاه علوم چین (CAS) و دانشگاه شانگهای فعالیت می نماید، ژنی به نام تئوسینت که دارای پروتئین THP9 است را شناسایی نموده اند که با بومی شدن دانه های اصلی ذرت وحشی از بین رفته، ولی در 9000 سال پیش در دانه ذرت وجود داشته است.

تئوسینته، جد وحشی ذرت فعلی، سه برابر بیشتر از گونه های مدرن ذرت، پروتئین در دانه خود دارد. اما سازوکارهای عامل ایجاد این اندازه پروتئین، ناشناخته بودند. محققان در این مطالعه توالی یابی ژن گیاه ذرت را در مقیاس بزرگ انجام دادند و دریافتند THP9 می تواند آنزیمی را فراوری کند که نقش مهمی در متابولیسم نیتروژن و ایجاد پروتئین ایفا می نماید.

در آزمایشاتی که در استان جزیره ای و گرمسیری هاینان در جنوب چین انجام شد، از این روش برای افزایش 12.7 درصدی پروتئین در ذرت با موفقیت استفاده شد. به گفته محققان، تجاری سازی این روش به بهینه سازی مصرف نیتروژن و افزایش امنیت غذایی یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 آبان 1401 بروزرسانی: 28 آبان 1401 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2142

به "شناسایی ژن افزایش دهنده پروتئین ذرت برای تضمین امنیت غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی ژن افزایش دهنده پروتئین ذرت برای تضمین امنیت غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید