قیمت بلیت هواپیما به کام ایرلاین ها به زیان مسافران

به گزارش لیسون، در حالیکه بر اساس پروتکل های ابلاغ شده محدودیت پذیرش مسافر در پروازهای داخلی برداشته شده است و پیش از این بسیاری از ایرلاین ها و حتی مسئولان دلیل افزایش قیمت های اجرا شده را شیوع ویروس کرونا و محدودیت های به وجود آمده اعلام می کردند اما حالا هم خبری از کاهش قیمت نیست.

قیمت بلیت هواپیما به کام ایرلاین ها به زیان مسافران

به گزارش خبرنگاران، قیمت بلیت هواپیما از ابتدای تیر ماه به دلایلی نامعلوم از سوی شرکت های هواپیمایی تا بیش از 30 درصد در راستاهای داخلی افزایش یافت و تا کنون هم کسی شرح مشخصی در این باره نداده است. در این ماه ها هشدارها، تهدیدها و دستورهای متعددی برای بازگشت قیمت به نرخ قانونی سابق (نرخنامه آبان ماه سال گذشته) از سوی مسئولان دستگاه های مختلف از وزارت راه و شهرسازی تا سازمان هواپیمایی و حتی کنندگان مجلس مطرح شد اما هیچ کدام کارساز نبود.

حتی مقرر شد تا جلساتی بین شرکت های هواپیمایی و مسئولان این وزارتخانه تحت عنوان شورای عالی هواپیمایی کشوری برگزار شود تا مشخص تکلیف شده و نرخ مشخصی در نظر گرفته شود اما هر بار تصمیم گیری نهایی در این باره به جلسه بعد موکول می شد و نهایتا با همین بلاتکلیفی سکان هدایت وزارت راه و شهرسازی به عهده رستم قاسمی گذاشته شد.

البته رستم قاسمی -وزیر راه و شهرسازی- در نخستین برنامه خبری خود و در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت راه آهن در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر این که چرا تا به امروز تکلیف قیمت بلیت هواپیما مشخص نشده و ایرلاین ها بدون داشتن مصوبه و اختیار قانونی اقدام به افزایش نرخ پروازهای داخلی کرده اند، اظهار کرد: قیمت بلیت هواپیما به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه محدودیت پذیرش 60 درصدی مسافر در پروازهای داخلی افزایش یافته بود که امیدواریم با بهبود شرایط کشور از نظر شیوع ویروس کرونا و برداشته شدن این محدودیت بتوانیم قیمت بلیت هواپیما را تعدیل کنیم.

وی اضافه کرد: محدودیت 60 درصدی پذیرش مسافر در ناوگان حمل و نقل عمومی براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اتفاق افتاده که هم اکنون در جلسات این ستاد در حال بحث و بررسی برای اعمال تغییرات است.

این اظهارات در حالی مطرح شده که در پروتکل اخیر ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا آمده است که از ابتدای آذرماه محدودیت پذیرش 60 درصدی مسافر در پروازهای داخلی از ابتدای آذر ماه برداشته می شود و ایرلاین ها می توانند برای 100 درصد ظرفیت خود در پروازها بلیت فروشی کنند.

و از سوی دیگر آن طور که از گزارش های مردمی و اطلاعات به دست آمده خبرنگار خبرنگاران بر می آید بسیاری از پروازهای داخلی با 100 درصد ظرفیت انجام شده و از هم اکنون این محدودیت کرونایی برداشته شده است اما خبری از کاهش قیمت نیست. چرا که به عنوان مثال قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد همچنان تا یک میلیون 78 هزار و 500 تومان افزایش یافته است و برخی ایرلاین ها به بهانه های مختلف این نرخ را افزایش هم می دهند.

البته اخیرا این مسئله سبب شد تا هفت ایرلاین متخلف به گفته سازمان هواپیمایی کشوری جریمه شده و مجوز برخی پروازهای شان لغو شود. همچنین صدای کنندگان مجلس هم برای چندمین بار درآمد اما باز هم خبری از اصلاح قیمت ها نیست.

صدیف بدری -نایب رییس کمیسیون عمران- با بیان اینکه کوتاهی سازمان هواپیمایی در گرانفروشی ایرلاین ها مشهود است، در این باره به خبرنگاران گفت: کمیسیون عمران تا به امروز جلسات متعددی در خصوص رشد بی رویه قیمت بلیت هواپیما برگزار کرده است، اما مجری و ناظر اصلی این امر سازمان هواپیمایی کشوری است. سازمان هواپیمایی کشور و وزارت راه و شهرسازی مکلف هستند تا با اعمال نظارت دقیق با ایرلاین های متخلف برخورد کنند.

وی اضافه کرد: لازم است سازمان هواپیمایی کشوری قیمت تمام شده پرواز را در راستاهای مختلف به صورت کارشناسی و دقیق استخراج کند و ایرلاین ها نیز بر اساس قیمت مشخص شده بلیت را به فروش رسانند؛ اینگونه هر ایرلاینی که گران فروشی کند نیز مشخص خواهد شد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شرح داد: زمانی که قیمت ها در هر راستا شفاف باشد دیگر هر ایرلاینی نمی تواند به صورت سلیقه ای و هفته ای قیمت را تغییر دهد. کوتاهی سازمان هواپیمایی کشوری در این حوزه مشهود است. کمیسیون عمران مجلس این موضوع را دنبال خواهد کرد تا جلوی فروش بلیت ها با قیمت های سلیقه ای گرفته شود.

حالا باید دید با انتخاب رییس تازه برای سازمان هواپیمایی کشوری و برداشته شدن محدودیت های کرونایی قیمت بلیت هواپیما کاهش خواهد یافت یا آنکه ایرلاین ها به گرانفروشی خود و متولیان به سکوتشان ادامه خواهند داد؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1857

به "قیمت بلیت هواپیما به کام ایرلاین ها به زیان مسافران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت بلیت هواپیما به کام ایرلاین ها به زیان مسافران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید