ویروس های تنفسی از طریق ذرات گرد و غبار هم منتقل می شوند

به گزارش لیسون، نتایج یک مطالعه نشان می دهد که ویروس آنفلوآنزا علاوه بر قطراتی که فرد مبتلا در هنگام صحبت، سرفه یا عطسه کردن در هوا منتشر می کند از طریق ذرات میکروسکوپی گرد و غبار موجود در هوا هم منتشر می شود.

ویروس های تنفسی از طریق ذرات گرد و غبار هم منتقل می شوند

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، شیوع آنفلوآنزای فصلی، هر سال مسئول مرگ و میر صدها هزار نفر در سراسر جهان است. در جریان یک همه گیری مانند همه گیری سال 1918 آنفلوآنزا در اسپانیا، میلیون ها نفر می توانند جان خود را از دست بدهند.

محققان برای کاهش این سرایت، باید بدانند که دقیقا ویروس آنفلوآنزا چگونه از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. کارشناسان تصور می کنند که قطرات تولید شده در زمانی که فرد مبتلا به ویروس نفس می کشد، صحبت، سرفه یا عطسه می کند، تنها مسئول انتقال ویروس ها از طریق هوا هستند.

اما نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شد، نشان می دهد که ذرات گرد و غبار، فیبرها و سایر ذرات میکروسکوپی می توانند ذرات آنفلوانزا را از طریق هوا منتقل سازند. نتایج این مطالعه پیامدهای گسترده ای برای جلوگیری و کنترل شیوع دارد.

پروفسور ویلیام ریستنپارت از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه کالیفرنیا دیویس گفت: برای بیشتر ویروس شناسان و اپیدمیولوژیست ها بسیار تکان دهنده است که ذرات گرد و غبار موجود در هوا قادر به حمل ویروس آنفلوانزا هستند.

وی اضافه کرد: انتقال ویروس های آنفلوآنزا از طریق ذرات گرد و غبار موجود در هوا، زمینه های کاملا جدیدی را انجام تحقیقات باز می کند و پیامدهای عمیقی برای نحوه تفسیر آزمایش های آزمایشگاهی و همچنین بررسی های اپیدمیولوژیک شیوع آن دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1150

به "ویروس های تنفسی از طریق ذرات گرد و غبار هم منتقل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس های تنفسی از طریق ذرات گرد و غبار هم منتقل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید