فقط دو روز برای تکمیل آورده مسکن ملی فرصت دارید

به گزارش لیسون، حدود 60 هزار نفر از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن که تا کنون نسبت به تکمیل مبلغ مبلغ 40 میلیون تومان آورده خود اقدام نکرده اند فقط تا یکشنبه 30 آذرماه برای واریز وجه فرصت دارند.

فقط دو روز برای تکمیل آورده مسکن ملی فرصت دارید

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، مطابق اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی، حدود 60 هزار نفر از 300 هزار نفری که قرار است در مناطقی بجز بافت فرسوده برای آنها مسکن ملی ساخته شود، هنوز به تعهدات خود مبنی بر واریز مبلغ حدود 40 میلیون تومان اقدام نکرده اند.

وزارتخانه هشدار داده که در صورت عدم تکمیل موجودی تا پس فردا 30 آذرماه 1399 این افراد حذف می شوند البته مسئولان پیش از این هم تا پایان مهرماه و پایان آبان ماه ضرب العجلهایی تعیین کرده بودند که تمدید شد اما محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - می گوید که این فرصت آخر است.

کسانی که برای آنها پیامک ارسال شده بود و اقدام به واریز وجه نکرده بودند پایان آبان ماه حذف شده اند اما برخی افراد که بیان کردند پیامکی به آنها مبنی بر واریز مبالغ مورد تعهد ارسال نشده تا آخر آذر برای بارگذاری مدارک، افتتاح حساب و تکمیل موجودی، فرصت داده شده و اگر اقدامی صورت ندهند حذف می شوند البته کسانی که حذف می شوند منعی برای ثبت نام مجدد ندارند؛ زیرا امتیازی استفاده نکرده اند و فرم ج آنها سبز است که همانند دیگر متقاضیان می توانند نام نویسی کنند.

در مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن 460 هزار متقاضی، واجد شرایط شناخته شدند که از این تعداد 100 هزار نفر مخصوص بافت فرسوده بودند.

یعنی وزارت راه و شهرسازی باید برای 300 هزار نفر باید خانه بسازد. این 300 هزار تن تقریبا معادل کل مجموعه است که 240 هزار نفرشان تعیین تکلیف شده و به تعهدشان عمل کرده اند.

بدین صورت که یا از حدود دو سال قبل به آنها زمین داده شه که در حال ساخت هستند یا 40 میلیون تومان را در قالب ثبت نام واریز کرده اند.

حدود 60 هزار نفر باقی مانده که یا آورده را واریز نکرده، یا تکمیل نکرده اند که باید تا پایان آذرماه تعیین تکلیف شوند.

مسکن ملی با مصالح استاندارد ساخته می شود

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفته است: جهت رعایت ایمنی در ساخت و ساز طرح اقدام ملی مسکن دو موضوع ِ رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد ملاک عمل قرار گرفته است. هم اکنون ارتقای نظارت های فنی و اجرایی و الزام آن از مقیاس نظارت های عالیه تا تعریف ناظر مقیم در پروژه ها از راهکارهای اصلی جهت اطمینان از رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان است.

وی شرح داد: تولید مصالح ساختمانی با استانداردهای بین المللی و ملی باید از اولویت های بخش ساختمان تلقی شود تا مبنایی برای ساخت و سازهای ایمن در کشور باشد. الزام استفاده از مصالح استاندارد از موضوعاتی است که در ساخت و سازهای طرح اقدام ملی به جد مدنظر سازمان ملی زمین و مسکن است. همچنین الگوسازی آن نیز از وظایف ذاتی سازمان ملی است که در اساسنامه نیز بدان اشاره شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص موقعیت احداث ساختمان های طرح اقدام ملی از منظر ایمنی در برابر مخاطرات طبیعی و توجه به شرایط زیست محیطی، گفت: در مطالعات طرح های جامع و تفصیلی شهرها با توجه به جهت تصویب این طرح ها و با حضور دستگاه های اجرایی مربوط، موضوعات متعدد جغرافیایی، اقلیمی و شرایط محیطی مورد تاکید و توجه است و در فرآیند تصویب طرح ها، موضوع هایی از جمله ایمنی در برابر زلزله، ایمنی در برابر خطر سیلاب، پدافند غیرعامل در طرح های توسعه شهری، مدنظر قرار می گیرد.

نبیان شرح داد: با توجه به اینکه طرح اقدام ملی مسکن زیرمجموعه طرح های کالبدی اجتماعی از طرح های توسعه شهری است تبعا متاثر از مطالعات طرح های بالادست تهیه و اجرایی شده است و ملزم به رعایت اصول و چهارچوب ها و ضوابط طرح های مذکور در حوزه مطالعات اقلیمی، جغرافیایی و طبیعی خواهد بود.

مسکن ملی در یک نگاه

شهریوماه 1398 طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه 400 هزار واحدی به تعداد 11 هزار و 560 واحد در روز یکم آبان ماه 1399 به دستور رئیس جمهور افتتاح شد.

این پروژه از طریق آورده متقاضیان و 100 میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود 18 درصد ساخته می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود 40 میلیون تومان است.

میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان 1399 به متری 2.7 میلیون تومان می رسد.

ثبت نام مرحله اول به پایان رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir مراجعه کنند.

مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، پایان مهر ماه اعلام شده بود که تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از لیست رزرو جایگزین آنها می شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1358

به "فقط دو روز برای تکمیل آورده مسکن ملی فرصت دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فقط دو روز برای تکمیل آورده مسکن ملی فرصت دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید