انقلاب اسلامی؛ زمینه ها، پیامدها و دستاوردها

به گزارش لیسون، خبرنگاران در قم - محمدرضا زروندی: انقلاب اسلامی ایران برخلاف انقلاب های بزرگی مانند انقلاب فرانسه و روسیه بر پایه همبستگی دین و سیاست و با تکیه بر آرمان های مذهبی افراد جامعه شکل گرفته بود و از آن جهت که در کنار ارائه قالب جدید حاکمیت مستضعفین بر مستکبرین، به معتقدینش سعادت اخروی را وعده می داد، در میان تحولات جهانی صندلی خاصی را پیدا نموده بود.

انقلاب اسلامی؛ زمینه ها، پیامدها و دستاوردها

منوچهر محمدی پس از انتشار مطالب فراوان در زمینه انقلاب اسلامی، بر اساس روش های جدید سیاسی- اجتماعی و با احتراز از تکرار مطالب و وقایع نگاری نظریه پردازی، کتاب انقلاب اسلامی را منتشر نموده است و ضمناًً انقلاب را به تنهایی یا در مقایسه با دیگر انقلاب های دنیا تحلیل می نماید.

کتاب انقلاب اسلامی با عنوان فرعی زمینه ها، پیامدها و دستاوردها در هشت فصل به مسائل نظری، علل و عوامل، زمینه های بروز انقلاب اسلامی، پیامدها و در پایان صندلی آن در میان انقلاب های عظیم دنیا پرداخته است و با اشاره به دستاوردها تحلیل مناسبی از انقلاب به خوانندگان ارائه می دهد.

مؤلف در مقدمه کتاب به اهمیت انقلاب اسلامی اشاره می نماید: انقلاب اسلامی همان طور که خواهیم دید نه تنها سبب تغییر تاریخ ایران و پایان یافتن سلطنت چند هزارساله شاهنشاهی شد، بلکه به واسطه آن تاریخ اسلام متحول شد و علاوه بر آن نظام سلطه سیصد ساله به پایان رسید و نویدبخش بازگشت دوران طلایی تمدن هزارساله اسلامی گشت.

در فصل اول به مفهوم انقلاب پرداخته و آن را تغییر سریع بنیانی در ارزش ها و باورهای مسلط، نهادهای سیاسی، ساختارهای اجتماعی، رهبری و روش های حکومت توأم با خشونت داخلی تعریف می نماید و با انواع دگرگونی های سیاسی- اجتماعی از قبیل رفرم، نهضت های استقلال طلبانه و جدایی خواهانه، کودتا و شورش مقایسه می نماید. در فصل دوم اوضاع قدرت سیاسی و اجتماعی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را با توجه به اقتدار شاه، ترکیب و بافت مردم تحلیل و تبیین می نماید.

در فصل سوم مشارکت گسترده مردمی، روحانیت و مکتب انقلاب را به عنوان علت های پیروزی انقلاب معرفی و همچنین نقش های سه گانه امام خمینی به عنوان نظریه پرداز، فرمانده و معمار انقلاب اسلامی را بیان می نماید. در انقلاب اسلامی عواملی به تحولات سیاسی-اجتماعی شتاب و سرعت دادند و موجب از هم گسیختن شیرازه امور و سقوط رژیم حاکم شدند که این عوامل همیشه موردتوجه بسیاری از تحلیلگران است. منوچهری در فصل چهارم به آنالیز عوامل شتابزا انقلاب ازجمله اجرای حقوق بشر کارتر، بروز مرض شاه و کوشش شاه در مدرنیزاسیون سریع کشور می پردازد.

فصل پنجم با شرایط و اوضاع بعد از پیروزی انقلاب روبرو و با سیر انقلاب تا نظام سازی آشنا می شویم. تنش انقلاب با توطئه های داخلی و خارجی مانند درگیری با گروهک ها، فتنه ها، کودتا و جنگ را مرور می کنیم. در فصل شش نویسنده در کوشش است انقلاب اسلامی را با انقلاب های عظیم فرانسه و روسیه مقایسه کند و برتری آن را از حیث مشارکت مردمی، رهبری انقلاب و ایدئولوژی به اثبات برساند. در دو فصل پایانی دستاوردهای انقلاب را با روش کل نگر می شمارد و آسیب های آن را موردآنالیز قرار می دهد.

کتاب انقلاب اسلامی با عنوان فرعی زمینه ها، پیامدها و دستاوردها تألیف منوچهر محمدی با شمارگان 2500 نسخه در 232 صفحه از سوی انتشارات سمت منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1452

به "انقلاب اسلامی؛ زمینه ها، پیامدها و دستاوردها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب اسلامی؛ زمینه ها، پیامدها و دستاوردها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید