آشنایی با خواص گیاه شیرین بیان

به گزارش لیسون، استفاده از گیاه شیرین بیان خواص و فواید بی نظیری را به همراه دارد، البته شیرین بیان برای سلامت بدن هم بسیار مفید است و به درمان بعضی از بیماری ها یاری شایانی می نماید.در ادامه با ما همراه باشید.

آشنایی با خواص گیاه شیرین بیان
شیرین بیان، یکی از طعم دهنده های مواد غذایی و فراورده های غذایی است.شیرین بیان زمانی که به عنوان یک محصول غذایی استفاده می گردد, فواید سلامتی یا عوارض جانبی ندارد. زمانی که به عنوان یک محصول دارویی استفاده می گردد, ممکن است اثرات نامطلوب و ناخواسته ای بر بدن ایجاد کند.در طب جایگزین به عنوان یک یاری موثر در درمان سوزش معده در ترکیب با گیاهان یا عصاره های دیگر استفاده می گردد.

شیرین بیان می تواند در درمان علائم اگزما (خارش, تورم و قرمزی) موثر باشد.سایر استفاده ها با تحقیقات شامل درمان پسوریازیس, زخم شانکر, سندرم روده تحریک پذیر, کلسترول بالا, گرفتگی عضلات, درد ناشی از سرطان, ورم مفاصل, زخم معده و بسیاری از شرایط دیگر است.

معین نیست که آیا شیرین بیان در درمان همه بیماری ها موثر است یا خیر چراکه استفاده دارویی از این محصول به وسیله FDA تایید نشده است برای همین شیرین بیان نباید به جای داروها برای شما تجویز گردد بلکه اغلب به عنوان یک مکمل گیاهی فروخته می گردد ؛ مکمل های گیاهی سلامتی که باید از یک منبع معتبر خریداری شوند.

تاریخچه و ریشه گیاه شیرین بیاناین گیاه بومی جنوب اروپا و آسیا است و به عنوان ریشه شیرین منسوب است و ریشه شیرینش بسیار شیرین تر از شکر است.این گیاه هزاران سال است که در سیستم سنتی پزشکی چینی مورد توجه قرار گرفته است و به عنوان حافظ صلح شناخته می گردد. شیرین بیان یکی از پرمصرف ترین گیاهان در سراسر دنیا است و در حال حاضر در روسیه, اسپانیا, فرانسه, انگلستان, آلمان, خاورمیانه و آسیا رشد می نماید.

ویتامین ها و ارزش غذایی شیرین بیانشیرین بیان طیف وسیعی از مواد مغذی مفید و فلانوئیدها را دارد.

منبع خوبی از ویتامین B1 (تیامین)، B2 (نیاسین)، B3 (ریبوفلاوین)، B5 (پانتوتنیک اسید) و ویتامین E (توکوفرول) است.

بعلاوه مواد معدنی نظیر فسفر، کلسیم، کلوئین، آهن، منیزیم، پتاسیم، سلنیوم، سیلیسیم و روی را تامین می نماید.

غنی از فیتوناتریشن های ضروری مانند شامل بتا - کاروتن، گلیسیریزین، گلابریدین، ایزولیکویریتیگنین، تیمول، فنول، اسید فورولیک و کورستین است.

شیرین بیان، یک درمان طولانی مدت است و به طور علمی طبیبان سنتی آن را پرورش می دادند که فواید شیرین بیان درباره مسائل سلامتی شامل موارد زیر است:

درمان زخم های آفتوس یا زخم های دهانیشیرین بیان برای درمان زخم معده دردناک مکرر که به عنوان زخمهای دهانی نیز شناخته می شوند، مفید هستند.زخم های دهانی، کوچک و غیر مسری هستند که در بافت های داخل دهان و لثه رشد می نمایند.علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که عصاره شیرین بیان، باعث بهبود قابل توجهی در درمان و بهبود درد و التهاب می گردد.اجزای مفید شیرین بیان به تسریع التیام و یاری به تحریک مکانیزم دفاعی بدن یاری می نمایند.

درمان آرتریت روماتوئیدشیرین بیان دارای خواص ضد التهابی است و ثابت شده است که در درمان آرتریت روماتوئید موثر است. تحقیقات نشان داده است که می تواند در کاهش سطح پروتئین - سیتوکین های التهابی و نیز تسکین درد و تورم، مفید باشد.

محافظت از کبدمطالعات نتایج امیدبخشی را در خصوص اثر هپاتواستروئیدی شیرین بیان نشان داده اند. حاوی گلیسیریزین است، که در درمان اختلالات کبدی با کاهش سمیت موثر است و به تثبیت شرایط کارکردی نرمال کبد یاری می نماید. یک مطالعه تحقیقاتی دیگر شواهدی مبنی بر فلانوئید ایزولیکویریتیگنین ارائه نموده که در شیرین بیان حضور دارد، و دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی و بازدارندگی است که در حفاظت از سلول های کبد از چربی بالا، آسیب های ناشی از رژیم و آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو، یاری می نماید.1

کاهش استرساسترس طولانی مدت و فراوری همیشگی آدرنالین و کورتیزول درطول زمان، غدد فوق کلیوی را خسته می نماید. شیرین بیان می تواند به غدد فوق کلیوی کمی استراحت بدهد. عصاره ریشه شیرین بیان غدد فوق کلیوی را تحریک می نماید و موجب می گردد که اندازه هورمون کورتیزول در بدن در سطح سالمی قرار داشته باشد.

درمان رماتیسم مفاصلعصاره شیرین بیان دارای خواص مفید برای درمان التهاب است و اثرگذاری آن در درمان رماتیسم مفاصل ثابت شده است. پژوهش ها نشان داده است که شیرین بیان می تواند در کاهش سطح سیتوکین ها (cytokin، که موجب التهاب می شوند) و رهایی از درد و تورم مفید باشد.

پیشگیری از سرطانشیرین بیان دارای اثرات پیشگیری شیمیایی است و در درمان انواع مختلف سرطان مؤثر است. در برخی از روش های درمان چینی نیز از شیرین بیان در درمان سرطان استفاده می گردد. مطالعات اثرات ضدتکثیری ریشه شیرین بیان را در کاهش رشد سلول های سرطان سینه در انسان نشان داده است. شیرین بیان دارای فلاونوئیدهایی مانند ازوئگوئتیدین (isoliquiritigenin) است که به جلوگیری از سرطانی شدن روده بزرگ یاری می نماید و خزان یاخته ای یا آپوپتوز (apoptosis، مرگ برنامه ریزی شده سلول هاست) را تحریک می نماید. درپژوهش ها شواهدی ارائه شده که نشان دهنده فعالیت ضدتوموری عصاره شیرین بیان است و نشان می دهد که عصاره شیرین بیان در کاهش سمّیت ایجادشده به وسیله داروهای شیمی درمانی و مهار فراوری سلول های سرطانی مؤثر است. ولی بیماران سرطانی که سیس پلاتین درمانی (cisplatin therapy) می شوند، باید از عصاره شیرین بیان پرهیز نمایند. عصاره شیرین بیان در درمان پروستاتیت (prostatitis، التهاب در غده پروستات) مزمن و سرطان پروستات نیز مفید است.

یاری به درمان سندروم خستگی مزمنشیرین بیان برای جلوگیری از عملکرد نامناسب غدد فوق کلیوی مفید است و به بهبود عملکرد کلی آن یاری می نماید. غدد فوق کلیوی مسئول فراوری هورمون هایی مانند کورتیزول هستند. هورمون کورتیزول در کنترل استرس در بدن نقش دارد. البته باید از مصرف بیش ازحد شیرین بیان پرهیز کنیم. شیرین بیان برای افرادی که باید برای مدت طولانی از داروهای استروئیدی استفاده می نمایند، مفید است، زیرا با اثر سرکوب نمایندگی استروئیدها بر غدد فوق کلیوی مقابله می نماید. شیرین بیان (به ویژه درطول مرحله بهبود پس از جراحی) مقاومت بدن را نسبت به استرس افزایش می دهد. اسید گلیسیریزیک موجود در شیرین بیان در افزایش سطح انرژی و کاهش علائم سندروم خستگی مزمن و فیبرومیالژی (fibromyalgia، یک سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن) مؤثر است.

تقویت سیستم ایمنی بدنشیرین بیان موجب بهبود مکانیسم دفاعی بدن می گردد. این گیاه در بالابردن سطح اینترفرون (interferon) نیز مؤثر است. اینترفرون عاملی ضدویروسی است که همراه با اسید گلیسیریزیک، فعالیت سلول های ایمنی بدن را تحریک می نماید و به مقابله با ویروس ها و باکتری های عفونی مانند آنفولانزای A یاری می نماید.

درمان بیماری سلمطالعات نشان داده است که شیرین بیان در درمان بیماری سل ریوی مؤثر است و به کاهش طول دوره درمان آن نیز یاری می نماید. فعالیت ضدمیکوباکتری و ضدمیکروبی مواد موجود در شیرین بیان در درمان عفونت های ریوی مؤثر هستند و این گیاه را به عامل ضدسل اثربخشی تبدیل می نمایند.2

هپاتیت C عصاره شیرین بیان حاوی ترکیبات مختلفی بوده که مهمترین آن گلیسریزین می باشد. گلیسیریزین ممکن است به درمان هپاتیت C ، ویروسی که کبد را آلوده می نماید ، یاری کند. بدون درمان ، هپاتیت C می تواند باعث التهاب و آسیب طولانی مدت کبد گردد. محققان گزارش داده اند که گلیسیرریزین فعالیت ضد میکروبی علیه هپاتیت C در نمونه های سلولی را نشان می دهد و ممکن است نوید به عنوان یک درمان آینده برای این ویروس داشته باشد.

پزشکان در ژاپن برای درمان افرادی که به هپاتیت مزمن C مبتلا هستند ، از یک نوع تزریقی گلیسیرریزین استفاده می نمایند که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد. نتایج مطالعات آزمایشگاهی در ژاپن نشان می دهد که ممکن است برای این امر مفید باشد.

پوسیدگی دندانبرخی تحقیقات نشان می دهد که شیرین بیان ممکن است به از بین بردن باکتری های موجود در دهان که باعث پوسیدگی دندان ها می گردد ، یاری کند. با این حال ، اگرچه شیرین بیان فعالیت ضد باکتریایی را در آزمایشگاه نشان داده است ، اما مطالعات انسانی هنوز اثبات ننموده است که دارای هرگونه قدرت مبارزه با پوسیدگی است.

گلو دردگلیسیریزین که یکی از ترکیبات مهم موجود در شیرین بیان است به کاهش التهاب در مجاری تنفسی یاری زیادی می نماید. این ترکیب مفید مانع رشد و اثرات بیماری زای بیشتر ویروس ها می گردد. امروزه این ماده در ترکیب داروهای مربوط به بیماری های تنفسی قرار داده می گردد و برای تسکین علائمی مانند سرفه و گلودرد موثر عمل می نماید. این گیاه بعلاوه باعث روان شدن خلط شده و مجاری تنفسی را باز می نماید. در واقع شیرین بیان ویروس هایی که مجاری هوایی را تهدید می نمایند نابود می سازد.3

پی نوشت:

1.www.namnak.com

2.www.chetor.com

3.www.beytoote.com

منبع: راسخون
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1838

به "آشنایی با خواص گیاه شیرین بیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خواص گیاه شیرین بیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید