رایج ترین مسائل در ازدواج

به گزارش لیسون، زندگی زناشویی همواره خوب پیش نمی رود . ماه ها و حتی چند سال اول ازدواج تقریبا همه چیز عادی است، اما بعد از گذشت چند وقت کم کم مسائل پدیدار می شوند و زن و شوهر سر موضوعات مختلف با یکدیگر اختلاف پیدا می نمایند. برخی از این مسائل را با صحبت کردن با یکدیگر می توان برطرف کرد، اما برطرف برخی دیگر احتیاج به هم فکری عمیق زن و شوهر دارد. در مقاله ای که امروز در خبرنگاران مگ برایتان آماده کردیم، قصد داریم پرده از مسائل رایج بین زن و شوهرها برداریم. تا سرانجام این مقاله در کنار ما باشید.

رایج ترین مسائل در ازدواج

1. نداشتن اعتماد به یکدیگر

اعتماد نداشتن به یکدیگر مسئله ای است که متأسفانه این روزها زوج های زیادی گرفتار آن هستند. زن به شوهرش اعتماد ندارد و شوهر هم به زنش. این مشکل می تواند اثرات زیان باری را به زندگی مشترک وارد کند. اعتماد فاکتور بسیار مهم برای حفظ یک رابطه سالم به شمار می رود. اگر مدام به همسر خود شک می کنید، باید این اخلاقتان را هرچه سریع تر اصلاح کنید. شکاکی زندگی مشترک را مسموم می نماید. اگر دست خودتان نیست و بی علت به همسر خود شک می کنید، بهتر است از یک فرد متخصص برای کنار گذاشتن این عادت بد خود یاری بگیرید.

2. مسائل مربوط به پول

پول گاهی اوقات حلال مسائل است و برخی وقت ها هم به وجود آورنده مسائل! امروزه بیشتر زن و شوهرها پا به پای هم کار می نمایند، اما مسلما حقوق زن و مرد یکسان نیست. برخی از مردها مدام به زن خود یادآوری می نمایند که حقوقشان از همسرشان بیشتر است و با این کار همسر خود را حسابی آزرده خاطر می نمایند. در زندگی مشترک بحث من مطرح نیست و زن و شوهر باید هدف خود را روی ارتقای کیفیت زندگی مشترک خود قرار دهند. اینکه چه کسی بیشتر پول درمی آورد اهمیتی ندارد. نکته مهم این است که زن و شوهر فقط روی زندگی مشترک خود (و نه هیچ چیز دیگر) تمرکز نمایند.

3. خیانت

خیانت همان چیزی است که می تواند زندگی مشترک را به طور کامل تخریب کند. همان طور که در بالا اشاره کردیم، اعتماد بین طرفین در زندگی زناشویی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر این اعتماد از بین برود، حفظ زندگی مشترک سخت و حتی غیرممکن می شود. آمارها نشان می دهند که خیانت مشکل رایج بسیاری از زوجین به شمار می رود . اگر به همسر خود خیانت کنید، جلب اعتماد دوباره او بسیار سخت و در خیلی از موارد غیرقابل امکان خواهد بود. پس تمام کوششتان را بکنید که این سرمایه حیاتی (اعتماد) را در زندگی مشترک خود حفظ کنید.

4. تفاوت در ارزش ها و باورها

زن و شوهر باید با یکدیگر تفاهم و اشتراک داشته باشند، وگرنه به احتمال زیاد در زندگی مشترک خود دچار مسائل زیادی می شود. همه ما باورها و ارزش های مشخصی داریم. تفاوت و اختلاف در باورها و ارزش ها یکی از مسائل رایج در میان زوج ها است. گاهی اوقات این تفاوت ها بسیار چشمگیر می شوند. برای مثال اختلاف در عقاید می تواند زمینه بروز مسائل مختلف را فراهم کند. اختلاف در باورها و ارزش ها می تواند به تدریج زندگی مشترک را تخریب کند.

5. استرس

استرس را هم می توانیم به عنوان یکی دیگر از مسائل شایع بین زوج های جوان نام ببریم. استرس در رابطه می تواند به دلایل مختلف رخ دهد که از جمله آن ها می توانیم به فشار خانواده، مسائل مالی، مسائل کاری و… اشاره کنیم. مسائل مالی زمانی رخ می دهند که زن یا مرد شغل خود را از دست دهد. این موضوع می تواند استرس زیادی را به طرفین وارد کند. خانواده ها ممکن است به دختر یا پسر خود برای بچه آوردن فشار وارد نمایند، در صورتی که نه زن و نه شوهر هیچ کدام تمایلی به بچه آوردن ندارند. شما نمی توانید دیگران را کنترل کنید. بنابراین برترین کار این است که با روش های کاهش استرس آشنا شوید و آن ها را به کار بگیرید. علاوه بر این می توانید از یک فرد متخصص یاری بگیرید.

6. وابستگی بیش از حد

وابستگی بیش از حد هم می توانید مشکل آفرین شود. زن و شوهر باید به حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذارند و از خط قرمز های هم عبور ننمایند. برخی از خانم ها یا آقایان می خواهند همسرشان 24 ساعته در کنارشان باشد، مدام به او پیغام می دهند و تماس می گیرند که این موضوع می تواند آزاردهنده باشد.

7. حسادت

حسادت یکی دیگر از مسائل رایج در ازدواج است که می تواند زندگی زناشویی را با مشکل روبرو کند. حسادت می تواند آسیب های زیادی به زندگی مشترک وارد کند. برای مثال برخی از خانم ها روی روابط همسر خود با سایر زنان حساس هستند و دوست ندارند همسرشان با دیگر زنان صحبت کند؛ در صورتی که این موضوع نه عقلانی است و نه امکان پذیر. شاید فکر کنید این حسادت از روی دوست داشتن است، در حالی که این موضوع هیچ ربطی به علاقه ندارد. شما باید بتوانید احساسات خود را کنترل کنید. همسر شما باید به دلایل مختلف از جمله مسائل کاری با سایر افراد در ارتباط باشد. شما نمی توانید همسر خود را محدود کنید. به همسرتان اعتماد کنید و با حسادت بیجا زندگی مشترکتان را خراب نکنید.

8. دروغ گویی

اگر به همسرتان دروغ بگویید و این کار را تکرار کنید، مطمئن باشید زندگی مشترکتان با مشکل روبرو خواهد شد. دروغ اعتماد را از بین می برد و باعث می شود شریک زندگیتان دیگر نتواند به حرف های شما اعتماد کند.

9. فاصله سنی

اگر فاصله زندگی بین زن و شوهر زیاد شود، احتمال اینکه با مشکل روبرو شوند بیشتر می شود. البته زن و شوهرهای زیادی هستند که با وجود اختلاف سنی زیاد زندگی مشترک خوبی دارند. با این حال بهتر است فاصله سنی زیادی با همسر خود نداشته باشید.

10. انتظارات غیرواقع گرایانه

اینکه از همسر خود انتظاراتی داشته باشید کاملا طبیعی است، اما اگر انتظارات نامعقولی از همسرتان داشته باشید، زندگی مشترکتان دچار مشکل می شود. اگر همسرتان نتواند انتظارات غیرواقع گرایانه شما را برآورده کند (که به احتمال زیاد نمی تواند)، با همسرتان به اختلاف می خورید. با توقع بیجا از همسر خود زندگی زناشوییتان را خراب نکنید.

11. کوشش برای تغییر یکدیگر

زن و شوهر باید همدیگر را با وجود تمام کاستی ها و مسائل بپذیرند و هیچ کدام نباید کوشش به تغییر دادن دیگری کند. خصوصیات افراد به ندرت قابل تغییر هستند. متأسفانه بسیاری از افراد صرف نظر از این موضوع هر کاری که بتوانند می نمایند تا ویژگی هایی از همسرشان را که دوست ندارند تغییر دهند. مطمئن باشید که به احتمال زیاد نمی توانید همسرتان را تغییر دهید. پس با کوشش بی فایده خودتان را خسته نکنید.

12. وقت گذراندن زیاد در فضای مجازی

فضای مجازی فواید زیادی دارد و کیفیت زندگی ما را بهبود بخشیده است، منتها زیاد وقت گذراندن در فضای مجازی می تواند اعضای خانواده را از یکدیگر دور کند. مردی را تصور کنید که شب از سرکار برمی شود و دو، سه ساعتی که بیدار است سرش در گوشی است و اصلا با همسرش صحبت نمی نماید. شما جای همسر او باشید ناراحت نمی شوید؟ این موضوع به مرور زمان باعث دور شدن زن و شوهر از یکدیگر و از بین رفتن صمیمیت بین آن ها می شود. زمانی که کنار همسرتان هستید، تلفن همراه خود را کنار بگذارید و با او صحبت کنید و از او درباره روزمره اش بپرسید. به هیچ وجه هنگامی که همسرتان در حال صحبت کردن است، مشغول بازی کردن با تلفن همراه خود نشوید، چون این کار حسابی او را ناراحت می نماید.

13. رفتارهای خودخواهانه

زمانی که دختر و پسر ازدواج می نمایند، تبدیل به ما می شوند. این یعنی خودخواهی جایی در زندگی مشترک ندارد. اینکه فقط به منافع شخصی خودتان توجه کنید و توجهی به منافع زندگی مشترکتان نکنید می تواند مشکل آفرین شود. خودخواهی را کنار بگذارید و تمام کوششتان را بکنید که هر کاری می کنید به نفع زندگی زناشوییتان باشد.

14. ناسپاسی

شما باید قدر زحماتی که همسرتان برای شما و زندگی مشترکتان می کشد را بدانید و سپاس گزار او باشید، وگرنه همسرتان ممکن است دلسرد شود. از همسرتان حتی بابت کارهای کوچکی که می نماید هم تشکر کنید و هیچ یک از زحمات او را نادیده نگیرید.

15. بی احترامی کردن به یکدیگر

یکی دیگر از مسائل زوج ها این است که به یکدیگر احترام نمی گذارند که این موضوع بدترین چیز در زندگی مشترک است. آن ها نه تنها زمانی که تنها هستند، بلکه در مقابل دیگران هم به یکدیگر بی احترامی می نمایند. شما باید همواره به همسر خود احترام بگذارید و با او مؤدبانه صحبت کنید.

16. درک نکردن همدیگر

شما باید تمام کوششتان را بکنید همسر خود را به برترین نحو ممکن درک کنید. در حقیقت زن و شوهر باید درک متقابل داشته باشند. درک متقابل کلید ازدواج پیروز است. یک کار ساده این است که زمانی که همسرتان خسته است، به او در شستن ظروف یاری کنید یا چون بی حوصله است، قرار مهمانی آخر هفته را کنسل کنید و اجازه دهید همسرتان در آرامش استراحت کند.

17. برنامه کاری شلوغ

اگر شغل پردردسری داشته باشید و مجبور باشید تا دیر وقت سرکار بمانید، به احتمال زیاد با همسر خود دچار مشکل می شوید. همسرتان از شما توقع دارد با او وقت بگذرانید و در کنار او باشید. مشغله زیاد می تواند زن و شوهر را از هم دور کند. چاره این مشکل این است که بین زندگی شخصی و مسائل کاری خود تعادل ایجاد کنید.

سخن آخر

زن و شوهرها ممکن است به صدها علت مختلف با یکدیگر اختلاف پیدا نمایند. در مقاله امروز خبرنگاران مگ به آنالیز مسائل رایج در زندگی زناشویی اشاره کردیم. از جمله این مسائل می توانیم حسادت، بیش از حد وقت گذراندن در فضای مجازی، وابستگی زیاد به یکدیگر، دروغ گویی، نداشتن اعتماد به یکدیگر و… را نام ببریم. آیا شما ازدواج نموده اید؟ آیا در زندگی مشترکتان مسئله ای دارید؟ در بخش کامنت ها چند نمونه از مسائل رایج در زندگی زناشویی را نام ببرید.

منبع: happy wedding

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1948

به "رایج ترین مسائل در ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایج ترین مسائل در ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید