همکاری دستگاه های اجرایی زمینه ساز ثبت جهانی آثار استان سمنان

به گزارش لیسون، معاون میراث فرهنگی سازمان میرا ث فرهنگی، صنایع­ دستی و گردشگری گفت: با همکاری دستگاه­ های اجرایی مرتبط، زمینه ثبت آثار تاریخی استان سمنان در فهرست جهانی فراهم می ­شود.

همکاری دستگاه های اجرایی زمینه ساز ثبت جهانی آثار استان سمنان

به گزارش لیسون به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی استان روز آدینه 26 مرداد 97 در حاشیه بازدید از بافت تاریخی سمنان و شماری از کاروانسراهای استان سمنان گفت: ثبت جهانی چشمه علی دامغان، کاروانسراهای استان و مجموعه تاریخی بسطام، در دست پیگیری است و بدون مشارکت دستگاه های اجرایی مرتبط، این مهم امکان پذیر نمی­ شود.

او در مورد چشمه علی دامغان گفت: چشمه علی یکی از باغات مهم است و چنانچه ساماندهی شود می تواند به 9 باغ تاریخی و جهانی کشور اضافه شود.

معاون میراث فرهنگی کشور ثبت جهانی چشمه علی دامغان را در جذب گردشگر به منطقه موثر دانست و اضافه نمود: این باغ بر اساس مستندات و عکس­ های تاریخی دارای ساختار باغ های ایرانی بوده و باید با حذف ساختمان های الحاقی و انجام پروژه های مرمتی به ساختار سابق خود باز شود.

طالبیان در بازدید از کاروانسراهای تاریخی استان سمنان نیز گفت: بسیاری از کاروانسراهای تاریخی استان سمنان از جمله کاروانسرای سنگی و آجری آهوان، در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار ندارند و متاسفانه به دلیل اینکه در اختیار سازمان میراث قرار ندارند، دچار آسیب هایی شده اند.

او خواهان مشخص تکلیف کاروانسراهای استان سمنان شد و اضافه نمود: کاروانسراها در صورت رها بودن، دچار آسیب و فرسایش ­های بیشتری می­ شوند.

او با اشاره به در دست تدوین بودن پرونده زنجیره کاروانسراهای ایرانی، گفت: بسیاری از کاروانسراهای استان سمنان قابلیت حضور در این پرونده را دارند.

معاون میراث فرهنگی کشور در بازدید از بافت تاریخی سمنان نیز گفت: سازمان میراث فرهنگی به اتفاق شهرداری سمنان و مجموعه دست اندرکار و سازمان بازآفرینی شهری در حال تدوین حداقل دو محور تاریخی برای بازسازی و احیا در بافت تاریخی سمنان است.

او اضافه نمود: مرمت و حفاظت آثار تاریخی واقع در این دو محور، بازآفرینی آثار فراموش شده بر اساس اسناد تاریخی، کف سازی، بدنه سازی، استحکام بخشی بناها و خانه های تاریخی و ... از جمله موارد در دست اقدام در این محورهاست.

او ابراز امیدواری کرد: با مشخص این دو محور که به بازار و مسجد متصل خواهند شد، سمنان به مقصد گردشگری کشوری و جهانی تبدیل شود.

طالبیان گفت: سمنان یکی از شهرهای تاریخی کشور است که دارای سبک معماری مختص خود بوده و دارای بسیاری از آثار باشکوه مانند مسجد امام است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در رابطه با ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام نیز گفت: مجموعه بسطام به دلیل نوع معماری، وجود مقبره و امامزاده از اهمیت بالایی برخوردار است، اما در حال حاضر دارای به هم ریختگی فضایی است.

او اضافه نمود: طرح هایی برای ثبت جهانی بسطام در نظر گرفته شده است که در صورت همکاری اداره اوقاف و امور خیریه با اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان، می­ توان شرایطی را فراهم کرد که مجموعه به سلسله مراتب و نظام معماری گذشته خود بازشود.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر بسطام در لیست موقت ثبت جهانی است، گفت: سال آینده جنگل ابر نیز در پرونده جنگل های هیرکانی ثبت جهانی می­ شود.

معاون میراث فرهنگی کشور در سفر به استان سمنان از مجموعه چشمه علی دامغان، کاروانسراهای سنگی و آجری آهوان، بافت تاریخی سمنان، شماری از کارگاه های مرمتی استان و کاروانسراهای لاسجرد، دهنمک و ایوانکی با هدف آنالیز وضعیت مرمت و بهره برداری از آثار بازدید کرد.

استان سمنان دارای بیش از یک هزار و 147 اثر تاریخی شناسایی شده است و تا کنون بیش از 800 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی این استان به ثبت ملی رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 267

به "همکاری دستگاه های اجرایی زمینه ساز ثبت جهانی آثار استان سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری دستگاه های اجرایی زمینه ساز ثبت جهانی آثار استان سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید