نان صنعتی گران می گردد

به گزارش لیسون، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان کارخانه های نان صنعتی ماشینی ایران از افزایش قیمت مواد اولیه فراوری نان صنعتی و در نتیجه احتمال افزایش قیمت این محصول در امسال اطلاع داد، ولی گفت میزان دقیق این افزایش قیمت معین نیست.

نان صنعتی گران می گردد

به گزارش لیسون به نقل از ایسنا، علیرضا مروت پور با اشاره به اینکه قیمت تمام شده کالا تابع قیمت مواد اولیه است، توضیح داد: در امسال حقوق کارگران حدود 21 درصد افزایش داشته است؛ همچنین قیمت شکر، روغن و مواد بهبود دهنده نیز بالا رفته و نرخ خمیرمایه در امسال چند نوبت گران شده است.

اخیرا سازمان حمایت مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان خاطرنشان کرد که طبق تصمیم ستاد تنظیم بازار نرخ شکر درب کارخانه از 4050 تومان به 6300 تومان افزایش یافت و به زودی سازمان حمایت قیمت بسته بندی های این کالا را بر اساس قیمت مبنای 6300 تومان تنظیم و ابلاغ خواهد نمود.

وی اضافه نمود: بنابراین دولت به صرف اینکه آرد یارانه ای در اختیار فراورینمایندگان قرار می دهد نمی تواند قیمت را کنترل کند، اما با توجه به اینکه نان یک کالای استراتژیک است، قیمت آن بیش از سایر کالاهای اساسی کنترل می گردد.

البته به گفته مروت پور نان صنعتی مشمول قیمت گذاری نیستند، اما قیمت ها کنترل می گردد.

به گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات نان صنعتی ماشینی ایران اگر دولت قیمت آرد را برای همه صنوف آزاد کند در بازار محصول با کیفیت تر و با قیمت واقعی به دست می آید و فساد و رانت ناشی از چند نرخی بودن آرد نیز ایجاد می گردد.

به گفته با توجه به شرایط فعلی ممکن است فراورینمایندگان قیمت را 15 تا 25 درصد افزایش دهند، اما درصد دقیق افزایش قیمت معین نیست و بسته به نرخ مواد اولیه، نوع واحد فراوریی و هزینه سربار آن و بر اساس قیمت تمام شده، قیمت ها افزایش خواهد یافت. همچنین قیمت این محصول در ماه های آینده هم قابل پیش بینی نیست.

  • چرا نان صنعتی صادر نمی گردد؟

مروت پور ضمن اشاره به اهمیت صنایع غذایی در ایران و با بیان اینکه به دلیل یارانه ای بودن آرد، صادرات نان های صنعتی مجوز ندارد، توضیح داد: با این حال ظرفیت صادرات این محصول وجود دارد و به دلیل مجاورت با کشورهایی مثل عراق و افغانستان می توانیم فعالیت های مشترک در زمینه نان های صنعتی انجام دهیم یا دانش فنی خود را از صادر کنیم. همچنین می توانیم کارخانه فراوریی را به نزدیکترین نقطه مرزی برسانیم و انواعی از نان های صنعتی که برای رستورانها یا برای بعضی بیماری ها و رژیم های غذایی فراوری می گردد احتمالاً توان فراوری آن در کشورهای همسایه وجود ندارد صادر کنیم. البته امروز بالا بودن هزینه حمل و نقل باعث شده فراوری نمایندگان سعی نمایند محل فراوری و مصرف را به هم نزدیک نمایند.

همچنین به گفته وی ماشین آلات ایرانی که برای فراوری نان صنعتی و شیرینی و شکلات استفاده می گردد، کیفیت قابل قبولی دارند و حتی در بعضی کشورهای اروپایی و روسیه هم از این ماشین آلات استفاده می گردد و قابلیت خوبی برای صادرات دارند که در این زمینه باید بخش خصوصی اقدامات لازم را انجام دهد و دولت بیشتر نقش برنامه ریزی دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1090

به "نان صنعتی گران می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نان صنعتی گران می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید