از طلا ارزشمندتر؛ 6 تکه کاغذ فقط 17میلیارد تومان!

به گزارش لیسون، شش صفحه دست نویس از آلبرت اینشتین با عنوان ماهیت نظریه نسبیت (The Essence of the Theory of Relativity) امشب چوب حراج می خورد.

از طلا ارزشمندتر؛ 6 تکه کاغذ فقط 17میلیارد تومان!

به گزارش ایسنا به نقل از نیواطلس، این نسخه خطی که در حال حاضر در حراج است از طریق حراجی RR عرضه می شود. حراجی در روز 17 آوریل 2023 (28 فروردین 1402) به صورت آنلاین آغاز شده و عصر امروز (10 مه 2023) به پایان می رسد و به داوطلبان این فرصت را می دهد تا یک قطعه از تاریخ علمی را در اختیار داشته باشند. حراج به صورت زنده در وبسایت این حراجی در جریان است.

در این نسخه خطی مبحث ساده ای از نظریه های اینشتین ارائه شده است. در زمان انتشار این مقاله، فیزیک هسته ای با ظهور بمب اتمی در جنگ جهانی دوم در خط مقدم توجه عموم قرار گرفت. کار اینشتین به ارائه توضیحی منسجم از نظریه های او برای عموم کمک کرد.

نسخه خطی در شرایط خوبی قرار گرفته است و تنها یک لکه زنگ زدگی جزئی در صفحه اول آن دیده می شود. همراه آن یک ترجمه کامل انگلیسی وجود دارد. تخمین زده می شود که این نسخه بیش از 350 هزار دلار به فروش برسد.

دو مورد از با ارزش ترین اسناد تاریخ حراج که با قیمت 6.5 میلیون دلار در سال 1943 و 13 میلیون دلار در سال 2021 فروش رفتند متعلق به اینشتین است، اما اکنون در کمتر از 24 ساعت پیش از پایان حراج، مبلغ پیشنهاد شده تنها 110 هزار دلار است.

می توان هفت سند از اینشتین را نام برد که پیش از این یک میلیون دلار فروخته شده اند.

اینشتین پیش نویس های دست نویس نظریه نسبیت خود را دور می انداخت، تا در نهایت شاهکار نهایی منتشر شد. هنگامی که جهان نبوغ او را شناخت، ارزش هر کاغذ، شی یا متعلقاتی که اینشتین آن ها را لمس کرده بود افزایش یافت.

اینشتین با نازی ها به قدری مخالف بود که در سال 1943 نسخه دست نویس دیگری از نسخه خطی اصلی نظریه نسبیت خود برای جمع آوری پول برای کمک به ایالات متحده در جنگ تهیه کرد و در سال 1944 آن را در یک حراجی به مبلغ 6.5 میلیون دلار فروخت. این نسخه در آن زمان تبدیل به با ارزش ترین سندی شد که در یک حراجی به فروش رفته است. آن دست نوشته اکنون در کتابخانه کنگره ایالات متحده آمریکا نگهداری می شود. ارزشمندترین سندی که از او به جای مانده، اما یک نسخه خطی 13.0 میلیون دلاری است که او و دوست و همکار قدیمی اش میشل بسو (Michele Besso) در مورد نظریه نسبیت نوشته اند.

با تمام معیار های موجود، آلبرت اینشتین به یکی از قوی ترین نام های تجاری شخصی در تاریخ تبدیل شده است.

بر خلاف جهانی واقعی فیزیک، که در آن انرژی پایدار است، برخی از افراد توانایی ایجاد ارزش با یک لمس حتی پس از مرگ خود را دارند.

آژانس تاییدیه رسمی حقوق و مجوز گرین لایت دارایی آلبرت اینشتین را نشان می دهد و تا حد زیادی مسئول ایجاد مجوز درآمد های این دانشمند خوش ذوق است که را به رده های بالای فهرست افراد مشهور مرده پردرآمد فوربس فرستاده است. این آژانس صفحه فیسبوک اینشتین را که دارای 18.5 میلیون فالوور است با دقت حفظ می کند.

گرین لایت همچنین نماینده اندی وارهول، مرلین مونرو، محمد علی، الویس پریسلی، استیو مک کوئین، ماریا کالاس، دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور، چارلی چاپلین، سوفیا لورن، جان وین، توماس ادیسون، برادران رایت، باز آلدرین و ماروین گی است.

اینشتین، مانند کوپرنیک و نیوتن، اساس تمام مواردی را که ما فکر می کردیم می دانیم تغییر داد. او برداشت ما از زمان و مکان را تغییر داد و ثابت کرد که اتم ها واقعی هستند و جرم و انرژی یک چیز یکسان هستند. او به تنهایی همه جنبه های فیزیک نظری را متحول کرد و این کار را در حالی انجام داد که در دفتر ثبت اختراعات در برن مشغول به کار بود.

آلبرت اینشتین با مو های پریشان نه تنها به پسر علم تبدیل شده است، بلکه ستاره ای است که هرگز غروب نخواهد کرد.

او چندین اکتشاف انجام داد که درک ما از جهان را تغییر داد. مشارکت او هرگز در شلوغی زمان محو نخواهد شد، زیرا او در تاریخ در کنار نیکلاس کوپرنیک، اسحاق نیوتن، چارلز داروین و شاید جیمز واتسون و فرانسیس کریک جای دارد.

او همه چیز های قبل خود را تغییر داد و هر بار که یک قطعه از یادگاری هایش به حراج می رود، به یاد می آوریم که این دانشمند تا چه مقدار منحصربه فرد بوده است، زیرا هنوز یک قرن پس از مشهور شدنش در حراجی ها شناخته می شود. آلبرت اینشتین واقعا یک ستاره در جهان علم است.

منبع: فرارو
انتشار: 21 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1402 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2218

به "از طلا ارزشمندتر؛ 6 تکه کاغذ فقط 17میلیارد تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از طلا ارزشمندتر؛ 6 تکه کاغذ فقط 17میلیارد تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید