افزایش فشارهای مقاومت بر اشغالگران آمریکایی، عین الاسد در تیررس

به گزارش لیسون، خبرنگاران، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: بامداد روز گذشته بود که پایگاه هوایی عین الاسد ایالات متحده آمریکا در عراق از طریق 2 پهپاد هدف حمله نهاده شد. پس از گزارش های بامداد روز یکشنبه درباره فعال شدن آژیرهای خطر در پایگاه عین الاسد، منابع عراقی اعلام کردند که این پایگاه هدف حمله پهپادی نهاده شده است.

افزایش فشارهای مقاومت بر اشغالگران آمریکایی، عین الاسد در تیررس

در همین ارتباط، منابع عراقی با اشاره به اینکه فعال شدن آژیرهای خطر در پایگاه عین الاسد طی بامداد روز گذشته در نتیجه حمله پهپادی به این پایگاه انجام شده است، اعلام کردند: عین الاسد از طریق دو پهپاد هدف حمله نهاده شد. منابع مذکور تأکید کردند: این حمله ساعت 1:35 بامداد به وقت محلی انجام شده است و نیروهای آمریکایی به سرعت مسیرهای منتهی به این پایگاه را بسته اند. مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق حمله پهپادی به عین الاسد را تأیید کرد. آمریکایی ها مدعی شدند که 2 پهپاد مهاجم را ساقط نموده اند.

این درحالی است که تنها به فاصله چند ساعت آژیرهای خطر در پایگاه آمریکایی ویکتوریا در نزدیکی بغداد نیز به صدا درآمدند. پس از به صدا درآمدن آژیرهای هشدار، نیروهای نظامی آمریکایی در پایگاه ویکتوریا به حالت آماده باش درآمدند. پس از آن، بعضی تصاویر منتشر شدند که نشان دادند یک موشک به پایگاه ویکتوریا اصابت نموده است.

پایگاه عین الأسد عظیم ترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق است که در فاصله حدود 200 کیلومتری غرب بغداد واقع شده است. مساحت این پایگاه 10 کیلومتری یعنی چیزی برابر با مساحت منطقه سبز بغداد، است. پایگاه عین الاسد به سیستم های رصد هوایی تا شعاع بیش از 400 کیلومتر مجهز است.

علاوه بر نیروهای نظامی آمریکا، بالگردهای جنگی، یگان های شناسایی و تیم های ویژه در عین الاسد مستقر هستند. افزون بر آنچه که گفته شد، پایگاه عین الاسد شامل یک مرکز آموزش نظامی نیز هست. بر اساس آنچه که گفته شد، پر واضح است که اهمیت استراتژیک عین الاسد موجب شده تا آمریکایی ها این پایگاه را به عنوان هسته مرکزی فعالیت های خود انتخاب نمایند. درست به همین دلیل است که بسیاری از عملیات های تروریستی علیه گروه های مقاومت از پایگاه مذکور مدیریت می گردد.

این درحالی است که پایگاه ویکتوریا در بغداد نیز همیشه یکی از مکان هایی بوده است که آمریکایی ها از آن برای هدف قرار دادن گروه های مقاومت بهره برداری نموده اند.

حملات موشکی و راکتی اخیر به پایگاه های عین الاسد و ویکتوریا این پیغام را به آمریکایی ها مخابره کرد که پایگاه هایِ محل طراحی اقدامات خرابکارانه آنها در تیررس مقاومت قرار دارند و آنها هر لحظه که اراده نمایند، می توانند این پایگاه ها را هدف قرار دهند.

در واقع، حملات مقاومت به پایگاه های اشغالگران آمریکایی در بغداد و الانبار دارای جنبه بازدارنده است زیرا زمانی که آمریکایی ها به قدرت مقاومت در هدف قرار دادن مواضع استراتژیک خود پی ببرند، در طراحی اقدامات تروریستی علیه گروه های مقاومت و شخصیت های آن تجدیدنظر خواهند کرد.

نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد، تشدید عملیات های نظامی و امنیتی علیه کاروان های لجستیک وابسته به نظامیان ارتش آمریکا در نقاط مختلف عراق است. هدف قرار دادن کاروان های مذکور، این پیغام را به سران ایالات متحده آمریکا می رساند که عراق صحنه ای برای جولان آنها و به نمایش گذاشتن قدرت نظامی شان نیست. درهمین ارتباط، طی چند روز اخیر کاروان های لجستیک متعلق به نظامیان ایالات متحده آمریکا در نقاط مختلف عراق هدف نهاده شدند.

طی هفته های اخیر کاروان های متعدد ایالات متحده آمریکا در استان های بغداد، بابل، المثنی و… هدف حملات گسترده نهاده شده اند. این مسأله نشان می دهد که مقاومت در برابر اقدامات تروریستی علیه شخصیت های خود دست بسته ننشسته است. بدیهی است، تا زمانی که آمریکایی ها به دنبال دور زدن مصوبه مجلس عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از این کشور باشند، حملات به مواضع آنها نیز ادامه پیدا خواهد نمود.

با توجه به مصوبه دی ماه سال 1398 مجلس عراق، درحال حاضر حضور نظامیان ایالات متحده آمریکا در خاک این کشور غیرقانونی است. از همین روی، گروه های مقاومت عراق با نظامیان آمریکا به عنوان اشغالگر برخورد می نمایند. پیغامی که آمریکایی ها طی هفته های اخیر دریافت نموده اند، این است که تداوم حضورشان در خاک عراق و اقدامات تروریستی شان علیه گروه های مقاومت، بی پاسخ نخواهد ماند. اکنون مقامات سیاسی و نظامی واشنگتن به خوبی به این مسأله پی برده اند که عظیمترین پایگاه های نظامی شان در عراق در تیررس مقاومت قرار دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1659

به "افزایش فشارهای مقاومت بر اشغالگران آمریکایی، عین الاسد در تیررس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش فشارهای مقاومت بر اشغالگران آمریکایی، عین الاسد در تیررس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید