نقش تاثیرگذار زنان در صنایع دستی کشورها

به گزارش لیسون، صنایع دستی آینه فرهنگ، سنت و زیبایی شناسی در هر کشوری محسوب می گردد و نقش زنان در این زمینه غیرقابل انکار است.

نقش تاثیرگذار زنان در صنایع دستی کشورها

شورای دنیای صنایع دستی (WCC) وابسته به یونسکو در سال 1964 برای ارتقای مشارکت و توسعه اقتصادی به وسیله فعالیت های مرتبط با صنایع دستی، 10 ژوئن را روز دنیای صنایع دستی نامیده و هرساله اعضای WCC در مراسم این روز برای ارتقای همکاری های بین المللی شرکت می نمایند.

در کشورهای مختلف دنیا که در زمینه صنایع دستی معروف هستند، برنامه ریزی های خاصی برای کار زنان و هنرهای دستی آنان ارائه شده است. از جمله این کشورها می توان به هند، پاکستان و عمان اشاره نمود.

به لحاظ پیشرفت اقتصادی، صنایع دستی در هر کشور بسیار مهم هستند و در سال های اخیر بازار صنایع دستی دنیای شده و پیشرفت های زیادی در این زمینه اجرا شده، اما در این میان نقش زنان همچنان کمرنگ است و شاید یکی از دلایل آن برنامه ریزی غیر سازمان یافته در استفاده از هنر دستی زنان بوده که موجب کاهش ارزش مهارت آنان در این زمینه شده است.

آمارها نشان می دهد کشورهای ثروتمند دارای اقتصاد غیررسمی و کشورهای در حال توسعه نیز اقداماتی در این زمینه انجام می دهند.

بر اساس این آمار، دانمارک 18 درصد، نیجریه و تایلند حدود 80 درصد و پاکستان نیز حدود 70 درصد اقتصاد غیررسمی دارند.

در واقع نیروی کار خانگی شامل زنان بوده و آن ها یکی از بزرگ ترین گروه ها در زمینه فراوری صنایع دستی محسوب می شوند. زنان در شرکت های مختلف فعالیت هایی از قبیل ساخت اشیاء زینتی، گلدوزی، دوخت پوشاک، بافندگی، فرش و بافت شال انجام می دهند.

در قرن هجدهم و نوزدهم زنان صنایع دستی داخلی را فراوری و مصرف می کردند. آنان صنایع دستی را با انگیزه های مختلفی مانند تأمین احتیاج اقتصادی خانواده، هنر و یا تفریح می ساختند.

البته ناگفته نماند در چندین سال اخیر نقش زنان در پروژه های کوچک و بعلاوه پروژه های خصوصی در مقیاس گسترده افزایش یافته و شبکه های متعددی نیز برای کسب و کار زنان ایجاد شده است، اما هنوز مسائل بسیاری در این زمینه وجود دارد.

در انجام گلدوزی که هنری سنتی است، بسیاری از زنان با دارا بودن مهارت، مشکل بازاریابی کارهای دستی خود را دارند و در نتیجه این زنان هنرمند باید به افراد دیگر برای فروش صنایع منحصربه فرد خود تکیه نمایند که این افراد فروشندگان فروشگاه ها و صادرنمایندگان هستند. در نتیجه این زنان بی نام و نشان و وابسته به بازاریاب ها خواهند ماند.

صنایع دستی فعالیت فرهنگی شناخته شده ای در سراسر دنیا است و به عنوان مهارتی برای پیشرفت در بخش اقتصادی محسوب شده و زنان زیادی آن را پذیرفته و در این زمینه فعالیت دارند، اما آنان فاقد سوابق قابل توجهی بوده و در نتیجه پیشرفتی در این زمینه صورت نخواهد گرفت و تأثیر آن نیز بر اقتصاد کشورها کم است، چون این افراد محل مناسب یا زیرساخت مطلوبی برای بازاریابی صنایع دستی خانگی ندارند.

بر اساس گزارش ها یکی از عوامل عمده در توسعه اشتغال زنان در زمینه صنایع دستی، ایجاد زیرساخت های مناسب و بازارهای هدف است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1954

به "نقش تاثیرگذار زنان در صنایع دستی کشورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش تاثیرگذار زنان در صنایع دستی کشورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید