برنامه بزرگ و موثر چین برای مقابله با آلودگی هوا

به گزارش لیسون، چین برای کاهش آلودگی هوا در پکن و مناطق شمالی این کشور دست به اجرای اقداماتی ریشه ای زده است. کاهش فراوری فولاد و بتون از یک سو و کاهش مصرف ذغال سنگ در کارخانه های بزرگ و منازل مسکونی از سوی دیگر از جمله این اقدامات است.

برنامه بزرگ و موثر چین برای مقابله با آلودگی هوا

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش دویچه وله، در چین، به ویژه در کلان شهرهای این کشور، آلودگی هوا به حد غیرقابل تحملی رسیده است. ساکنان پکن هر روز توجه خاصی به شدت و جهت باد دارند، زیرا باد تاثیری مستقیم بر کیفیت هوای پایتخت چین می گذارد.

بادی که از جنوب می وزد تاثیری منفی و بادی که از شمال می آید تاثیری مثبت بر کیفیت هوا در پکن دارد.

اما مسئولان و مردم چین به خوبی می دانند که وزش باد راه حلی جدی برای مشکل آلودگی هوا نیست. به گفته ما جون ، مدیر موسسه غیردولتی محیط زیست در پکن، مبارزه با آلودگی هوا احتیاج به ابزار و وسایل دیگری دارد که کمابیش در سال های اخیر از آن استفاده شده است.

شاخص میانگین کیفیت هوا در سال جاری بهبودی قابل توجه ای را نسبت به سال 2013 نشان می دهد. البته باید اضافه کرد که 2013 بدترین سال در زمینه کیفیت هوا در پکن به شمار می آید.

اما با فرا رسیدن زمستان مولفه های متعددی دست به دست هم می دهند تا مشکل آلودگی هوا و دود غلیظ با شدت بیشتری خود را در پکن نمایان سازد. بنا به ارزیابی کارشناسان چینی برای برطرف آلودگی هوا کارهای زیادی پیش رو است.

  • برنامه ای جدید برای پاکیزگی هوا در زمستان

برای نخستین بار مسئولان چینی برنامه ای برای مقابله با آلودگی هوا در زمستان ارائه نموده اند. این برنامه نه تنها پکن، بلکه بخش وسیعی از مناطق شمالی چین را در بر می گیرد.

قرار است این برنامه 15 درصد میزان آلودگی را در زمستان کاهش دهد. اما چه راهکارهای مهمی در این برنامه در نظر گرفته شده است؟

مهم ترین اقدام برای کاهش گازهای آلاینده کاهش فراوری آهن، فولاد و آلومینیوم در مناطق شمالی چین است. فراوری بسیاری از کارخانه ها که در فصل زمستان، سبب آلودگی هوا می شوند باید 50 درصد کاهش یابد.

کارخانه های بتون سازی در پکن، تیانجین و 26 شهر بزرگ در شمال چین باید کاملا کار خود را در زمستان متوقف نمایند.

این راهکارها در مجموع سبب کاهش 25 درصدی فراوری فولاد و کاهش 10 درصدی کل فراوری بتون در چین می گردد. سازمان محیط زیست چین وظیفه نظارت بر فعالیت های این کارخانه ها را برعهده دارد، تا تخلفی از برنامه اعلام شده رخ ندهد.

کاهش مصرف ذغال سنگ یکی از راه های مقابله با آلودگی هوا در چین است.

  • کاهش سوخت ذغالی در منازل

دولت های محلی در چین تا کنون به دلایل مالی از اجرایی کردن برنامه های محیط زیستی خودداری نموده اند، اما به گفته مسئولان از این پس هیچ گونه عذری پذیرفته نخواهد شد.

به منظور نظارت موثرتر بر این برنامه، اداره ای مستقل برای پکن و مناطق شمالی چین تاسیس شده است. به گفته یکی از فعالان گرین پیس (صلح سبز) در شرق آسیا برای بهبود کیفیت هوا در پکن چینی ها باید از مصرف ذغال و ذغال سنگ چشم پوشی نمایند و برای پخت و پز و گرم کردن خانه ها از گاز یا برق استفاده نمایند.

به همین منظور دولت چین تصمیم گرفته است که سوخت مصرفی 5/ 3 میلیون خانوار را در زمستان امسال از ذغال به انرژی های کمتر آلاینده تغییر دهد. کاهش استفاده از ذغال و ذغال سنگ در تمامی کارخانه های بزرگ و پروژه های عظیم ساختمانی نیز به اجرا گذاشته خواهد شد.

  • بخش صنعتی مسبب بیشترین آلودگی است

صنایع بزرگ عامل اصلی آلودگی هوا در شمال چین هستند. این صنایع مسبب فراوری 40 تا 50 درصد از ذرات معلق در هوا محسوب می شوند. به نظر کارشناسان، برنامه جدید چین جهت گیری درستی دارد. در منطقه پکن و تیانجین حدود 400 میلیون تن ذغال و ذغال سنگ مصرف می گردد. استفاده از ذغال سنگ در منطقه شاندونگ در جنوب پکن نیز به همین میزان است.

مسئولان چینی بر این باورند که باید هر چه زودتر از مصرف ذغال سنگ بکاهند و برای فراوری صنایع بزرگ به انرژی های پاک تری رو آورند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 511

به "برنامه بزرگ و موثر چین برای مقابله با آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه بزرگ و موثر چین برای مقابله با آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید