ایران خرید تجهیزات پزشکی از محل پول های بلوکه شده را خواستار شد

به گزارش لیسون، به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یک منبع دیپلماتیک مدعی شد که ایران از سئول خواسته تا با استفاده از پول های بلوکه شده در بانک های کره جنوبی، یک میلیارد دلار تجهیزات پزشکی خریداری کند.

ایران خرید تجهیزات پزشکی از محل پول های بلوکه شده را خواستار شد

همچنین، ایران خواستار آن شده که 10 میلیون دلار دیگر نیز به خرید واکسن کووید 19 از طریق سامانه کوواکس اختصاص داده شود.

این در حالی است که به گفته این منبع دیپلماتیک، ایران همچنان از بابت اینکه دارایی های بلوکه شده این کشور در فرایند تبدیل به دلار، از سوی آمریکا مصادره شود؛ بیمناک است.

وی که به شرط محرمانه ماندن نامش با یونهاپ مصاحبه کرده در این باره افزود: چنانچه پول ایران از طریق یک بانک آمریکایی منتقل شود، بلوکه خواهد شد. ما نمی توانیم با حواله موافقت کنیم.

مقدار دارایی های حاصل از فروش نفت ایران که از بابت تحریم های آمریکا، از سال 2019 در 2 بانک کره جنوبی بلوکه شده اند؛ به 7 میلیارد دلار می رسد.

این منبع دیپلماتیک ابراز امیدواری کرد که چوی جونگ کُن معاون اول و قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی که قرار است یکشنبه هفته آینده به تهران سفر کند، با خود راهکاری برای حل مسئله پول های بلوکه شده ایران در بانک های این کشور بیاورد.

وی همچنین ادعاها مبنی بر ارتباط توقیف نفتکش کره جنوبی با پول های بلوکه شده ایران را تکذیب کرد.

وی در این باره توضیح داد: فرایندی شامل آزادسازی نفت یا تزریق آب برای حفظ توازن کشتی وجود دارد. این کار شاید مسئله ای در یک اقیانوس بزرگ ایجاد نکند اما خلیج فارس منطقه ای ویژه است که محیط زیست آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گفته این منبع، حسن روحانی رئیس جمهور ایران تا کنون دو بار به مون جائه این همتای کره جنوبی، نامه نوشته اما به جز حرف و پاسخ، هیچ اقدام عملی از سوی سئول مشاهده نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1403

به "ایران خرید تجهیزات پزشکی از محل پول های بلوکه شده را خواستار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران خرید تجهیزات پزشکی از محل پول های بلوکه شده را خواستار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید