عبور ورزش اردبیل از خط فقر

به گزارش لیسون، پوپک قاسمی- اردبیل - خبرنگار:استان اردبیل از نظر سرانه ورزشی در پایین ترین رتبه های کشور واقع شده است. این مشکل می تواند در افزایش آسیب های اجتماعی دخیل باشد و باید مسئولان برنامه ریزی های جامعی برای افزایش زیرساخت ها و تامین امکانات ورزشی انجام دهند.

عبور ورزش اردبیل از خط فقر

3 برابر شدن اعتبارات ملی اداره کل ورزش و جوانان استان خبر خوبی بود که در روزهای اخیر منتشر شد. برای اطلاع از وضعیت زیرساخت های ورزش استان و مسائل و چشم اندازها پای صحبت های بهرام آقاخانی مدیرکل ورزش و جوانان استان نشستیم که حرف هایش را در ادامه می خوانید.

  • با 3 برابر شدن اعتبارات ملی اداره کل ورزش و جوانان چه پروژه هایی در اولویت این اعتبارات قرار دارند؟

پروژه های مهمی در تمام شهرستان های استان داریم که در نظر داریم 20 پروژه از آنها را با این اعتبارات به حد بهره برداری یا پیشرفت مطلوب برسانیم. پروژه زمین چمن طبیعی در پارس آباد و بابک و تکمیل زمین چمن های مصنوعی به همراه پیست در شهرستان های گرمی، مشگین شهر و هیر را می توان از مهم ترین پروژه های استان برشمرد.

  • میانگین سرانه ورزشی استان حدود یک متر مربع است و در این میان اردبیل و 2 شهرستان شمال استان (گرمی و پارس آباد) جزو محروم ترین ها هستند. آیا برای تامین فضای ورزشی و زیرساخت های این شهرستان ها برنامه ریزی شده است؟

برای جبران این کمبودها پروژه های زیادی در این 3 شهرستان در حال اجراست. ورزشگاه 3 هزار نفری در پارس آباد و گرمی، سالن سه گانه شهری و خانه وزنه برداری پارس آباد نمونه تلاش ها برای تامین زیرساخت های ورزشی در شهرستان های محروم به لحاظ سرانه ورزشی هستند. در اردبیل هم به دلیل این که نصف جمعیت استان در این شهر ساکن هستند، سرانه فضای ورزشی در کمترین حد قرار گرفته است. پروژه طبقاتی (5 طبقه) در مجموعه ورزشی تختی و بهسازی سالن 12 بهمن از جمله پروژه هایی هستند که می توانند این آمارها را بهبود بخشند.

  • به نظر شما از نظر زیرساختی مهم ترین مشکل استان اردبیل در حوزه ورزش چیست؟

در حال حاضر - علاوه بر کمبود سرانه و امکانات - نبود نگاه تخصصی که از گذشته وجود داشته، باعث شده است ورزشکاران رشته های ورزشی نتوانند به صورت تخصصی در سالن ها تمرین کنند. نگاه تخصصی هم در حوزه سخت افزاری و هم نرم افزاری لازمه توسعه ورزش است. ما سعی می کنیم در این زمینه سالن های مخصوص رشته های ورزشی را احداث یا تجهیز کنیم. نمونه آن سالن شاه میری نمین است که سالن تخصصی کشتی و میزبان همه مسابقات کشتی در همه رده ها و سطوح خواهد بود. سال گذشته نیز خانه کشتی در سرعین بهره برداری شد و برای رشته های دیگر مانند والیبال و بسکتبال نیز برنامه هایی داریم.

  • احداث کمپ تیم ملی در سرعین، با وجود این که سال ها از مطرح شدن آن می گذرد، همچنان بلاتکلیف است. مشکل آن با وجود نیاز حیاتی توریسم ورزشی سرعین چیست؟

برای احداث کمپ تیم ملی باید بخش خصوصی ورود کند که در مقطعی علی دایی ورزشکار مطرح اردبیلی برای احداث آن اعلام آمادگی کرد. اما اختصاص زمین بزرگ ترین مشکل کمپ تیم ملی است چون تاکنون زمین مناسب با وسعت و شرایط لازم برای این پروژه اختصاص نیافته است.

  • در جنوب استان چه پروژه هایی دارید؟

شهرستان کوثر با 11/2 متر مربع بیشترین سرانه فضای ورزشی استان را دارد. البته این اداره کل برای تجهیز و بهسازی این فضاها تلاش خواهد کرد. خلخال دیگر شهرستان جنوب استان هم با داشتن حدود یک مترمربع سرانه فضای ورزشی در حد میانگین استانی است. با این حال، احداث زورخانه و سالن های ورزشی روستایی مانند طولاش و اندبیل از جمله پروژه های اداره کل ورزش و جوانان در خلخال است.

  • آیا ایده های خاصی برای پروژه های ورزشی استان دارید؟

احداث موزه ورزش از ایده های مورد نظر ماست که سعی می کنیم به زودی، پس از انتها مراحل طراحی و مطالعه، آن را عملیاتی کنیم. این موزه می تواند، ضمن نشان دادن مفاخر ورزشی استان، در جذب گردشگر هم تاثیرگذار باشد. باشگاه گالاتاسرای ترکیه از محل راه اندازی چنین موزه ای درآمد بسیار چشمگیری دارد. همچنین، یکی از بزرگ ترین پروژه های اداره کل ورزش و جوانان پیست اسکیت است که طراحی آن در خاورمیانه بی نظیر است و اکنون 35 درصد پیشرفت دارد. پیش بینی می شود، با تامین اعتبار مناسب، تا انتها سال 99 تکمیل شود. این پروژه بعد از تکمیل به یکی از نمادهای معماری استان تبدیل خواهد شد و فقط جنبه ورزشی ندارد، بلکه از نظر گردشگری نیز تاثیر زیادی خواهد داشت. تله اسکی نمین هم که با 5 میلیارد تومان اعتبار در حال احداث است. به دلیل زیبایی بی نظیر پیست اسکی چمن فندقلو از پروژه های منحصر به فرد ماست که بعد از اجرایی شدن، علاوه بر اسکی بازان، عموم مردم می توانند از آن استفاده کنند.

  • نیاز به مشارکت بخش خصوصی

استان اردبیل در حالی با فقر سرانه فضای ورزشی روبرو است که در زمینه آسیب های اجتماعی در شرایط بحرانی به سر می برد. تامین فضای ورزشی کافی و مناسب می تواند در حل بسیاری از مسائل کارگشا باشد. میانگین سرانه فضای ورزش کشور حدود 2 متر مربع است که سهم اردبیل از آن تنها 32 سانتیمتر مربع و سهم استان یک متر مربع است. در حالی تلاش ها برای رساندن سرانه فضای ورزشی به 20/1 متر مربع هدفگذاری شده است که نیاز به مشارکت بخش خصوصی احساس می شود.

به گفته مدیرکل ورزش و جوانان استان، جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی برای تجهیز و نوسازی سالن های ورزشی استان اردبیل از برنامه های این اداره کل در کنار توجه به ورزش های قهرمانی و همگانی است. بهرام آقاخانی معتقد است ورزشکاران استان اردبیل در رشته های مختلف ثابت کرده اند که لیاقت برخورداری از تجهیزات و امکانات نوین ورزشی را دارند. بر این اساس نیاز است از ظرفیت سرمایه گذاران بخش خصوصی به نحو اساسی استفاده شود.

  • جدول سرانه ورزشی شهرهای استان اردبیل

رتبه استانی نام شهرستان سرانه فضای ورزشی(متر مربع)

1 وثر 11/2

2 نیر 04/1

3 سرعین 02/1

4 بیله سوار 1

4 مشگین شهر 1

4 نمین 1

5 خلخال 96/0

6 گرمی 75/0

7 پارس آباد 66/0

8 اردبیل 32/0

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 340

به "عبور ورزش اردبیل از خط فقر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور ورزش اردبیل از خط فقر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید