آغاز برنامه مطالعات میدانی محوطه جهانی نقش رستم

به گزارش لیسون، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، آغاز برنامه مطالعات میدانی محوطه جهانی نقش رستم صورت گرفت.

آغاز برنامه مطالعات میدانی محوطه جهانی نقش رستم

به دعوت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، تعداد 15 نفر عضو هیات علمی دانشگاه شیراز از متخصصان گروه های آموزشی و پژوهشی این دانشگاه در رشته های زمین شناسی، شهرسازی، باستان شناسی، معماری، بازسازی و اقلیم شناسی برای آنالیز محوطه جهانی نقش رستم و علل آسیب ها گردهم آمدند تا آنالیز ها و نتایج مشاهدات خود را که سرتاسر این محوطه باستانی انجام دادند، با تشکیل یک کارگاه علمی ارائه دهند.

در این باره علیرضا عسکری چاوردی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و نقش رستم در این باره گفت: لازم است این محوطه باستانی ارزشمند پس از نقشه برداری دقیق با روش ژئوالکتریک و ژئومغناطیس آنالیز گردد تا بتوان از مسیرهای احتمالی و وجود آبراهه ها و کانال های راهنمایی آب دوره هخامنشی و ساسانی اطلاع پیدا کرد.

او اضافه نمود: در صورت احتیاج، مسیرهای احتمالی قنات ها، چشمه فصلی در مسیر گسل ها و چاه های احتمالی ذخیره آب را شناسایی کرد و محدوده کاوش های پیشین روی نقشه ها تعیین گردد و در تطبیق با فروشست ها و چاله های نو مکان یابی آنها در تطبیق با کاوش های پیشین انجام گردد.

این باستان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با بیان اینکه آبراهه های داخل محوطه در محدوده بارو، پاکسازی و دوباره احیا و بعلاوه حوضچه آرامش و بندهای بالای صخره کوه نقش رستم لایروبی گردد، توضیح داد: باید مسیر قنات ها نیز تعیین گردد و زهکشی های لازم در سرتاسر پیرامون محوطه انجام و انباشت های خاک حاصل از کاوش های پیشین به بخش دیگری انتقال یابد و سازه اصلی باروی خشتی محوطه نقش رستم، کاوش، حفاظت و احیا گردد.

عسکری چاوردی گفت: ناودان های سنگی در این مجموعه، بازسازی، حفاظت و عملیات ملات گذاری قیر در بستر گسل ها و منفذهای آب انجام گردد، بعلاوه با مطالعات جی پی آر تمام آرامگاه های نقش رستم آنالیز و پایش گردد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و نقش رستم درباره رانش و پایش بنای کعبه زرتشت نیز گفت: علاوه بر بکارگیری دستگاه جی پی اس استاتیک در پشت بام بنا، عملات زهکشی موقت دورتادور بنا انجام گردد اما برای حفاظت کامل آن علاوه بر بازسازی و حفاظت سازه بنا، آزمایش مکانیک خاک برای شناخت بستر اصلی زمین تا عمق 100 متر در محوطه نقش رستم انجام گردد.

او تأکید کرد: برنامه مطالعات میدانی نقش رستم شروع شده است و مرحله به مرحله گزارش های تکمیلی آن ارائه می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1403 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2282

به "آغاز برنامه مطالعات میدانی محوطه جهانی نقش رستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز برنامه مطالعات میدانی محوطه جهانی نقش رستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید