کشف بزرگ و شگفتی ساز دو نوجوان دانش آموز

به گزارش لیسون، گاهی چشمان معصوم بچه ها ممکن است نظاره گر مسائلی باشد که توجه بعضی محققان و دانشمندان را به خود جلب نمی کند.

کشف بزرگ و شگفتی ساز دو نوجوان دانش آموز

غزال زیاری: در سال 1956، یک دختر نوجوان به نام تینا نگوس همراه با خانواده در حال گذراندن تعطیلات تابستانی در جنگل چارنوود انگلیس بود که متوجه یک حکاکی برروی یک صخره شد.

این حکاکی شبیه سرخس به نظر می رسید ولی نگوس به عنوان یک زمین شناس جوان متوجه شد این صخره های قدیمی و 600 میلیون ساله، برای میزبانی از چنین گیاهی بسیار پیر هستند. طبق پیشینه فسیلی ثبت شده، اولین گونه پیچیده گیاهی، حداقل تا شصت میلیون سال بعد از رویدادی که به عنوان انفجار کامبرین شناخته می گردد، رشد نخواهد کرد.

مشکل و ابهام بزرگ داروین چه بود؟

انفجار ناگهانی در تنوع زیستی که گاهی تحت عنوان بیگ بنگ بیولوژیک شناخته می گردد، آزاردهنده ترین معضلی بود که نظریه تکامل چارلز داروین با آن روبرو بود. داروین در کتاب معروف خود به نام منشاء انواع نتوانسته بود تا پاسخ قانع نماینده ای برای دو سوال آزار دهنده بیابد: این همه تنوع زیستی ناگهان از کجا آمده ؟ و اینکه چگونه به این سرعت تکامل یافته؟

نگوس در آن موقع کاغذی روی صخره قرار داد و با مداد طرح آن را روی کاغذ پیاده سازی کرد و زمانی که به مدرسه بازگشت، این نقاشی را به معلم جغرافی اش نشان داد ولی او حرف نگوس را باور نکرد.

میسون و رویت کشف نگوس

کمی بعد و در سال 1957، سه پسر نوجوان در نزدیکی همان صخره مشغول بازی بودند که همان فسیل توجه آنها را به خود جلب کرد. یکی از آن نوجوانان که پسر 15 ساله ای به نام راجر میسون بود، کاغذی را روی صخره قرار داد و با مداد روی کاغذ کشید تا طرح روی صخره را روی کاغذ بکشد تا پدرش بتواند طرح را به یک استاد دانشگاه محلی نشان دهد.

این کمی متقاعدنماینده به نظر می آمد و وقتی زمین شناسی به نام تروور فورد، این فسیل را با چشمان خود دید، تائید کرد که این فسیل در حقیقت یک فسیل پرکامبرین گیاهی است که احتمالا زمانی در بستر دریا زندگی می نموده. او این فسیل لوله ای و ورقه ای شکل را به خاطر میسون 15 ساله، چارنیا میسونی نامید.

به لطف کشف چارنیا و بهبود تکنیک های مختلف، دیرینه شناسان در سراسر جهان در نهایت توانستند فسیل های قدیمی را با دیدی تازه نظاره نمایند. حالا تعیین شده که شکل هایی از حیات که زمانی تصور می شد که در دوره کامبرین زندگی می کردند، در دورانی به مراتب قدیمی تر نیز زندگی می نموده اند.

  • شکست سنگین روس ها از چین و آمریکا این بار در جهانی تکنولوژی!
  • جایزه حل این مسئله ریاضی بیش از 50 میلیارد تومان است!

کشف چارنیا در بخش های مختلف جهان

چند ماه بعد از آنکه فورد نتایج این یافته ها را منتشر کرد، دانشمندان استرالیایی، مقاله ای را درباره کشف یک چارنیای دیگر از دوره پرکامبرین را منتشر کردند. کمی بعد، چارنیای دوره پرکامبرین در روسیه و کانادا نیز کشف شد.

فسیل یافت شده در جنگل چارنوود، یک اتفاق نبوده و به عنوان شواهدی از زندگی پیچیده قبل از انفجار کامبرین، دقیقا همان چیزی بود که داروین و جانشینانش همیشه در جستجوی آن بودند.

در حالی که این کشف، در جامعه علمی سروصدای زیادی ایجاد کرد، نگوس از تاثیر فسیل سرخسش بی اطلاع بود و در سال 1961 متوجه شد چه اتفاقی برای فسیلش اتفاق افتاده و همان فسیل چقدر تاثیرگذار شده.

در حال حاضر دانشمندان، تنوع گسترده ای از اشکال حیات در دوره پرکامبرین را در کشورهای انگلیس، استرالیا، گرینلند،آفریقای جنوبی، روسیه و بخش هایی از آمریکای شمالی و قاره آسیا را یافته اند و تعیین شده که گیاهان پیچیده، حتی قبل از انفجار کامبرین نیز وجود داشتند و تعیین نیست که چرا تنوع زیستی در حدود 500 میلیون سال پیش به یک باره و ناگهان دچار انفجار شد.

معرفی نگوس به عنوان یکی از کاشفان فسیل

در سال 2004 بود که نگوس، مصاحبه ای از راجر میسون را مشاهده کرد که در آن، میسون داستانی که منجر به کشف این فسیل شد را تعریف می کرد. نگوس، راجر میسون را پیدا کرد و میسون هم بلافاصله پاسخ او را داد. در سال 2007، نگوس به جشن پنجاهمین سالگرد کشف و شناسایی این گیاه دعوت شد و در آنجا نام او به عنوان یکی از کاشفان این فسیل اعلام شد.

جالب اینجاست که تعیین شد که در گذشته، چندین نفر دیگر نیز مثل نگوس، به این فسیل توجه نموده بودند؛ هرچند که آنها به وسیله نهادهای علمی نادیده گرفته شده بودند. مثلا به سال 1848 برمی گردیم. بعضی از طبیعت شناسان، فسیل های بزرگی را در جنگل چارنوود شناسایی نموده بودند و احتمال داده بودند که این فسیل ها متعلق به دوران پرکامبرین باشد. این بدان معناست که پاسخ به معمای داروین حتی قبل از آنکه در سال 1859 رونمایی گردد، به دست آمده بوده.

در آینده احتمالا با دید بازتری، اکتشافات بیشتری درباره دوره های پرکامبرین و کامبرین انجام خواهد شد و نکته جالب توجه اینجاست که حتی چشمان معصوم بچه ها هم گاهی ممکن است نظاره گر مسائلی باشد که توجه بعضی محققان و دانشمندان را به خود جلب نمی کند.

منبع: sciencealert

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مرداد 1402 بروزرسانی: 17 مرداد 1402 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2253

به "کشف بزرگ و شگفتی ساز دو نوجوان دانش آموز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بزرگ و شگفتی ساز دو نوجوان دانش آموز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید