بهاروند: مدرکی پیدا نکردیم که اتفاق رخ داده در هریرود حاصل مداخله مرزبانان ایرانی باشد

به گزارش لیسون، معاون وزیر خارجه ایران با بیان اینکه مدرکی پیدا نکردیم که اتفاق رخ داده در هریرود حاصل مداخله مرزبانان ایرانی باشد، گفت: در سفر اخیر مدارکی به ما تحویل داده شد که برای بررسی در اختیار مراجع ذیصلاح قرار دادیم.

بهاروند: مدرکی پیدا نکردیم که اتفاق رخ داده در هریرود حاصل مداخله مرزبانان ایرانی باشد

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز یکشنبه در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا، درباره سفر چندی پیش هیأت عالی رتبه ایران به افغانستان به ریاست او گفت: استراتژی ایران درباره افغانستان کمک به صلح و ثبات و دستیابی به راهکار های سیاسی برای دستیابی به صلح و ثبات است. ایران همسایه افغانستان است و براساس همین همسایگی، سیاست حسن همجواری و روابط برادرانه با کابل از سوی تهران دنبال می شود.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه افغانستان کشور مهمی برای جمهوری اسلامی ایران است، گفت: ایران حدود هزار کیلومتر مرزهای مشترک با افغانستان دارد و می دانیم هرگونه ناامنی و بی ثباتی در افغانستان موجب تسری به ایران هم می شود.

اتفاق هریرود حاصل ترددهای غیرقانونی است/افغانستان پاسگاه های مرزی را برچیده

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه رخ داده در هریرود، متاسفانه نتیجه ترددهای غیرقانونی در مرزهای مشترک دو کشور است، گفت: به دلیل مبارزه نیروهای مسلح افغانستان با تروریسم، افغانستان پاسگاه های مرزی خود را برچیده و همین مسئله موجب شده کنترلی بر مرزها از سوی افغانستان وجود نداشته باشد. همین امر باعث می شود افراد گرفتار قاچاقچیان شوند و مسائل زیادی ایجاد شود.

بهاروند در تشریح شرایط هریرود اظهار داشت: هریرود در فصل بهار طغیان می کند. از سوی دیگر، گروه های قاچاقچی به ویژه قاچاقیان انسان فعال هستند و برای انتقال افراد به ایران، آنها را از راه های سخت و صعب العبور انتقال می دهند که بخشی از این راه ها، انتقال از هریرود است و ممکن است اتفاقات این چنینی رخ دهد.

سالانه 500 هزار تردد غیرقانونی از مرزهای افغانستان به ایران انجام می شود/مدرکی پیدا نکردیم که این اتفاق در سوی ایران باشد

وی با بیان اینکه تحقیقات ایران نشان نمی دهد که اتفاق رخ داده در هریرود، حاصل مداخله نیروهای مرزبانی ایران باشد، گفت: ما مدرکی پیدا نکردیم که این اتفاق در سوی ایران باشد. از سویی، سالانه 500 هزار تردد غیرقانونی از مرزهای افغانستان به ایران انجام می شود و نیروهای مرزبانی ایران در یک رویه مشخص با متخلفان برخورد می کند، برخوردها مرتب، براساس نظم و رفتارها براساس قانون است؛ ضمن آنکه اصل روابط مبتنی بر برادری است.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: نیروهای مرزبانی ایران در سخت ترین شرایط، در سرما و گرما، مقابل قاچاقچیان انسان و مواد مخدر، تروریست ها و ترددهای غیرقانونی و بسکمک از جرایم دیگر، از مرزهای کشور دفاع می کنند بنابراین نیروهای مرزبانی مورد احترام ما هستند با این حال، اعلام کرده ایم فارغ از بررسی های ایران، اگر مدارکی در این باره وجود دارد، در اختیار ما قرار دهید تا مورد بررسی قرار دهیم.

توافق ایران و افغانستان برای تشکیل کمیسیون مشترک مرزی

بهاروند با بیان اینکه در سفر اخیر هیات ایرانی به کابل، مدارکی مبتنی بر تعدادی عکس و مصاحبه به ما تحویل داده شد، بیان کرد: ما این اسناد را مهم تحویل تلقی کرده و آنها را مورد رسیدگی قرار می دهیم. در این چارچوب، این اسناد در اختیار مراجع ذی صلاح قرار گرفته تا مورد بررسی قرار گیرد که از نظر حقوقی این اسناد تا چه اندازه اثبات کننده قصور یا تقصیری است.

وی به توافقات انجام شده با طرف افغانستانی در سفر اخیر اشاره کرد و یادآور شد: توافق شد کمیسیون مشترک مرزی دو کشور - که وزارت های امور خارجه دو کشور، مسئولیت آن را برعهده دارند - تشکیل شود تا مسائل مربوط به مسائل مرزی و ترددها براساس توافقنامه دوجانبه 1335 مورد بررسی قرار گیرد.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه اضافه نمود: مبارزه با قاچاق انسان و مواد مخدر، مبارزه با تروریسم و جلوگیری از ترددهای غیرقانونی موضوعاتی بود که از سوی دو طرف مورد تاکید قرار گرفت.

وی اظهار داشت: ضمن اینکه اتباع افغانستانی مورد احترام ما هستند اما هرگونه رفت و آمد باید قاعده مند باشند. در این چارچوب، دو طرف در خصوص مسائل مرزی و فراتر از آن، یعنی تمامی ابعاد به صورت روزمره در ارتباط با یکدیگر هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1026

به "بهاروند: مدرکی پیدا نکردیم که اتفاق رخ داده در هریرود حاصل مداخله مرزبانان ایرانی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهاروند: مدرکی پیدا نکردیم که اتفاق رخ داده در هریرود حاصل مداخله مرزبانان ایرانی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید