اسلیپری اِلم برای یاری به کاهش وزن و درمان مسائل پوستی

به گزارش لیسون، آیا با یبوست، اسهال یا سایر مسائل گوارشی دست و پنجه نرم می کنید؟ اگر چنین است، ارزش آن را دارد که اسلیپری اِلم یا نارون لغزنده را امتحان کنید. این یک داروی گیاهیست که از قرن نوزدهم در آمریکای شمالی استفاده می گردد و گفته شده است که تعدادی از مسائل گوارشی را درمان می نماید.

اسلیپری اِلم برای یاری به کاهش وزن و درمان مسائل پوستی

کاربردهای اسلیپری اِلم چیست؟ حاوی موسیلاژ است، ماده ای که در صورت مخلوط شدن با آب به ژل نرم تبدیل می گردد.

این موسیلاژ دهان، گلو، معده و روده را می پوشاند و تسکین می دهد و برای گلودرد، سرفه، بیماری های رفلاکس معده به مری، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، دیورتیکولیت و اسهال ایده آل است.

اسلیپری اِلم چیست؟

درخت نارون لغزنده که از نظر پزشکی با نام Ulmus fulva شناخته می گردد، بومی شرق آمریکای شمالی، از جمله بخش هایی از ایالات متحده و کانادا است. مدت هاست که بومیان آمریکا از آن برای تهیه مرهم و تنتورهای شفابخش استفاده می نمایند که می تواند به درمان انواع زخم ها یاری کند و بعلاوه به صورت خوراکی برای تسکین علائم آنفولانزا و سرماخوردگی و گلودرد مصرف می گردد. آنها در طول تاریخ بیشتر برای اهداف دارویی استفاده می شده اند.

درخت نارون لغزنده درختی با میزان میانه است که می تواند به بیش از 50 فوت ارتفاع برسد و شاخه های گسترده ای که یک تاج باز را تشکیل می دهند در بالای آن قرار می گیرد. درختان نارون لغزنده که با پوسته داخلی لغزنده آنها تعیین می گردد، ممکن است تا 200 سال عمر نمایند. این درخت که گاهی نارون قرمز، نارون خاکستری یا نارون نرم نامیده می گردد، برترین رشد را در خاک های مرطوب و غنی از دامنه های پایین تر و دشت های پرآب دارد، اگرچه ممکن است در دامنه های خشک با خاک های آهکی نیز رشد کند.

پوست درخت دارای شکاف های عمیق، بافت صمغی و بوی خفیف اما تعیین است. این پوست داخلی است که اغلب خشک و پودر می گردد تا برای اهداف دارویی استفاده گردد زیرا وقتی با آب مخلوط می گردد یک ماده روان نماینده ایجاد می نماید.

امروزه پوست نارون لغزنده معمولاً به شکل قرص و کپسول یافت می گردد یا برای تهیه قرص، پودر، چای و عصاره استفاده می گردد.

فواید اسلیپری اِلم

1. به بهبود عملکرد گوارش یاری می نماید

آیا نارون لغزنده یا اسلیپری اِلم ملین است؟ اگرچه عملکرد آن متفاوت از بعضی ملین های دیگر است اما به نظر می رسد که علائم یبوست، IBD و IBS را هم در بزرگسالان و هم در بچه ها بهبود می بخشد. پوست داخلی تازه را می توان همراه یا به جای سایر ملین های طبیعی استفاده کرد.

در یک مطالعه، اثرات دو فرمول مختلف بر عملکرد گوارشی مقایسه شد که هر دو شامل اسلیپری اِلم علاوه بر گیاهان دیگر بودند.

فرمول یک با افزایش کوچک اما قابل توجهی در دفعات اجابت مزاج و بعلاوه کاهش فشار، درد شکم، نفخ معده و علائم IBS همراه بود.

کسانی که فرمول دو مصرف کردند، افزایش 20 درصدی در دفعات دفع مدفوع و کاهش قابل توجهی در زور زدن، درد شکم، نفخ و شدت علائم IBS و بعلاوه بهبود قوام مدفوع را تجربه کردند. در نهایت، هر دو فرمول منجر به بهبود شدند.

بعلاوه در مطالعات خاصی نشان داده شده است که اسلیپری اِلم اسهال و دیورتیکولیت را درمان می نماید. علاوه بر این، ممکن است به محافظت در برابر زخم و اسیدیته اضافی در دستگاه گوارش یاری کند زیرا باعث تحریک رفلاکس عصبی می گردد و این واکنش منجر به افزایش ترشح مخاط می گردد.

مانند سایر غذاهای دارای آنتی اکسیدان بالا، مطالعات نشان می دهد که ممکن است به تسکین شرایط التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو نیز یاری کند، به همین علت است که برای افرادی که از رژیم IBS پیروی می نمایند توصیه می گردد.

2. ممکن است به کاهش وزن یاری کند (در صورت ترکیب با یک رژیم غذایی کم کالری)

از آنجایی که اسلیپری اِلم توانایی بهبود هضم را دارد، ممکن است به کاهش وزن یاری کند. مطالعه ای که در کالج کایروپراکتیک نیویورک انجام شد از شرکت نمایندگان عادی از اعضای هیئت علمی، کارکنان، دانشجویان و اعضای جامعه برای شرکت در یک برنامه کاهش وزن 21 روزه استفاده کرد. مکمل های غذایی حاوی آنزیم های گوارشی که برای تسهیل هضم، کاهش سطح کلسترول، افزایش سرعت متابولیسم و میانجی فرآیندهای التهابی در نظر گرفته شده بودند، 30 دقیقه قبل از هر وعده غذایی مصرف شدند.

برنامه مکمل رژیمی شامل مکمل روزانه با یک نوشیدنی سبز و بعلاوه یک مکمل پاک نماینده حاوی اسلیپری اِلم به همراه سایر گیاهان و مواد معدنی بود. مخلوط پاک نماینده قبل از هر وعده غذایی در طول هفته دوم مطالعه مصرف شد. در هفته سوم، مکمل پاک نماینده با مکمل های پری بیوتیک و پروبیوتیک جایگزین شد.

در سرانجام مطالعه، محققان دریافتند که شرکت نمایندگان از نظر بالینی کاهش معنی داری در وزن و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم را تجربه کردند. نتیجه گیری شد که کاهش وزن و بهبود در سطح کلسترول کل و کلسترول لیپوپروتئین کم چگالی پس از یک مداخله غذایی با چگالی کم انرژی به همراه برنامه مکمل رژیمی رخ داد.

3. می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو یاری کند

از آنجایی که اسلیپری اِلم حاوی ترکیباتی به نام فنولیک است، ممکن است به عنوان یک پاک نماینده طبیعی رادیکال های آزاد و اثرات کاهش دهنده اکسیداتیو عمل کند.

فنولیک ها آنتی اکسیدانی هستند که نشان داده شده است که پاسخ های سلولی را ایجاد می نمایند که با استرس اکسیدانی مقابله می نماید که به تسهیل پیری و بسیاری از بیماری های مزمن یاری می نماید. بعلاوه به نظر می رسد فنول های گیاهی به علت اثرات ضد قارچی طبیعی به محافظت در برابر عوامل بیماری زا یاری می نمایند.

4. ممکن است مسائل پوستی مانند پسوریازیس را تسکین دهد

علاوه بر موسیلاژ، تحقیقات نشان می دهد که اسلیپری اِلم حاوی آنتی اکسیدان ها و عوامل ضد میکروبی است که آن را به یک درمان عالی برای زخم ها، سوختگی ها، کورک، پسوریازیس و سایر بیماری های پوستی بیرونی ناشی از التهاب تبدیل می کند. در بعضی مطالعات نشان داده شده است که نارون لغزنده به بیماران مبتلا به پسوریازیس یاری می نماید، وضعیتی که در حال حاضر هیچ درمانی ندارد.

در یک مطالعه، پنج مطالعه موردی در خصوص بیماران مبتلا به پسوریازیس در پی یک رژیم غذایی خاص مورد ارزیابی نهاده شد. از داوطلب ها خواسته شد از یک پروتکل غذایی پیروی نمایند که شامل رژیم غذایی حاوی میوه ها و سبزیجات تازه، مقادیر کمی پروتئین از ماهی و مرغ، مکمل های فیبر، روغن زیتون، و اجتناب از گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات های تصفیه شده بود. بعلاوه از آنها خواسته شد که روزانه چای زعفران و آب پوست درخت نارون را مصرف نمایند.

پنج مورد پسوریازیس، از خفیف تا شدید در آغاز مطالعه، در تمام نتایج میزان گیری شده طی یک دوره شش ماهه بهبود یافتند و نشان دادند که نارون لغزنده یک مکمل عالی برای درمان رژیم غذایی پسوریازیس است.

نحوه استفاده

پوست نارون لغزنده را معمولاً می توان در فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی محلی و عطاری ها به اشکال مختلف از جمله چای، قرص، کپسول، ضماد و عصاره یافت. در صورت امکان، با یک گیاه شناس یا متخصص تغذیه صحبت کنید تا در یافتن آنچه برای شما مفید است یاری کند.

در اینجا بعضی از رایج ترین کاربردها و فرم ها آورده شده است:

 • اسهال: درمان با مصرف کپسول، قرص، چای، تنتور و عصاره
 • سرفه: درمان با قرص، چای، تنتور و عصاره
 • رفلاکس اسید: درمان با چای و عصاره
 • یبوست: درمان با پودر یا عصاره اضافه شده به غذا
 • بیماری های خارجی پوست: درمان با شامپو یا کرم موضعی حاوی عصاره.

دوز توصیه شده

دوز معمولاً به وزن بستگی دارد.

اگر چای نارون لغزنده را در خانه درست می کنید، از 2 تا 3 قاشق چای خوری پودر در هر پیمانه بهره ببرید. می توانید چای را 1 تا 2 بار در روز مصرف کنید.

یک توصیه کلی به شکل کپسول/قرص، دوز حدود 1600 میلی گرم در روز است که در 2 تا 3 دوز منقسم مصرف می گردد. از آنجایی که غلظت اسلیپری اِلم بسته به مکمل خاص فرق دارد، همواره توصیه های دوز محصول را به دقت بخوانید.

طرز تهیه چای اسلیپری اِلم

مواد لازم

 • 1 قاشق غذاخوری پودر پوست نارون لغزنده
 • 1 فنجان آب جوش
 • 1 قاشق چایخوری عسل طبیعی (اختیاری)
 • 85 میلی لیتر شیر بادام یا نارگیل
 • 1/2 قاشق چایخوری کاکائو
 • دارچین برای تزئین

طرز تهیه

 • آب جوش را به فنجان اضافه کنید.
 • پودر پوست نارون لغزنده را اضافه کنید و خوب هم بزنید.
 • سپس عسل، شیر بادام یا شیر نارگیل را اضافه کنید.
 • دوباره هم بزنید.
 • روی آن مقداری دارچین بپاشید.

خطرات و عوارض جانبی

آیا اسلیپری اِلم عوارضی دارد؟ اگرچه اسلیپری اِلم معمولاً به خوبی تحمل می گردد اما بعضی از مکمل های حاوی این گیاه ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در بعضی افراد گردد، مانند حالت تهوع، افزایش حرکات روده، تکرر ادرار، تورم غدد، لکه های پوستی، علائم شبیه آنفولانزا و سردردهای خفیف.

از آنجایی که دستگاه گوارش را می پوشاند، ممکن است جذب سایر داروها یا گیاهان را کندتر کند. برای جلوگیری از تداخلات دارویی، ممکن است بهتر باشد اسلیپری اِلم را دو ساعت قبل یا بعد از سایر گیاهان یا داروهایی که ممکن است بخورید، مصرف کنید.

اسلیپری اِلم فقط باید زیر نظر یک پزشک متخصص به بچه ها داده گردد.

داروهای گیاهی می توانند واکنش های آلرژیک از جمله بثورات پوستی را در میان افرادی که به اثرات آنها حساس هستند، ایجاد نمایند. بنابراین، احتیاط کنید و با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر باردار هستید، در دوران شیردهی یا استفاده از داروهای دیگر هستید.

آیا مصرف هر روز اسلیپری اِلم ایمن است؟ مانند سایر گیاهان، بهتر است به طور دوره ای از آن استفاده نکنید. سعی کنید آن را برای چند هفته مصرف کنید، سپس چند هفته قبل از آغاز مجدد در صورت لزوم استراحت کنید.

کلام آخر

نارون لغزنده درختی با جثه میانه بومی آمریکای شمالی است که دارای پوستی است که برای ساخت مکمل ها و داروها استفاده می گردد.

پوست درخت حاوی موسیلاژ است، ماده ای که در صورت مخلوط شدن با آب به ژل نرم تبدیل می گردد. این موسیلاژ دهان، گلو، معده و روده ها را پوشانده و تسکین می دهد و آن را برای گلودرد، سرفه، بیماری ریفلاکس معده (GERD)، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، دیورتیکولیت و اسهال ایده آل می نماید.

حتی برای التیام زخم ها، تسکین آنفولانزا یا سرماخوردگی، درمان غدد عفونی و متورم، و شستن و التیام چشم زخم استفاده می گردد.

پوست داخلی پوست جایی است که بیشتر فواید سلامتی در آن وجود دارد. این پوست خشک و پودر می گردد تا برای مصارف دارویی استفاده گردد و معمولاً به صورت قرص و کپسول، قرص اسلیپری اِلم، پودر اسلیپری اِلم برای تهیه چای یا عصاره، و پوست درشت پودر شده برای ضماد یافت می گردد.

منبع:

draxe

منبع: هفت گنج
انتشار: 13 آذر 1402 بروزرسانی: 13 آذر 1402 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2276

به "اسلیپری اِلم برای یاری به کاهش وزن و درمان مسائل پوستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلیپری اِلم برای یاری به کاهش وزن و درمان مسائل پوستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید