اولین کشتی پرنده برقی دنیا به پرواز عایدی

به گزارش لیسون، کشتی برقی دوزیست سی گلایدر اولین پرواز آزمایشی خود را با موفقیت انجام داد.

اولین کشتی پرنده برقی دنیا به پرواز عایدی

به تازگی ویدئویی از نمونه اولیه کشتی پرنده منحصر به فرد شرکت ریجنت موسوم به سی گلایدر در حال اجرا پرواز آزمایشی منتشر شده است. این وسیله نقلیه دوزیست به عنوان اولین وسیله نقلیه در نوع خود شناخته می گردد.

مایک کلینکر، مدیر ارشد فناوری شرکت ریجنت و یکی از هم بنیانگذاران این شرکت گفت: مردم برای 60 سال کوشش نموده اند تا چنین وسایل نقلیه ای را به صورت با دوام بسازند و ما اکنون ظرف 15 ماه از یک نقاشی روی یک دستمال به اولین پرواز موفقیت آمیز این وسیله نقلیه رسیده ایم.

با این حال، این وسایل نقلیه تا به امروز از لحاظ مالی جذابیت کمتری داشته اند، اما برقی سازی آن ها می تواند کلید اصلی توسعه آن ها باشد. از طرفی ظرفیت باتری، اصلی ترین چالشی است که کشتی های برقی به خاطر آن نمی توانند مسافت های طولانی را در محیط چالش برانگیز آب طی نمایند.

هواپیما های الکتریکی اولیه نیز در ارائه برد عملیاتی در حین حمل تعدادی مسافر با مشکل روبرو هستند. وقتی ریجنت این موضوع را در نظر گرفت، تعیین شد که وقتی با تکنولوژی مدرن تر کار کند، می تواند از نظر کارایی به آن مزیت رقابتی بدهد.

علاوه بر این، پیشرفت این کشتی پرنده به طرز چشمگیری سریع بوده است و همانطور که مدیر فناوری این شرکت می گوید، تنها ظرف 15 ماه از یک طرح روی یک دستمال سفره به یک کشتی پرنده تبدیل شده که اکنون نخستین پرواز آزمایشی خود را نیز با موفقیت پشت سر گذاشته است.

سی گلایدر چگونه کار می نماید؟

بدنه V شکل زیرین و بالاتنه شبیه به هواپیمای سی گلایدر به آن اجازه می دهد تا مانند یک کشتی روی سطح دریا به آرامی حرکت کند و با افزایش سرعت بتواند به هوا بلند گردد و پرواز کند.

سی گلایدر می تواند با بلند شدن از سطح آب به راحتی روی آب پرواز کند. علاوه بر این، اصطکاک را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد و انرژی مورد احتیاج برای حرکت در آب را پایین می آورد.

شکل بدنه آن به مقدار زیادی نیروی اصطکاک و در نتیجه انرژی مورد احتیاج برای حرکت در آب را کاهش می دهد، بنابراین انرژی بسیار کمتری برای رسیدن به سرعت مورد احتیاج برای برخاستن و پرواز مصرف می نماید.

هنگامی که این کشتی پرنده از آب خارج می گردد، باله های زیرین آن جمع می شوند تا اصطکاک کاهش یابد و سپس دوباره در هنگام فرود باز می شوند.

به گفته ریجنت، محصول نهایی بسیار چشمگیر خواهد بود. به گفته آنها، این وسیله یک حمل و نقل ساحلی برقی سریع، آرام، راحت و 14 نفره را میسر خواهد نمود که می تواند با سرعت 300 کیلومتر در ساعت حرکت کند، آن هم در حالی که آلایندگی ندارد.

به گفته آنها، این امر با استفاده از باتری های تجاری موجود در حال حاضر به دست می آید. سی گلایدر ارزان است و هزینه عملیاتی آن نصف یک هواپیما است. ادعا می گردد که این کشتی پرنده در آب، شش برابر سریع تر از یک کشتی معمولی هم مقدار خود است.

علاوه بر این، این ایده مقیاس پذیر است. به این معنی که افزایش مقدار آن ممکن است و شرکت سازنده آن ساخت نسخه هایی با حداقل ظرفیت 150 مسافر را در سر دارد.

به نظر می رسد بازار نیز به خوبی از برنامه های ریجنت استقبال می نماید، چرا که این شرکت هم اکنون پیش سفارش هایی به مبلغ حیرت آور 7 میلیارد دلار دریافت نموده است که شامل تعداد قابل توجهی سفارش برای کشتی های پرنده با مقدار های مختلف است.

این در حالی است که نمونه اولیه سی گلایدر در مقیاس یک چهارم با طول بال های حدود 5.5 متر در حال حاضر اولین پرواز آزمایشی خود را پشت سر گذاشته است.

اگرچه برخاست و فرود سی گلایدر در ویدیوی منتشر شده هیجان انگیز به نظر می رسد، اما این کنجکاوی وجود دارد که بودن داخل کابین این کشتی پرنده چه حسی دارد، زیرا سرعت آن کم می گردد و به سطح آب برخورد می نماید و احتمالا فرود ملایم تری نسبت به یک هواپیمای دریایی دارد.

شرکت ریجنت اولین شرکت در تاریخ است که این آرزو را برآورده نموده و نوآوری مهمی را پدید آورده است که حمل و نقل ساحلی را متحول می نماید. کلینکر می گوید: هیچ وسیله نقلیه ای در تاریخ نمی تواند با تحمل موج و سرعت ترکیبی سی گلایدر ما برابری کند.

آینده ریجنت و سی گلایدر چیست؟

مرحله بعدی برای شرکت ریجنت، ایجاد یک نمونه اولیه در مقیاس کامل با طول بال های 19.8 متر برای آزمایشات سرنشین دار است که میخواهد در سال 2024 انجام دهد. ریجنت در حال حاضر حدود 18 میلیون دلار برای این بخش از پروژه احتیاج دارد.

پیش بینی می گردد سی گلایدر تا سال 2025 به فراوری انبوه برسد و بتواند مسافران را جابجا کند.

اگرچه این زمان بندی، بلندپروازانه است، اما ریجنت بودجه قابل توجهی را متعهد شده است و قبلاً نشان داده است که می تواند به سرعت به اهداف خود برسد.

خبرنگاران فضای مجازی دریچه فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 مهر 1401 بروزرسانی: 6 مهر 1401 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2120

به "اولین کشتی پرنده برقی دنیا به پرواز عایدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین کشتی پرنده برقی دنیا به پرواز عایدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید