اتحادیه اروپا امروز تکلیف اس.پی.وی را تعیین می نماید

به گزارش لیسون، ایرنا نوشت: تارنمای شبکه اقتصادی بلومبرگ به نقل از دیپلمات ها اطلاع داد که بیانیه شروع به کار سازوکار ویژه اتحادیه اروپا(اس پی وی - SPV -) برای تداوم روابط اقتصادی و تجاری با ایران پس از طرح و تصویب در جلسه امروز(دوشنبه) اعضا اعلام می گردد.

اتحادیه اروپا امروز تکلیف اس.پی.وی را تعیین می نماید

بلومبرگ شب گذشته(یکشنبه) نوشت: مذاکرات بر سر واژگان بیانیه اتحادیه اروپا در آخرین لحظات همچنان ادامه داشته و بر اساس پیش نویسی که به رویت این شبکه آمریکایی رسیده، این اتحادیه از ابتکار عمل انگلیس، فرانسه و آلمان استقبال نموده و آن را تاثیری مثبت بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران و مهم تر از همه زندگی مردم ایران می داند.

بر اساس این گزارش، صبح امروز نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل پیرامون این بیانیه گفتگو خواهند کرد و در صورت توافق 28 کشور، اندکی بعد انتشار خواهد یافت. این سازوکار قرار است تا از شرکت های اروپایی طرف تجارت با ایران در برابر تحریم های آمریکایی ناشی از معاملات دلاری محافظت نموده و پرداخت های شرکت هایی را که در چهارچوب معافیت های نفتی آمریکا و یا کالاهای مجاز مانند مواد غذایی و دارو قصد ادامه مراوده با ایران دارند، دریافت کند. به نوشته بلومبرگ، فرض بر این است که این ساز و کار در شرایط عدم نقل و انتقال مستقیم وجوه میان طرف های ایرانی و اروپایی، شرکت ها را از مجازات های آمریکا مصون نگاه می دارد. به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه ششم بهمن ماه درباره سازوکار ویژه اقتصادی برای ایران که قرار است از سوی کشورهای اروپایی راه اندازی گردد، گفت: امیدواریم قبل از آنکه خیلی دیر گردد، بویژه اروپایی ها به آنچه ماه ها قبل قول داده اند، عمل نمایند. وی ادامه داد: اخیرا شنیده ام که محتمل است اروپایی ها تا روز دوشنبه (8 بهمن) راه اندازی سازوکار ویژه اقتصادی را بطور رسمی اعلام نمایند. امیدواریم آنها این گام مهم را بردارند و این گامی موثر و امیدبخش خواهد بود و به ایجاد اعتماد متقابل که کوشش های زیادی برای شکل گیری آن اجرا شده است، یاری خواهد نمود. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز 18 اردیبهشت امسال خروج این کشور را از توافق هسته ای ایران اظهار داشت. این اقدام با انتقاد شدید دیگر امضا نمایندگان این توافق روبرو شد و آنها اظهار داشتند که به توافق هسته ای پایبند بوده و راهکارهایی را برای ادامه تجارت کشورهای مختلف با ایران ارایه می نمایند. فعال کردن قانون انسداد برای حمایت از تجارت شرکت ها با ایران و همچنین ارائه سازوکار اقتصادی ویژه ایران از جمله اقدامات اروپا با حمایت چین و روسیه است که قرار است فعال شوند. قانون انسداد راه اندازی شده و بعضی رسانه ها گفته اند که سازوکار و اقتصادی نیز قرار است امروز رونمایی گردد.

52310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 142

به "اتحادیه اروپا امروز تکلیف اس.پی.وی را تعیین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا امروز تکلیف اس.پی.وی را تعیین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید