لاوروف: احیای برجام با اقدام هماهنگ ایران و آمریکا امکان پذیر است

به گزارش لیسون، وزیر خارجه روسیه در امارات گفت: در مسکو معتقدند برای از سر گیری اجرای کامل برجام، آمریکا و ایران باید گام های هم زمان و هماهنگی بردارند چرا که در غیر این صورت چانه زنی می تواند تا ابد ادامه پیدا کند.

لاوروف: احیای برجام با اقدام هماهنگ ایران و آمریکا امکان پذیر است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه شنبه) در کنفرانس مطبوعاتی بعد از انتها مذاکرات خود با عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه و همکاری های بین المللی امارات متحده عربی در ابوظبی بیان کرد که مقامات مسکو از قصد واشنگتن برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران استقبال می نمایند.

لاوروف گفت: ما از تصمیم دولت جو بایدن درباره بازگشت به برجام استقبال می کنیم، هرچند واقعیت این است که این تصمیم هنوز تحقق نیافته، برای اینکه در خود ایالات متحده نیز، آنطور که من متوجه شده ام، هنوز در حال آنالیز چگونگی این اقدام هستند.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه مسکو همچنان امکان تدوین گام هایی هماهنگ برای ایران و آمریکا در جهت از سر گیری اجرای کامل توافق هسته ای را ممکن می داند، ادامه داد: برای این منظور ضروری است تا درباره این وظیفه در آینده نزدیک تصمیم گیری گردد. ما معتقدیم که برای این کار باید گام های هم زمان و هماهنگی از سوی طرف ایرانی و آمریکایی برداشته گردد. برای اینکه، اگر ما در شرایط کنونی اصرار کنیم که چه کسی باید نخست به اجرای تعهدات خویش بازگردد، این چانه زنی می تواند تا ابد ادامه پیدا کند.

به گفته وی، کنفرانس امنیتی درباره اوضاع منطقه خلیج فارس که روسیه پیشنهاد آن را مطرح نموده، می تواند عرصه ای برای آنالیز احیای برجام باشد.

سرگئی لاوروف شرح داد: بازگشت به موضوعاتی که در حال حاضر در رابطه با امکان ازسرگیری اجرای کامل توافق هسته ای مطرح است، از جمله مسائلی که به عنوان پیش شرط برای ایران به نظر می رسد، مانند برنامه موشکی یا سیاست این کشور در منطقه، به عقیده ما، اگر کنفرانس پیشنهادی ما درباره مسائل امنیتی در منطقه خلیج فارس، مسلماً بر اساس اصول احترام به منافع همه کشورهای منطقه، حق برابرای و ضرورت حرکت به سمت سازش قابل قبول متقابل برگزار گردد، در چنین کنفرانسی می توان هر گونه مسئله ای که به نگرانی های امنیتی همه طرفین در منطقه مربوط می گردد را مورد بحث و آنالیز قرار داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1520

به "لاوروف: احیای برجام با اقدام هماهنگ ایران و آمریکا امکان پذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: احیای برجام با اقدام هماهنگ ایران و آمریکا امکان پذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید