افزایش 2.5 تا 3 برابری قیمت نان فانتزی

به گزارش لیسون، به گزارش خبرنگاران، اجرای آزادسازی آرد صنف و صنعت چه عواقبی در پی خواهد داشت؟

افزایش 2.5 تا 3 برابری قیمت نان فانتزی

به نقل از ایلنا، محمد جواد کرمی، با انتقاد از نحوه اجرای آزادسازی آرد صنف و صنعت، گفت: این شیوه آزادسازی باعث خواهد شد فرایند سرازیر کیسه های آرد از نانوایان سنتی به سمت نانوایان فانتزی تشدید گردد.

وی ادامه داد: فرض را بر این بگیرد در یک محله چند نانوایایی اعم از سنتی و فانتزی فعال اند؛ نانوا فانتزی یک کیسه آرد را 640 هزار تومان خریداری می نماید این در حالیست که نانوا سنتی همان کیسه آرد را 38 هزار تومان می خرد اینجا این پرسش مطرح است که آیا این امکان وجود دارد یک کیسه آرد 38 هزار تومانی 400 هزار تومان به نانوا فانتزی بفروش برسد؟ بدون تردید پاسخ مثبت است و این تفاوت قیمت واحد صنفی را مجاب می نماید که اقدام به چنین کاری کند.

کرمی با بیان اینکه 80 درصد آرد با نرخ دولتی در نانوایان سنتی توزیع می گردد، توضیح داد: قیمت گندم نانوایان سنتی کیلویی 665 تومان و 900 تومان است این در حالیست گندم نان های نیمه حجیم و حجیم و صنعتی از کیلویی 2 هزار و 700 تومان به کیلویی 16 هزار تومان ارتقا یافت در این شرایط فضای رقابتی از بین می رود.

این فعال صنفی با انتقاد از نحوه توزیع دستگاه های هوشمند یارانه نان در نانوایان، اضافه کرد: این شیوه پرداخت یارانه تکرار فرایند سابق است چراکه مردم به سمت نانوایانی که مجهز به این دستگاه ها هستند، راهنمایی می شوند و رانت همچنان وجود دارد. به نظر من این دستگاه های پز باید به همه واحدهای نانوایی که مجوز دارند داده گردد تا مردم حق انتخاب داشته باشند که احتیاج خود را از واحدی که کیفیت بهتری دارد خریداری نمایند.

کرمی با طرح این پرسش که چرا باید یارانه گندم نانوایی که آرد را رول می نماید با نانوایی که آن را پهن می نماید متفاوت باشد؟ ادامه داد: به نظر می رسد در اجرا این طرح نتوانست درست عملیاتی گردد و در نهایت شکست خواهد خورد.

رئیس اتحادیه نان های فانتزی با 9.5 برابر شدن قیمت آرد نانوایان حجیم، خاطر نشان کرد: در یک ماه گذشته فاصله معناداری بین قیمت نان سنتی و نان فانتزی وجود نداشت اما در شرایط فعلی این فاصله قیمت بیشتر شده است و قیمت نان فانتزی حدود 2.5 تا 3 برابر افزایش نرخ را تجربه نموده است.

به گفته وی؛ در حال حاضر اتحادیه کف قیمت را برای نان های حجیم در نظر گرفتند چرا که مصرف نمایندگان توانایی خرید نان با این نرخ ها را ندارند. اگر قیمت نان کنترل نگردد واحدهای خرد از چرخه فراوری به مرور زمان حذف خواهند شد.

کرمی با اشاره به افزایش هزینه های جانبی نانوایان سنتی، اضافه کرد: در شرایط فعلی اگر آرد به صورت مجانی در اختیار نانوایان سنتی قرار داده گردد باز هم کفاف هزینه های جانبی آنها از جمله هزینه کارگری، انرژی و …. نمی دهد از این رو آنها نیز خواستار افزایش نرخ نان هستند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 31 خرداد 1401 بروزرسانی: 31 خرداد 1401 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2047

به "افزایش 2.5 تا 3 برابری قیمت نان فانتزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 2.5 تا 3 برابری قیمت نان فانتزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید