نحوه کاشت و نگهداری گل رز در باغچه و گلدان

به گزارش لیسون، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - گلهای رز قبل از پیدایش انسان، روی زمین وجود داشتند. گل رز دارای گونههای بسیار زیادی می باشد و از لحاظ فرم، رنگ، عطر، دوام و تنوع شکل یکی از زیباترین و محبوبترین گلهاست که غالبا بوتهای بوده و جزو گیاهان دائمی طبقه بندی میشود. امروزه تنوع انواع مختلف این گل زیبا و پرطرفدار، از دو رگه گیری و پیوند گونه های قدیمی به وجود آمده است.

نحوه کاشت و نگهداری گل رز در باغچه و گلدان

جهت دریافت خدمات طراحی محوطه باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

گل سرخی که در ایران روییده می شود در جهان کم نظیر بوده، گل محمدی و گل نسترن هم گونه هایی از این گل هستند. انواع مختلف رز دارای نوع درشت، مینیاتوری، خزنده، بالا رونده و پابلند است. این گل علاوه بر فراوری انبوه و تجاری آن به عنوان مهمترین گل شاخه بریده، در باغات، فضای سبز و باغچه ها کاشته میشود و علاوه بر آن بسیاری از گونه های این گل می توانند در گلدان رشد نمایند، شما می توانید یک گونه با رنگ و اندازه دلخواه خود که با فضای آپارتمان یا محل کار شما مناسب است را انتخاب کنید و اقدام به کاشت آن در باغچه یا گلدان کنید . برای آشنایی با نحوه کاشت و نگهداری گل رز تا سرانجام با خبرنگاران همراه شوید.

نحوه تکثیر و کاشت گیاه رز در گلدان

گل رز با استفاده از قلمه رز کاشته می شود. به این منظور یک قلمه با شش مجموعه برگ به صورت زاویهدار را از بوته گل رز قطع کنید.

برگ پایینی را از ساقه جدا کنید و بعد سرانجامی ساقه را که به صورت زاویهدار قطع شده است را به هورمون ریشهزایی آغشته کنید، سپس قلمه را در خاک گلدان بکارید و برای حفظ رطوبت بهتر است گلدان را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید.

قلمه های رز حدود دو ماه طول می کشد تا ریشه بزند . از آنجا که بیشتر ارقام رز در گلدان به خوبی عمل ننموده و بایستی آنها را در زمین کاشت، توصیه میشود برای کاشت رز در گلدان و پرورش آن در اپارتمان، از ارقامی مانند گل رز مینیاتوری بهره ببرید که در گلدان به خوبی رشد مینمایند.

شرایط محیطی کشت و نگهداری گل رز

 • نور: رز به نور فراوان احتیاج داشته، به شدت نور پسند است، لذا محیط پرورش این گل باید آفتابگیر باشد.
 • آبیاری: این گل، برای رشد خوب احتیاج به رطوبت کافی و آب فراوان میباشد، آبیاری باید اول صبح و به صورت عمیق انجام شود.
 • خاک: به خاک حاصلخیز، عمیق با زهکشی مناسب احتیاج دارد. اضافه نمودن مواد آلی و پوشاندن سطح خاک از مواد آلی جهت حاصلخیزی بیشتر و حفظ رطوبت در سطح خاک بسیار مناسب است. بهترین خاک برای گل رز خاکی با ترکیب خاک باغچه + ماسه شسته شده +کود حیوانی (فقط جهت اصلاح خاک) و یا ورمیکمپوست + ماسه + خاک باغچه است.
 • دما: بهترین دما برای این گل دمای بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد میباشد.
 • آفات و بیماری ها: مهمترین افت رز، شته گل سرخ میباشد. البته بیماری های دیگری نظیر سفیدک، کپک خاکستری و …نیز این گیاه زیبا را تهدید میکند.

نحوه هرس رز

انجام عمل هرس (قطع شاخ و برگ اضافی گیاه)، عملی ضروری برای پرورش و نگهداری از گل رز است. این کار علاوه بر ایجاد فرم و شکل مناسب باعث حذف شاخههای نامناسب و آفت زده شده و از طرف دیگر بر تعداد شاخه های جوان و یکساله اضافه میشود و باعث ورود بهتر نور و هوا به درون بوته میشود.

هرس این گیاه هرساله بایستی انجام شود. بهترین زمان هرس از 15 اسفند تا 15 فروردین در مناطق با آب و هوای معتدل است.

گیاه شناسی رز

رز یا گل سرخ ، جنسی ازخانواده گل سرخ ها یا رزاسه میباشد که بوته هایش پاکوتاه و پا بلند و رونده با ساقه های چوبی است و در بعضی گونه ها برگهایش غیر دائمی و در بعضی دائمی می باشد.گیاهان این خانواده دارای گلها منظم،محور بشقابی شکل یا پیاله ای شکل، کاسبرگها،گلبرگها و پرچم اغلب در حاشیه قرار دارند.

انواع گل رز

گل رز نزدیک به 150 گونه دارد و در سه گروه اصلی تقسیم بندی می شوند:

 1. رزهای خودرو
 2. رزهای باغی قدیمی
 3. رزهای باغی جدید

1. رزهای خودرو

رزهای خودرو نمونه هایی هستند که از میلیون ها سال قبل بر روی کره زمین وجود داشته اند و رشد و نمو می نمایند و محققین و سیاحان، آنها را به واسطه سفرها و جستجوهای شان کشف و معرفی نموده اند. تمامی رزهای خودرو گل هایشان 5 گلبرگ دارد و تقریباً بیشتر آنها تنها در فصل بهار گلدهی دارند. مهمترین گونه های رز خودرو عبارتند از:

 • رز فرانسوی
 • رز گل محمدی (خاستگاه آن آسیای صغیر و غرب آسیاست. بر اساس زمان گلدهی به دو نوع تابستانی و پاییزی تقسیم می شود. در حال حاضر نوع تابستانی آن بطور وسیعی به هدف عطرسازی کشت می شود.)
 • رز آلبا که رنگ ان سفید است.
 • رز کلمی
 • نسترن زرد (خاستگاه آن کشورهای ایران و عراق است. این نوع رز والد رزهای زرد رنگ امروزی است.)
 • رز چینی (خاستگاه آن کشور چین است. رزهای امروزی خاصیت چهار فصل شکوفا شدن را بیشتراً از رز چینی به ارث برده اند.)
 • رز خوشه ای (خاستگاه آن ژاپن است. این گونه والد رزهای خوشه ای است.)

2. رزهای باغی قدیمی

رزهای باغی قدیمی به تمامی رزهایی اطلاق می شوند که به طور کل تا قبل از پیدایش اولین رز جدید پرورش می یافتند. از خصوصیات مهم رزهای باغی قدیمی، گردی و زیاد بودن تعداد گلبرگ هاست. شاخه های این نوع از گل رز، خاصیت انحناپذیری دارد. زمان گلدهی بیشتر رزهای باغی قدیمی تنها در فصل بهار است .

اگرچه رزهای قدیمی از لحاظ عطر غنی تر از رزهای جدید باغی هستند اما به علت محدودیت رنگ گل ها و همچنین کوتاهی دمگل و در نتیجه عدم امکان تهیه شاخه گل بریده، هیچگاه از نظر محبوبیت به پای رزهای مدرن و جدید باغی نرسیده اند.

3. رزهای باغی جدید

رزهای باغی جدید به مجموعهٔ رزهایی اطلاق می شوند که از زمان پیدایش اولین رز جدید یعنی رز لا فرانس در سال 1867، به بعد ایجاد شده اند.رز لا فرانس از پیوند رز چای و رز دورگه پرپچوال بوجود آمده است و هم خصوصیات چهار فصل بودن، شکل و رنگ رزهای چای و هم مقاوم بودن به سرما و بیماری که از ویژگی های رزهای دورگهٔ پرپچوال است را در خود جمع نموده است. رزهای باغی جدید رنگ های بسیار متنوعی دارند که به همراه ارتفاع مناسب دمگل جهت تهیهٔ شاخه گل بریده بسیار مناسب هستند .

سایر گونه های رز شامل موارد زیر می شود:

 • رز هلندی
 • رز مینیاتوری
 • رز درختچه ای یا بالا رونده

جالب است بدانید کاشت گلهای رز تنها برای لذت بردن از زیبایی این گل نیست بلکه از این گل برای عطرسازی، تهیه چای،مربا،لیکورو بسیاری مواد خوراکی دیگر استفاده می شود. عطر این گل آرامش بخش سیستم عصبی است و در راحت به خواب رفتن انسان تأثیر دارد و به همین سبب درعطر درمانی بکار برده می شود. اسانس رزگرانترین اسانس جهان است و هر گرم آن معادل یک گرم طلا در بازار جهانی قیمت دارد. برای آشنایی با خواص گل سرخ و فراوردهای تهیه شده از آن میتوانید از لینکهایی که در ادامه امده است، یاری بگیرید.

خواص گل سرخ چیست؟

آشنایی با خواص قطره گل سرخ برای آقایان و خانمها

خواص درمانی افشره گل سرخ چیست؟

منابع: کتاب پرورش گلهای زینتی در منزل، ویکی پدیا، سایت نارگیل

منبع: setare.com
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1582

به "نحوه کاشت و نگهداری گل رز در باغچه و گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه کاشت و نگهداری گل رز در باغچه و گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید