بدن چگونه جلوی خونریزی را می گیرد؟

به گزارش لیسون، خون، مایعی با ترکیب پیچیده است و از اجزای مهمی تشکیل شده که وظایف حیاتی را برعهده دارند.

بدن چگونه جلوی خونریزی را می گیرد؟

وب سایت تخصصی کانورسیشن در مقاله نو خود با ارائه جزئیاتی درباره ساختار و وظایف این مایع حیاتی در بدن آورده است: خون 1) از گلبول های قرمز تشکیل شده که به بافت های بدن اکسیژن می رسانند، 2) گلبول های سفید که با عفونت ها مبارزه می نمایند و 3) پلاکت ها که جمع می شوند تا به قطع خونریزی یاری نمایند.

گلبول های قرمز، پروتئین مخصوصی موسوم به هموگلوبین دارند که عامل رنگ قرمز خون است.

بخش زردرنگ و مایع خون هم پلاسما نام دارد. بیش از 90 درصد پلاسما از آب تشکیل شده و بخش به جامانده حاوی مولکول هایی است که به لخته شدن خون و قطع خونریزی یاری می نمایند.

معمولا وقتی جایی از بدن دچار زخم، بریدگی و خراشیدگی می گردد، محل را فشار می دهیم تا جلوی خونریزی را بگیریم، خونریزی قطع می گردد و ظرف یک تا دو هفته زخم بهبود پیدا می نماید.

اما سوالی که در این مقاله مطرح شده این است که خون چگونه در بدن جریان پیدا می نماید، چرا خونریزی می کنیم و از آن مهم تر اینکه بدن چگونه جلوی خونریزی را می گیرد؟

مایکل سکرس، متخصص خون شناسی از دانشگاه میامی در ادامه این مقاله به این سوال پاسخ می دهد.

خون از کجا می آید و به کجا می رود؟

مغز استخوان، محلی است که گلبول ها در آن ساخته می شوند و سپس از آنجا وارد رگ ها می شوند و رگ ها نیز لوله هایی هستند که مسیر سفر خون در سراسر بدن را تشکیل می دهند.

رگ ها، خون را به قلب می رسانند و این مایع حیاتی از شاهرگ های قلب به باقی بدن منتقل می گردد. خون روزانه حدود 19 هزار و 312 کیلومتر در رگ های بدن انسان بالغ سفر می نماید.

قلب نیز موتوری قدرتمند است که خون را داخل رگ ها پمپاژ می نماید تا اکسیژن و مواد مغذی را به اندام ها و پوست برساند. ابتدا بطن راستِ قلب، خون را به ریه ها پمپ می نماید که حاوی اکسیژن هوایی است که تنفس می کنیم. در این جا، هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز، اکسیژن را می گیرد و به قلب می برد.

سپس بطن چپِ قلب، خونِ حاوی اکسیژن را به باقی بدن می رساند. گلبول های قرمز پس از اینکه محموله اکسیژن را تحویل دادند به بطن راست قلب بازمی گردند تا باز هم اکسیژن بگیرند و دوباره به سراسر بدن سفر نمایند.

چرا خونریزی می کنیم؟

پوست، لایه ای محافظ روی بدن ایجاد می نماید. وقتی این لایه آسیب می بیند، رگ های خونی زیر آن بلافاصه پاره می شوند، و خون به بیرون نشت می نماید.

بریدگی کوچک فقط رگ های کوچک نزدیک به پوست را پاره می نماید و فقط اندکی خون بیرون می چکد، اما بریدگی عمیق ممکن است رگ های بزرگ تر را پاره کند و باعث خونریزی بیشتری گردد. وقتی دست یا پایمان به جایی می خورد، رگ های کوچک پاره می شوند بدون اینکه پوست آسیب ببیند، خون زیر پوست جمع و کبودی ایجاد می گردد.

بدن چگونه جلوی خونریزی را می گیرد؟

از آنجا که قلب همچنان خون را به سراسر بدن پمپاژ می نماید، خون هم همچنان در محل بریدگی نشت می نماید تا وقتی که محل آسیب دیدگی بسته گردد. برای قطع خونریزی، رگ پاره شده مواد شیمیایی آزاد می نماید تا پروتئین هایی فعال شوند که در محل بریدگی تجمع می نمایند و روی حفره را می پوشانند. به این ترتیب، رگ بسته و جلوی خروج خون بیشتر گرفته می گردد. احتمالا نتیجه اش را روی پوستتان دیده اید که روی خراشیدگی یا بریدگی زخم می بندد.

فشار دادن جراحت در قطع خونریزی موثر است، زیرا دیواره های رگ را به هم می فشارد تا جریان خون کاهش پیدا کند و این به تشکیل لخته برای پوشاندن بریدگی و شروع روند ترمیم یاری می نماید.

منبع:ایسنا

منبع: فرارو
انتشار: 30 شهریور 1402 بروزرسانی: 30 شهریور 1402 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2268

به "بدن چگونه جلوی خونریزی را می گیرد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "بدن چگونه جلوی خونریزی را می گیرد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدن چگونه جلوی خونریزی را می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید