دیدار مجدد حریری و جبران باسیل

به گزارش لیسون، نخست وزیر دولت پیشبرد امور در لبنان بار دیگر با وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

دیدار مجدد حریری و جبران باسیل

به گزارش لیسون آنلاین به نقل از ایرنا از بیروت، سعد حریری، نخست وزیر دولت پیشبرد امور در لبنان چهارشنبه شب(15 آبان) بار دیگر با جبران باسیل، وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

حریری و باسیل روز دوشنبه نیز با یکدیگر دیدار کردند و گرچه منابع خبری نتایج دیدار این دو را مثبت ارزیابی نکردند، اما در شرایط کنونی صرف دیدار و گفت وگوی آنان اقدامی مثبت به شمار می آید.

روز گذشته بعضی منابع لبنانی از دیدار مجدد نخست وزیر مستعفی و جبران باسیل رهبر جریان آزاد ملی در سه شنبه شب خبر دادند که در صورت صحت این اخبار، ملاقات چهارشنبه شب این دو، سومین دیدار بین آنان از روز دوشنبه تاکنون به شمار می آید.

در همین ارتباط خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یکی منبع نزدیک به حریری خاطرنشان کرد، دیدار او با باسیل مثبت بوده و دیدگاه های مربوط به برون رفت از بحران اقتصادی کشور و پاسخگویی به مطالبات مردم مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

رویترز دیدار آخر باسیل و حریری را دومین دیدار بین این دو در دو روز اخیر دانست و به نقل از منبع مزبور خاطرنشان کرد: تماس بین نخست وزیر و وزیر خارجه دولت پیشبرد امور در روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت و هدف از آن رایزنی در مورد بهترین راه ممکن برای مقابله با مسائل اقتصادی و اقتصادی کشور است.

روزنامه الجمهوریه نیز در ارزیابی دیدار بین حریری و باسیل نوشت: چه بسا این دیدارها که مرحله مقدماتی روند آنالیز تشکیل کابینه است، زمینه را برای دیدارهای مستقیم بین گروههای مختلف که تماس بین آنان از زمان استعفای حریری قطع شده است، فراهم کند.

به نظر می رسد بین حریری و باسیل در مورد این که شخصی به جز حریری ریاست دولت آینده را بر عهده داشته باشد، تقریبا توافق حاصل شده است، به این شرط که حریری این فرد را انتخاب کند و دولت جدید نیز از تمام وزیران که موجب نارضایتی شده اند، خالی باشد.

تظاهرات لبنانی ها در اعتراض به مسائل معیشتی و اقتصادی و نیز اعمال اقتصادیات بر واتساپ 25 مهر ماه (17 اکتبر) شروع شد و به سرعت از بیروت به سایر شهرها از جمله طرابلس در شمال و صور، صیدا ونبطیه در جنوب امتداد یافت؛ این تظاهرات در اواسط هفته دوم فروکش کرد اما در هجدهمین روز بار دیگر از سر گرفته شد و با مسدود کردن مجدد راههای ارتباطی همراه بود.

حریری در هفته دوم تظاهرات مردمی استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کرد و یک روز پس از آن ضمن اعلام آمادگی برای نخست وزیری مجدد، آن را به تشکیل دولت تکنوکرات مشروط کرد.

  • میشل عون استعفای الحریری را پذیرفت | درخواست برای ادامه کار تا مشخص دولت جدید
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 572

به "دیدار مجدد حریری و جبران باسیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار مجدد حریری و جبران باسیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید