واکنش وزارت خارجه عراق به حمله آمریکا علیه مقر الحشد الشعبی در الانبار

به گزارش لیسون، سخنگوی وزارت خارجه عراق، اقدام آمریکا در بمباران مقر سازمان الحشد الشعبی در استان الانبار را محکوم کرد و از شروع تحقیقات در این باره اطلاع داد.

واکنش وزارت خارجه عراق به حمله آمریکا علیه مقر الحشد الشعبی در الانبار

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق، حمله بامداد امروز (دوشنبه - 28 ژوئن) آمریکا علیه مقرهای سازمان الحشد الشعبی عراق در استان الانبار و نزدیکی مرز سوریه را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وی گفت: وزارت خارجه بار دیگر مخالفت کامل خود را با این امر که عراق، یک طرف در هرگونه درگیری یا رویارویی برای تسویه حساب ها در اراضیش باشد، بیان می نماید. این امر یک تجاوز و نقض حاکمیت ملی و خروج آشکار از موازین و میثاق های بین المللی محسوب می گردد.

وی اضافه کرد: ما بر پایبندی به حاکمیت و وحدت عراق تاکید می کنیم و با هماهنگی، ارتباط با طرف های مختلف و هم به وسیله ابتکارات و کوشش های دیپلماتیک برای اطمینان از عدم تکرار چنین اقدامات خصمانه مردود و محکومی؛ به هر چیزی که موجب تقویت این امر می گردد، اتکا می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه عراق توضیح داد که دولت عراق در حال اجرا اقدامات تحقیقاتی برای حصول اطمینان از حق حاکمیت خود در این زمینه است تا از هرگونه تشدیدی علیه امنیت و ثبات عراق، جلوگیری کند.

امداد امروز منابع خبری در عراق و سوریه از حمله هوایی هواپیماهای ناشناس به مواضعی در منطقه بوکمال در مرز سوریه و عراق خبر دادند و دقایقی بعد روشن شد که این حمله به یک پایگاه پشتیبانی و لجستیکی تیپ 14 الحشد الشعبی عراق بوده است.

دقایقی پس از آن هم وزارت دفاع آمریکا با انتشار بیانیه ای ضمن قبول مسئولیت این حمله اذعان کرد، جنگنده های این کشور یکشنبه شب به وقت واشنگتن به دستور جو بایدن، رئیس جمهور این کشور، حملات دقیقی را به مناطقی در بوکمال در مرز سوریه و عراق انجام داده است.

در این حمله چهار نیروی عراقی به شهادت رسیده اند. احمد المکصوصی فرمانده تیپ 14 الحشد با انتشار بیانیه ای ضمن تسلیت شهادت همکارانش خطاب به فرماندهی الحشد اعلام نموده که نیروهایش آماده انتقام گیری هستند.

از سوی دیگر، سرتیپ یحیی رسول سخنگوی نیروهای مسلح عراق، ضمن محکوم کردن این اقدام آمریکا علیه الحشد الشعبی، همه طرف ها را به آرامش دعوت کرد و وعده داد که دولت با تمام توان، به انجام تحقیقات، اتخاذ تدابیر و برقراری تماس های لازم در تمامی سطوح برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی مبادرت خواهد ورزید.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1697

به "واکنش وزارت خارجه عراق به حمله آمریکا علیه مقر الحشد الشعبی در الانبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت خارجه عراق به حمله آمریکا علیه مقر الحشد الشعبی در الانبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید