روز آرام دلار در بازار های جهانی

به گزارش لیسون، ارزش دلار مقابل بیشتر رقبا با تغییرات اندک همراه بود.

روز آرام دلار در بازار های جهانی

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، بانک مرکزی اروپا احتمالا ناچار خواهد شد تا به مانند همتای آمریکایی خود اقدام به تزریق نقدینگی بیشتری به بازار ها کند چرا که تقاضا هنوز به سطح قبل از کرونا بازنگشته است و طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در 19 کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به دسامبر بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی 0.3 درصد رسید تا نرخ تورم بیش از پیش از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله بگیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط 0.3 درصد بوده که از ماه قبل 0.1 درصد بیشتر شده است.

بانک های مرکزی در سراسر دنیا به تزریق نقدینگی به بازار های مالی ادامه می دهند تا ضمن کاهش تبعات ناشی از کرونا، سطح تقاضا را نیز تحریک نمایند. بانک مرکزی چین در بیانیه ای اعلام نمود در تازه ترین اقدام خود برای حمایت از بازار های مالی اقدام به تزریق 80 میلیارد یوان نقدینگی به بازار ها در قالب عملیات ریپو نموده است. بانک مرکزی چین ضمن تاکید بر حضور فعال در بازار ها تاکید نموده است که حفظ نقدینگی در سطح معقول و مناسب را وظیفه خود می داند و برای حمایت از اقتصاد چین از کلیه ابزار های در اختیار خود استفاده خواهد نمود.

در صورتی که ژانت یلن بتواند به عنوان گزینه پیشنهادی بایدن از سنا برای وزارت خزانه داری آمریکا رای مثبت بگیرد، احتمالا شاهد تغییرات جدیدی در حوزه سیاست گذاری ارزی خواهیم بود. وال استریت ژورنال به نقل از نزدیکان خانم یلن گفته است که رییس سابق فدرال رزرو در دوره ریاست جمهوری ترامپ در باوری کاملا متضاد با دونالد ترامپ عقیده دارد که نباید اجازه داد دلار بیش از حد تضعیف گردد. ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود بار ها و بار ها از بعضی از مدیران بانک مرکزی آمریکا به دلیل مقاومتشان در تضعیف دلار انتقاد نموده و آن را عاملی برای ایجاد مزیتی رقابتی برای رقبای این کشور از جمله اتحادیه اروپا و چین دانسته بود.

در خبری بد برای اقتصاد آمریکا، رشد بخش خرده فروشی در ماه دسامبر منفی 0.7 درصد اندازه گیری شد که این رقم، سومین رشد منفی متوالی ماهانه این بخش محسوب می گردد. با توجه به اینکه مخارج خانوار بار اصلی رشد مالی آمریکا را بر دوش می کشد منفی باقی ماندن رشد بخش خرده فروشی می تواند نشانه ای از این باشد که احیای بزرگ ترین اقتصاد دنیا در سال 2021 طولانی تر و دشوارتر از چیزی خواهد بود که تا پیش از تصور می شد. سطح تولیدات ناخالص داخلی آمریکا اکنون چیزی حدود 21 تریلیون و 284 میلیارد دلار است.

بعضی خبر ها حاکی از آن است که جو بایدن خود را آماده رونمایی از یک بسته بزرگ 1.9 تریلیون دلاری برای کاستن از تبعات مالی ویروس کرونا می نماید. آن طور که تا به امروز از جزئیات این بسته افشا شده، قرار است به هر خانوار آمریکایی 1400 دلار به صورت نقدی پرداخت گردد و یاری هایی برای حمایت از اقلیت ها نیز در نظر گرفته شده است. به گفته برایان دیس- مشاور مالی بایدن- بلافاصله پس از روی کار آمدن دولت جدید، بایدن به کنگره فشار خواهد آورد تا این بسته تصویب و اجرایی گردد. البته با توجه به اکثریت دموکرات ها انتظار نمی رود کار بایدن برای جلب موافقت کنگره سخت باشد.

در خبری خوب برای اقتصاد اروپا و حوزه یورو، میزان تولیدات صنعتی منطقه یورو در ماه نوامبر رشد 2.5 درصدی داشته است که اگرچه هفتمین رشد مثبت متوالی محسوب می گردد، اما قوی ترین رشد چهار ماه اخیر و همچنین 0.2 درصد بیشتر از پیش بینی های قبلی بوده است. در این بین بیشترین رشد مربوط به کالا های سرمایه ای با رشد هفت درصدی بوده است و پس از آن نیز کالا های واسطه ای با رشد 1.5 درصدی قرار دارند. کشور های اروپایی امیدوارند پس از رشد منفی ناامیدنماینده سال گذشته بتوانند سال جاری از تبعات منفی ناشی از کرونا خارج شوند.

پایین باقی ماندن نرخ تورم چین فضای بیشتری را به بانک مرکزی این کشور خواهد داد تا سیاست های انبساطی بیشتری را در ماه های آینده اتخاذ کند. در 12 ماه منتهی به دسامبر تورم این کشور به مثبت 0.2 درصد رسیده که این نرخ 0.7 درصد بیشتر از تورم ماه قبل و 0.1 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده است. هم بانک مرکزی چین و هم بانک مرکزی آمریکا کار دشواری را برای رساندن تورم به محدوده دو درصدی هدفگذاری شده دارند و این مساله تاثیر زیادی روی سیاست گذاری آن ها خواهد داشت. اقتصاد چین در سه ماهه پایانی سال 2020 رشد 6.5 درصدی را تجربه کرد که بالاترین رشد فصلی دو سال اخیر این کشور محسوب می گردد.

جو بایدن در اظهاراتی که از آن به عنوان چاپ پول بیشتر استنتاج می گردد وعده داده است تریلیون ها دلار دیگر پس از روی کار آمدن دولتش به اجزای مختلف اقتصاد آمریکا تزریق کند. این در حالی است که دولت آمریکا از ابتدای کرونا تا به امروز حدود چهار تریلیون دلار نقدینگی به اشکال مختلف در بخش های مختلف تزریق نموده است و این رقم جدا از اعتبار تقریبا مشابهی است که توسط فدرال رزرو تزریق شده است. ریچارد کلاریدا- قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است این بانک فعلا قصدی برای توقف برنامه خرید اوراق قرضه خود ندارد که طی آن هر هفته حدود 120 میلیارد دلار اوراق خریداری می گردد.

تا به امروز بیش از 97 میلیون و 20 هزار و 165 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 75 هزار و 428 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشور های مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 413 هزار و 91 نفر، برزیل با 211 هزار و 646 نفر، هند با 152 هزار و 886 نفر، مکزیک با 142 هزار و 832 نفر و انگلیس با 93 هزار و 290 نفر بوده است.

شدت دریافت سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکورد های جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از 14 هزار و 117 فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز هفدهم دسامبر با ثبت از 13 هزار و 702 فوتی بود، شکست.

کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال گفت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روز های بد دلار ادامه دارد. بازار ها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با شرایط فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله گران کاهش پیدا نموده است.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارز های دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.07 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 90.477 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.124 دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازار های ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارز های اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.12 درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.364 دلار مبادله شد. یورو 0.16 درصد پایین رفت و با ماندن در کانال 1.21 به 1.210 دلار رسید.

ارز های آسیایی

در معاملات بازار های ارزی آسیایی، هر دلار با 0.37 درصد کاهش به 103.568 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.292 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.466 یوان چین اعلام شد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1433

به "روز آرام دلار در بازار های جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز آرام دلار در بازار های جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید