زمین سبز ؛ چگونه در سفر مراقب طبیعت باشیم؟

به گزارش لیسون، شاید برای شما نیز پیش آمده باشد تا در حین سفر با چشم انداز ناخوشایند زباله های کنار جاده، رودخانه های آلوده و ... روبرو شده اید. آیا راه حلی برای پیشگیری از این معضل و حفظ طبیعت در سفر وجود دارد؟

زمین سبز ؛ چگونه در سفر مراقب طبیعت باشیم؟

سفر فرصتی بی نظیر برای کسب تجربه و آشنایی با جاذبه ها، فرهنگ ها و آداب و رسوم مردم در شهرها و کشورهای مختلف است. متاسفانه در جریان کشف ناشناخته ها آسیب های جدی و بعضی اوقات جبران ناپذیری به طبیعت وارد می شوند که آثار آن تا سال ها و شاید تا ابد باقی می مانند. ولی با رعایت نکته هایی ساده و البته آموزش آن ها می توان سفری خوش و سبز را تجربه کرد.

در واقع، سفر سبز به معنی به کارگیری و تمرین روش هایی مقرون به صرفه و ساده برای پیشگیری از ایجاد آلودگی و نیز صرفه جویی در هزینه و انرژی است.

با توجه به رشد روزافزون آلاینده ها و هوای ناسالم در شهرها در اولین قدم می توان دوچرخه یا وسائط حمل و نقل عمومی را جایگزین خودروهای شخصی کرد. شاید در نگاه اول این نکته کلیشه ای به نظر برسد؛ ولی استفاده از دوچرخه، اتوبوس، تاکسی و مترو به جای خودرو برای گردش در شهر علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی دردسر جستجوی پارکینگ به ویژه در شهرهای بزرگ را ندارد.

بعلاوه، به هنگام احتیاج به استفاده از تاکسی یا آژانس نیز می توانید در صورت نزدیکی یا مشترک بودن مقصد به طور مشترک از آن وسیله بهره ببرید.

پیش از حرکت بهتر است تا از افراد بومی یا آشنا به مقصد مورد نظر در معین جهت و انتخاب جاده یاری بگیرید.

اگر قصد طبیعت گردی را دارید، بهتر است از قبل محل جمع آوری زباله ها را شناسایی کنید و در صورت امکان بخشی از سفر خود را به جمع آوری زباله هایی اختصاص دهید که در آن گردش می کنید. از محصولاتی بهره ببرید که تا حد امکان زباله کمتری داشته باشند؛ زیرا زباله به ویژه زباله های پلاستیکی بزرگ ترین دشمن طبیعت هستند.

به جای خرید بطری های آب بهتر است تا از قمقمه بهره ببرید و در صورت احتیاج آن را پر کنید.

اگر در طول سفر هتل را برای اقامت انتخاب نموده اید، سعی کنید تا از حوله خودتان بهره ببرید؛ زیرا، در حدود 40 درصد آب مصرفی هتل ها صرف شستشوی روزانه حوله ها می گردد.

به هنگام خروج از اتاق حتما همه چراغ ها را خاموش کنید. البته امروزه بیشتر هتل ها به سیستم هوشمند مجهز هستند و به محض زدن کارت باز شدن در چراغ ها اتوماتیک روشن می شوند. البته انجام این کار (خاموش کردن چراغ ها و لوازم الکتریکی) پیش از خروج از منزل نیز توصیه می گردد.

شاید در نگاه اول چندان با اهمیت نباشد ولی تنظیم دمای اتاق در تابستان و زمستان تا 6 درصد در مصرف انرژی موثر باشد.

کاهش مدت زمان دوش گرفتن و بستن شیر آب در هنگام مسواک زدن در کاهش مصرف آب بسیار تاثیرگذار هستند.

لوازم بهداشتی و آرایشی خود را در سفر به همره داشته باشید و تا حد امکان از آن ها بهره ببرید. در صورت احساس احتیاج می توانید لوازم موجود در سرویس اتاق هتل را برای ادامه سفر به همراه داشته باشید.

سعی کنید تا حد امکان از رستوران ها و غذاهای بومی بهره ببرید؛ زیرا این غذاها علاوه بر این که با شیوه هایی بومی و سنتی تهیه شده اند، کلیه مواد اولیه آن ها به شکل ارگانیک تهیه می شوند.

امروزه بیشتر سیستم های بلیط فروشی و کنترل آن ها در پایانه های هوایی ای زمینی به صورت آنلاین انجام می شوند و احتیاجی به تهیه پرینت بلیط (به منظور صرفه جویی در مصرف کاغذ) وجود ندارد.

تا حد امکان سعی کنید تا زباله های خود را تفکیک کنید. اگر چنین امکانی در هتل وجود نداشت زباله های خشک مانند بطری آب در کیسه ای جداگانه قرار دهید و در محل تعیین دور بیاندازید.

اگر در سفر از کتابچه راهنمای سفر استفاده می کنید، در صورت امکان به هنگام خروج از هتل آن را برای استفاده سایر مسافران در اتاق یا لابی قرار دهید. در غیر این صورت، به همراه زباله های خشک در سطل مخصوص تفکیک زباله بیاندازید.

از ریخت زباله در کنار جاده ها خودداری کنید؛ برای این کار کافی است تا کیسه ای مجزا را برای زباله ها به همراه داشته باشید و آن را در مقصد یا اولین سطل زباله دور بیاندازید.

اگر به صورت گروهی (به همراه خانواده یا دوستان) قصد گردش یا سفر جاده ای را دارید برای این کار بهتر است از تور یا خودروهای بزرگتر (به جای چند خودروی سواری) بهره ببرید.

در سفر و حتی زندگی عادی سبد خرید غیر پلاستیکی (از جنس پارچه، حصیر یا اقلام مشابه) به همراه داشته باشید؛ با این روش ضمن استفاده چندباره و استحکام کیف یاری موثری در کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی خواهید کرد.

اگرچه این نکته ها بسیار ساده یا از نظر تعدادی سطحی به نظر می رسند، ولی رعایت آن ها تا درصد بالایی در پاکیزگی و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی موثر خواهد بود و احتیاج چندانی به صرف هزینه های کلان برای جبران آثار زیان بار آسیب های وارد شده وجود نخواهد داشت.

منبع: کجارو / conserve-energy-future.com
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2048

به "زمین سبز ؛ چگونه در سفر مراقب طبیعت باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین سبز ؛ چگونه در سفر مراقب طبیعت باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید