احتمال وجود 36 تمدن هوشمند در همسایگی کره زمین

به گزارش لیسون، دانشمندان دانشگاه ناتینگهام انگلیس در تازه ترین یافته های خود، تخمین می زنند احتمالا 36 تمدن هوشمند در سیارات دیگری غیر از زمین وجود دارد.

احتمال وجود 36 تمدن هوشمند در همسایگی کره زمین

به گزارش خبرنگار ، انسان همیشه در رویای خود به دنبال ارتباط با موجودات فضایی بوده است؛ گرچه وجود این موجودات هنوز به طور قطع به اثبات نرسیده است، اما محققان در یافته های خود به شواهدی رسیده اند که انسان را تا اندازه ای به سوی باور این فرضیه که در فراسوی دنیا جایی در کهکشان موجودات دیگری هستند که حیات دارند و چه بسا ممکن است از تمدن پیشرفته تری نسبت به انسان ها برخوردار باشند، سوق می دهد.

به همین دلیل یک مطالعه جدید نشان داده است که بسیاری از بیگانگان پیشرفته می توانند سیگنال های ارتباطی را در سراسر کیهان ارسال نمایند. این مطالعه توسط دانشمندان دانشگاه ناتینگهام انگلیس بر مبنای تکامل زندگی بشر اجرا شده است که بر اساس شواهدی مبنی بر زندگی هوشمند در سیارات دیگر بوده است.

طبق این تحقیق، دانشمندان تخمین زده اند تا 36 تمدن پیشرفته می تواند در راه شیری وجود داشته باشد. با این وجود کارشناسان دانشگاه ناتینگهام بر این باورند که زمین و جمعیت آن هنوز از نظر فناوری به اندازه کافی برای دریافت این سیگنال ها پیشرفته نیستند.

یکی از محققان این دانشگاه در خصوص یافته های این مطالعه این نتایج را بسیار مهم و مهیج خواند، زیرا برای اولین بار است که واقعاً تقریبی برای این تعداد تمدن فعال هوشمند زده می گردد که به طور بالقوه می توانیم با آن ها ارتباط برقرار کنیم و بدانیم که غیر از بشر، موجودات زنده دیگری نیز وجود دارند، چیزی که هزاران سال است که سؤال برانگیز بوده و هنوز پاسخی به آن داده نشده است.

به گفته او باید حداقل چند ده تمدن فعال در کهکشان ما وجود داشته باشد، با این فرض که پنج میلیارد سال زمان می برد تا زندگی هوشمند در سیارات دیگر مانند کره زمین شکل بگیرد.

در اینجا بر اساس آنچه در خصوص تمدن های هوشمند روی زمین کشف شده، دو فرض وجود دارد: نخست اینکه سیاره باید در منطقه قابل سکونت ستاره خود قرار داشته باشد، منطقه ای که در فاصله ای مناسب با آن یعنی نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک به ستاره قرار گرفته است. نکته دیگر اینکه سیاره باید مانند زمین بین 4/5 و 5/5 میلیارد سال سن داشته باشد. این تحقیق همچنین بر اساس معادله دریک اجرا شده است.

در سال 1961 دانشمند فرانک دریکـ با یک معادله متغیر ها و شانس تمدن بیگانه در دنیا را تشریح می نماید. او فاکتور هایی مانند میزان شکل گیری ستارگان مناسب برای رشد زندگی در سیارات اطراف و تعداد سیارات در منظومه شمسی را در نظر گرفت؛ در حالی که هیچ راهکار منحصر به فردی برای معادله وجود ندارد، اما به طور گسترده می تواند احتمال یافتن زندگی در فراسوی دنیا را قوت بخشیده و امکان پذیر کند.

:

  • امکان ارسال پیغام به موجودات فضایی فراهم می گردد
  • وجود موجودات فرازمینی در کهکشان حقیقت دارد؟
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1051

به "احتمال وجود 36 تمدن هوشمند در همسایگی کره زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال وجود 36 تمدن هوشمند در همسایگی کره زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید