پرداخت تسهیلات ساخت مسکن با نرخ 12 درصد، همکاری بانک ها با ایرلاین ها برای واردات هواپیما

به گزارش لیسون، رضایی کوچی گفت: مقرر شده نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن بین 10 تا 12 درصد و با بازپرداخت بالای 20 سال باشد تا تمامی مردم و متقاضیان بتوانند از آن استفاده نمایند.

پرداخت تسهیلات ساخت مسکن با نرخ 12 درصد، همکاری بانک ها با ایرلاین ها برای واردات هواپیما

محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با خبرنگار ، با بیان اینکه تمام آنالیز های لازم و منابع اقتصادی برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی انجام شده است، گفت: بر اساس قانون جهش فراوری مسکن و قانون بودجه سال جاری 260 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به همراه اقساط بازگشتی خط اعتباری مسکن مهر و تمامی عایدی هایی که از محل خانه های خالی، خانه های لوکس و زمین های بایر در نظر گرفته ایم، به صورت کامل در صندوق ملی مسکن تجمیع می شوند.

او ادامه داد: مقرر شده نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن بین 10 تا 12 درصد و با بازپرداخت بالای 20 سال باشد تا تمامی مردم و متقاضیان بتوانند از آن استفاده نمایند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بانک های عامل پرداخت 260 هزار میلیارد تومان را ابلاغ نموده اند و مقرر شده است این تسهیلات را پرداخت نمایند؛ اضافه نمود: برای تمامی بانک ها در قانون جهش فراوری جریمه در نظر گرفته ایم و اعلام نموده ایم اگر این تسهیلات را پرداخت ننمایند، دو برابر این رقم باید اقتصادیات پرداخت نمایند.

رضایی کوچی بعلاوه درباره دلیل عدم تکمیل طرح مسکن مهر با وجود گذشت بیش از یک دهه از شروع ساخت آن، هم گفت: یکی از دلایل توقف بعضی پروژه های مسکن مهر این بود که جانمایی آن ها صحیح نبوده و بر روی گسل ساخته شده یا در مناطقی هستند که با فرونشست روبرو بوده احداث شده است.

رضایی کوچی با بیان اینکه حدود 50 هزار واحد مسکن مهر به جای مانده است که مقرر شده است تا سال آینده تمامی این واحد ها به اتمام برسند، اضافه نمود: البته این واحدها، عمدتاً فاقد متقاضی هستند و از سوی دیگر به لحاظ کیفیت ساخت و ساز، دسترسی به زیرساخت ها و جانمایی از شرایط مناسبی برخوردار نیستند؛ بنابراین متقاضی ندارند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس بعلاوه درباره خرید هواپیمای تازه گفت: 50 درصد هواپیما های کشور زمین گیر شده اند، در حالی که تقاضا برای سفر های هوایی بسیار بالاست.

او با اشاره به وجود فاصله زیاد عرضه و تقاضا در صنعت هوانوردی و محدود بودن تعداد جایگاه های پروازی نسبت به تقاضای سفر گفت: همین امر باعث افزایش قیمت بلیت هواپیما شده است.

رضایی کوچی با بیان اینکه هزینه هر یک ساعت-جایگاه هواپیما 900 هزار تومان است، یادآور شد: این نرخی است که سازمان هواپیمایی کشوری مصوب نموده است، بنابراین باید به سمت وارد کردن هواپیما های تازه حرکت کنیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه با کشور های مختلفی برای واردات هواپیما مذاکره شده، توضیح داد: شرکت هایی هستند که می توانند به راحتی هواپیما وارد نمایند و ما برای واردات هواپیما مسئله ای نداریم.

رضایی کوچی تأکید کرد: نباید هواپیما های سن بالا وارد کرد؛ در حال حاضر میانگین سن ناوگان هوایی ما بالای 20 سال است که مناسب نیست؛ بنابراین باید هواپیما های زیر 10 سال وارد شوند و اگر بالای 10 سال باشند، در زمان محدودی کارآیی دارند.

این نماینده مجلس در انتها گفت: بخش خصوصی مقرر نموده هواپیما وارد کند و از سوی دیگر بانک ها هم با پرداخت تسهیلات زمینه لازم را برای واردات هواپیما فراهم می نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1769

به "پرداخت تسهیلات ساخت مسکن با نرخ 12 درصد، همکاری بانک ها با ایرلاین ها برای واردات هواپیما" امتیاز دهید

862 کاربر به "پرداخت تسهیلات ساخت مسکن با نرخ 12 درصد، همکاری بانک ها با ایرلاین ها برای واردات هواپیما" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت تسهیلات ساخت مسکن با نرخ 12 درصد، همکاری بانک ها با ایرلاین ها برای واردات هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید