کوچ عشایر ایران در مستند تراژدی کرونا، نمایش یک سال سیاه برای کوچ نشینان

به گزارش لیسون، فیلم مستند تراژدی کرونا به کارگردانی آرمان قلی پور دشتکی به موضوع کوچ عشایر ایران در شرایط کرونایی می پردازد.

کوچ عشایر ایران در مستند تراژدی کرونا، نمایش یک سال سیاه برای کوچ نشینان

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری لیسون از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند تراژدی کرونا با موضوع کوچ عشایر ایران و مسائل لیسونن در زمانه شیوع ویروس کرونا به کارگردانی آرمان قلی پور دشتکی در حال ساخت است.

امسال به خاطر ویروس کرونا، ممکن است برای عشایر ایران به خصوص برای کوچروان بختیاری سالی سیاه باشد. عشایر بختیاری به خاطر گرمای خوزستان می بایست دشت های تفتیده خوزستان را از اواخر فروردین پشت سر نهند و به مناطق سردسیر ییلاقی کوچ کنند. اگر این کوچ دیر انجام شود، آنها در دشت های گرراستای زندگی سختی خواهند داشت، دام ها یا تلف خواهند شد و یا به قیمت اندک به فروش خواهد رسید و...

آرمان قلی پور دشتکی در تشریح مستند جدید خود بیان نمود: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، از کوچ عشایر بختیاری به ییلاق جلوگیری شده و عشایر نیز به دلیل گرما و کمبود آب و علوفه برای زنده مانده دام های خود چاره ای جز کوچ ندارند و این خود مساله و مشکل بزرگی برای آن ها به وجود آورده است.

وی اضافه نمود: به علت شناختم از این عشایر که خود نیز از آنها هستم و بر اساس تجربه ام، شاهد اتفاقاتی روزانه در راستا کوچ عشایر بختیاری هستم که حضور مستمر گروه فیلمسازی در منطقه و ثبت و ضبط اتفاقات پیش بینی نشده، ساختار این مستند را تشکیل می دهد.

این مستندساز در خاتمه گفت: دیدگاه مردم عشایری نسبت به ویروس کرونا، مسائلی که برای آنها به وجود آورده، اختلافات و کشمکش هایی که بر سر آب و علف در روزهای داغ خوزستان اجرا شده و... از مواردی است که گروه تولید تراژدی کرونا به آن می پردازد.

خاتمهی پیام /4143/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 971

به "کوچ عشایر ایران در مستند تراژدی کرونا، نمایش یک سال سیاه برای کوچ نشینان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچ عشایر ایران در مستند تراژدی کرونا، نمایش یک سال سیاه برای کوچ نشینان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید