کاهش چشمگیر ساخت و ساز در فروردین

به گزارش لیسون، خبرنگاران : آنالیز های آماری در حوزه ساختمان نشان داد که شامخ کل در فروردین ماه 1400 با ثبت 40.5 نسبت به ماه قبل کاهش قابل ملاحظه ای داشت که نشان دهنده کاهش فعالیت های کسب و کار در فروردین نسبت به اسفند است.

کاهش چشمگیر ساخت و ساز در فروردین

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ کل در فروردین ماه 1400 نسبت به ماه گذشته کاهش قابل ملاحظه ای داشت.

تعطیلات نیمه اول فروردین ماه همزمان با عید نوروز و تداوم تعطیلی بسیاری مشاغل با افزایش شیوع ویروس کرونا علل عمده کاهش گسترده میزان فعالیتها در فروردین ماه بود.

براساس اطلاعات آماری، شاخص های میزان سفارشات جدید ، سرعت انجام سفارشات، میزان مواد اولیه و تجهیزات خریداری شده و میزان بکارگیری نیروی انسانی کاهش یافتند.

شاخص قیمت خرید مواداولیه افزایش یافت. اما شاخص های میزان کارهای معوق و میزان صادرات اندکی کاهش یافتند. رقم شاخص قیمت فروش اندکی در جهت افزایش پیش رفت که در صورت تداوم افزایش قیمت مواد اولیه در ماه های آینده، رقم این شاخص افزایش بیشتری را در ماه های آینده تجربه خواهد کرد و این امر با کاهش میزان سفارشات، بر میزان فعالیتهای کسب و کار در بخشهای فراوری و ارائه خدمات صدمات بیشتری وارد خواهد کرد. شاخص میزان مصرف حامل های انرژی نیز کاهش یافت. شاخص میزان فروش نیز نسبت به ماه گذشته کمتر شد.

علیرغم مسائل موجود، شاخص انتظار بهبود فعالیتهای کسب و کاردر بین فعالان بخش ساختمان افزایش یافت و با جای گیری در بالای عدد 50، انتظار رونق بیشتر در اردیبهشت را نشان می دهد که البته با توجه به انتظار رونق فعالیتهای ساختمانی در اردیبهشت هر سال نسبت به فروردین، این پیش بینی دور از ذهن نیست.

صنعت ساختمان براساس استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیت های مالی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می گردد. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.

در بخش مسکونی طبق گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت معاملات مسکن نسبت به ماه گذشته در تهران (به عنوان نمونه آماری عظیم از کل کشور)، 3.1 درصد کاهش یافت. تعداد معاملات نیز در تهران 60.3 درصد کاهش یافت. تعطیلات گسترده در فروردین و نیز تعیین نبودن شرایط قیمت املاک در کاهش معاملات و از سوی دیگر کاهش قیمت بازارهای موازی در کاهش قیمت مسکن موثر بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1639

به "کاهش چشمگیر ساخت و ساز در فروردین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش چشمگیر ساخت و ساز در فروردین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید